business
Transport i budowlanka w kryzysie
Liczba niewypacalnych firm bije rekordy. Problem pogebia sie szczegolnie w branzy budowlanej i wsrod przewoznikow.
W ostatnim roku padł rekord pod względem liczby niewypłacalnych firm. Było ich niemal 5,6 tys. – wynika z raportu Coface. To o 19 proc. więcej niż rok temu. Przy tym wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych odnotowano niemal w każdej branży z wyjątkiem rolnictwa. Najgorzej jest w budowlance, gdzie liczba niewypłacalnych firm wzrosła o 40 proc. oraz w transporcie, w przypadku którego wzrost wyniósł 38 proc. Wśród przewoźników pojawiło się aż 751 przypadków restrukturyzacji albo upadłości. Do tego widać, że stale rośnie udział firm transportowych w całkowitej puli ogłoszonych niewypłacalności – w 2023 r. było to 11,6 proc, a w 2024 już 13,5 proc. – Sytuacja branży transportowej nadal jest niezwykle trudna. Wciąż obserwujemy wysoką częstotliwość zgłoszeń przeterminowanych płatności w transporcie, a w połowie minionego roku doszło także do otwarcia postępowania sanacyjnego przez PKP Cargo. Ponadto nasz kraj jest liderem w transporcie europejskim i dotkliwie odczuwa spowolnienie gospodarcze m.in. w Niemczech oraz rosnącą konkurencję przewoźników z południa kontynentu oraz Ukrainy – mówi Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface. W branży budowlanej niewypłacalność ogłosiło 895 firm. Choć w 2023 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,2 proc., to po 11 miesiącach minionego roku rynek ten skurczył się o 7,4 proc. Spadek odnotowały przede wszystkim trzy główne działy produkcji: budownictwo kubaturowe, indywidualne oraz inżynieryjne. Do tego niemal 60 proc. (525 przypadków) zgłoszeń niewypłacalności w 2024 r. dotyczyło budownictwa specjalistycznego. – To zwykle działające lokalnie jednoosobowe podmioty, najczęściej instalacyjne, remontowe czy ogólnobudowlane, które mają ograniczone możliwości pozyskania kapitału. Kontynuacja działalności wielu z nich nadal stoi pod znakiem zapytania. Problemami są zwłaszcza presja kosztowa i brak dostatecznej liczby zleceń – mówi Barbara Kamińska. Przy tym aż 93 proc. wszystkich niewypłacalności to restrukturyzacje. Tak duża dysproporcja w porównaniu z upadłościami wynika przede wszystkim z upowszechnienia się wprowadzonych w ostatnich latach regulacji prawnych dotyczących restrukturyzacji. Najwięcej niewypłacalności w minionym roku odnotowano w województwie mazowieckim (972 firmy). Na drugim miejscu niezmiennie plasuje się Śląsk (731), a na trzecim Wielkopolska (598). Jeśli chodzi o formę działalności, najczęściej w trudnej sytuacji znajdowały się jednoosobowe działalności gospodarcze (4014). Znacznie wzrosła także liczba spółek z o.o. (1261) oraz spółek komandytowych (120), które w 2024 r. ogłosiły postępowanie insolwencyjne.
Tego Polska moze zazdroscic sasiadowi. Tak tworzy firmy warte miliardy dolarow
W niewielkim graniczacym z polskim Podlasiem kraju ktory jeszcze 40 lat temu by czescia Zwiazku Radzieckiego dzis powstaja firmy warte miliardy dolarow. Jak to sie stao ze Litwa obok Estonii zostaa najwazniejszym miejscem rozwoju startupow we wschodniej Europie To historia o tym jak swoje gospodarcze i geograficzne ograniczenia przekuc w atuty.
Zmiany dotyczace fotowoltaiki. Od 17 stycznia nowy obowiazek dla wascicieli
Kazde przedsiebiorstwo ktore dokonuje sprzedazy energii elektrycznej z OZE ma obowiazek zaraportowac umowy sprzedazy do Urzedu Regulacji Energetyki. Od 17 stycznia 2025 r. przedsiebiorcy musza jednak pamietac o tym aby zgoszenia byy dokonane zgodnie z nowymi zasadami.
Cyrk Tuska i Morawieckiego
Prosto zygzakiem II Naprawde trudno mi sie zdecydowac kto dzis mocniej przykada Zielonemu adowi Donald Tusk czy Mateusz Morawiecki.
Co
Wojciech Cejrowski korespondencja z USA II
Kazachstan odbudowuje dawna stolice badan jadrowych. Kurczatow odradza sie po dekadach zapomnienia
Wadze rewitalizuja miasto ktore w czasach ZSRR byo zamknietym osrodkiem nieukazywanym na mapach z powodu sasiedztwa poligonu jadrowego obecnie miesci sie tam Narodowe Centrum Badan Jadrowych Republiki Kazachstanu a miasto zyskao miano doliny krzemowej energetyki jadrowej - informuje portal Zakon.
Wyspa prawie bezludna. Mieszka tam tylko corka latarnika
Wyspa Wilkow - Islote de Lobos - nalezy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ma piekne plaze cenione przez surferow fale i tylko jedna oficjalnie zameldowana osobe. Jest nia corka ostatniego latarnika ktora wraz z pomocnikami z innych wysp prowadzi tam jedyna restauracje.