business
Rynek obligacji USA sygnalizuje obawe stagflacji
Na amerykanskim rynku obligacji nastapio wypaszczenie krzywej rentownosci z powodu wzrostu jej tzw. krotkiego konca. Inwestorzy obawiaja sie ze skutkiem polityki handlowej prezydenta Donalda Trumpa bedzie niski wzrost gospodarczy i wyzsza inflacja informuje Bloomberg.
W reakcji na wprowadzenie od 1 lutego ceł na import z Kanady, Meksyku i Chin rentowność obligacji 2-letnich USA rosła w poniedziałek do 4,28 proc. Przy relatywnie mniejszej zwyżce obligacji długoterminowych spowodowało to największe wypłaszczenie krzywej rentowności obligacji USA od listopada. Taka zmiana zwykle wiązana jest z obawą stagflacji, czyli sytuacji kiedy jest wysoka inflacja i stagnacja gospodarcza, wynikająca z konieczności utrzymania przez bank centralny wysokiej stopy procentowej. Goldman Sachs poinformował, że oczekuje dalszego wypłaszczenia krzywej rentowności długu USA, a BNP Paribas, singapurski DBS Bank i japoński SMBC Nikko Securities uważają, że wzrosło ryzyko stagflacji w USA. - Miks polityki Trumpa zwiększył ryzyko stagflacyjne gospodarki - powiedział Calvin Tse, szef strategii amerykańskiego rynku w BNP w Nowym Jorku. Uważa, że Fed nie będzie zmieniał stóp przez następne kilka posiedzeń aby ocenić, czy pojawiło się większe zagrożenie dla wzrostu gospodarczego i inflacji. Tse zwrócił uwagę, że wprowadzone przez USA cła obejmują również benzynę i żywność, co może skutkować wzrostem oczekiwań inflacyjnych. - Jeśli tak się stanie, uważamy, że podwyżka stóp procentowych przez Fed w tym roku jest realną możliwością, nawet w obliczu niższego tempa wzrostu gospodarczego – powiedział. Goldman Sachs uważa, że Fed będzie teraz bardziej skłonny nie zmieniać wysokości stóp z powodu inflacji niż obniżać je aby umożliwić większy wzrost gospodarczy. - Bardziej jastrzębie stanowisko powinno skutkować tym, że rynki wycenią większe spowolnienie wzrostu niż mniejszy potencjał wzrostu inflacji w dłuższym okresie, co ostatecznie zaciąży na rentownościach papierów długoterminowych i spłaszczy krzywą rentowności - powiedział Dominic Wilson z Goldman Sachs. Rentowność obligacji 2-letnich USA rośnie obecnie o 4 pkt bazowe do 4,253 proc. Rentowność obligacji 10-letnich rośnie o 3 pkt bazowe do 4,51 proc. W piątek różnica rentowności wynosiła 32,5 pkt.
PREV NEWSPolacy chca tanszych lekow. Licza na kampanie prezydencka
NEXT NEWSZarzuty szpiegostwa i rekrutacji do Grupy Wagnera. Prokuratura wnioskuje o 8 lat wiezienia
Pace mezczyzn skutecznie uciekaja zarobkom kobiet
Dopiero pod koniec kariery zawodowej w dojrzaym wieku kobiety maja srednio wyzsze pensje niz mezczyzni.
By Aleksandra FandrejewskaStyczniowe dochody Rosji z ropy bliskie rocznego minimum
Dochody Rosji z sektora naftowego w budzecie panstwowym osiagney w styczniu poziom zblizony do najnizszego od roku. Gownymi czynnikami wpywajacymi na ten wynik byy spadek globalnych cen surowca oraz zwiekszone wypaty dla krajowych rafinerii podaje agencja Bloomberg.
Samar import uzywanych aut do Polski w styczniu wzros o 58 proc.
Import uzywanych aut do Polski w styczniu br. wzros o 58 proc. rdr do 76.993 - poinformowa Instytut Samar.
Deficyt handlowy USA wzros w grudniu o 25 proc. Jest wyzszy niz prognozowano
Deficyt handlowy USA wzros wyraznie w grudniu bo importerzy starali sie zdazyc przed wprowadzeniem ce zapowiedzianych przez Donalda Trumpa podczas kampanii prezydenckiej.
Barkin Fed nadal skania sie ku obnizkom stop
Tom Barkin szef Fed w Richmond powiedzia ze bank centralny USA nadal skadnia sie ku obnizkom stop procentowych choc musi lepiej zrozumiec polityke prezydenta Donalda Trumpa informuje Reuters.
Nowosc w bankomatach. Na ekranach pojawia sie kod QR
Wielka zmiana przy bankomatach. Duzy polski bank oferuje zupenie nowa opcje gdzie po wypaceniu lub wpaceniu pieniedzy nie trzeba czekac na papierowe potwierdzenie. BNP Parbias we wspopracy z Planet Cash wyswietli na ekranie bankomatu kod QR. "Obecnie zadna inna instytucja na polskim rynku nie oferuje e-pokwitowan" - czytamy w oficjalnym komunikacie. Cel nowej opcji jest jeden.