business
Najwiekszy zbiornik terminala LNG w Swinoujsciu gotowy
Minister przemysu Marzena Czarnecka podczas srodowej uroczystosci zakonczenia rozbudowy Terminala LNG w Swinoujsciu powiedziaa ze inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla Polski zapewni nam bezpieczenstwo i samowystarczalnosc.
„Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie dla Polski, bo ona powoduje wzmocnienie bezpieczeństwa, niezależności energetycznej Polski. Jesteśmy w zakresie gazu samowystarczalni. Nie potrzebujemy kontaktu z naszymi sąsiadami ze Wschodu” – powiedziała w środę Czarnecka. Minister zapewniła, że rząd Donalda Tuska będzie wspierać wszystkie inwestycje zmierzające do zapewnienia niezależności energetycznej Polski. Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna podkreślił, że inwestycje w infrastrukturę energetyczną „są trudne, a ich realizacja trwa długo”. Przypomniał, że decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu zapadła prawie 20 lat temu. Wrochna podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski to jeden ze strategicznych celów rządów. „Bezpieczeństwo energetyczne ma wymiar gospodarczy, ale daje nam też niezależność w znaczeniu politycznym, militarnym” – stwierdził Wrochna. W ramach rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu powstał trzeci zbiornik na skroplony gaz, o pojemności 180 tys. m sześć. Zbudowano także nowe nabrzeże, które umożliwi cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych zbiornikowców LNG; miejsce przeładunku gazu między tankowcami (tzw. transhipment) i bunkrowania małych jednostek, np. holowników, wykorzystujących LNG jako paliwo. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu znajduje się w zewnętrznej części portu morskiego w Świnoujściu na wyspie Wolin. Został otwarty w grudniu 2015 r. Instalacje do przesyłu gazu i dwa zbiorniki (o pojemności 160 tys. m sześć. każdy) umożliwiły dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa, zapewniając Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Gazoport tworzą falochron osłonowy, nabrzeże dalbowe i obrotnica dla statków. Z systemem przesyłowym gazu ziemnego terminal LNG jest połączony oddanym do użytku w 2014 roku gazociągiem wysokiego ciśnienia do Szczecina. Po rozbudowie (o trzeci zbiornik i instalacje) zdolność regazyfikacyjna terminalu wzrośnie z 6,2 mld m sześć. rocznie do 8,3 mld m sześć. Gazowce z LNG przypływają do Świnoujścia przede wszystkim z USA i Kataru. W lipcu ubiegłego roku spółka Gaz-System, która zarządza gazoportem i siecią przesyłową w kraju, poinformowała o zrealizowaniu już 300 dostaw skroplonego gazu.
PREV NEWSKnot ciecia stop EBC na co najmniej dwoch kolejnych posiedzeniach
NEXT NEWSTusk zaapelowa w PE o "krytyczna refleksje" ws. ETS2
Tarcza Wschod. Premier Tusk chce wspolnego finansowania
Premier Donald Tusk oznajmi w srode w Parlamencie Europejskim ze bedzie namawia panstwa czonkowskie do wspolnego finansowania obrony granic Unii Europejskiej i projektow takich jak Tarcza Wschod. - Europejskie pieniadze powinny zbudowac bezpieczna granice UE - powiedzia premier RP.
Tusk zaapelowa w PE o "krytyczna refleksje" ws. ETS2
- Ludzie nie chca by Europa staa sie miejscem gdzie energia jest najdrozsza wiec potrzebna jest geboka krytyczna i odwazna refleksja na temat konsekwencji wprowadzenia w tak szybkim tempie systemu ETS2 - powiedzia premier Donald Tusk w PE prezentujac priorytety polskiej prezydencji.
Knot ciecia stop EBC na co najmniej dwoch kolejnych posiedzeniach
Klaas Knot czonek Rady Prezesow Europejskiego Banku Centralnego popiera dwie kolejne obnizki stop procentowych. W opinii szefa banku centralnego Niderlandow dalsze kroki musza byc podejmowane z ostroznoscia z uwagi na duza niepewnosc.
Dolar wspiera zotego. Walka o przeamanie kluczowego poziomu wobec euro
W srode kurs dolara utrzymuje sie blisko dwutygodniowego minimum wciaz nie odzyskujac siy wobec gownych walut. Jak podaje agencja Reuters niepewnosc na rynkach finansowych wynika z braku jasnych informacji na temat planow prezydenta Donalda Trumpa dotyczacych ce handlowych. Tymczasem na polskim rynku walutowym toczy sie intensywna walka o przeamanie kluczowego poziomu wsparcia wobec euro.
Tusk o energetyce w czasie prezydencji Jak chcecie konkurowac z trzy razy drozsza energia
- Jak Wy chcecie konkurowac z gospodarka amerykanska czy chinska jesli bedziemy mieli trzykrotnie drozsza energie - pyta retorycznie Donald Tusk ktory w srode przedstawia priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mottem polskiej prezydencji ma byc bezpieczenstwo - takze energetyczne.
Rzad Tuska chce to ukryc przed Polakami Alarmujace doniesienia
Radio TOK FM bije na alarm ws. pomysu rzadu Donalda Tuska. Chodzi o plany Ministerstwa Finansow dotyczace Centralnego Rejestru Umow.