business
Mimo sabszego kwartau Toyota podnosi prognoze
Japonski gigant motoryzacyjny koncern Toyota Motor oczekuje wyzszego zysku operacyjnego. Firma z Kraju Kwitnacej Wisni liczy na ozywienie popytu i sytuacji na rynku motoryzacyjnym w kolejnych miesiacach.
Toyota, największy na świecie producent samochodów nie może uznać minionego kwartału za specjalnie udany. Spadłą globalna sprzedaż i produkcja, a zyski były niższe od szacunków. W zakończonym 31 grudnia 2024 r. kwartale, Toyota odnotowała zysk operacyjny w kwocie 1,22 bln jenów i był on aż o 28 proc. niższy niż rok wcześniej. Rezultat jest też gorszy od oczekiwań rynku. Mediana prognoz analityków sugerowała bowiem wartość na poziomie 1,4 bln jenów. Eksperci podkreślają, że w ostatnich kwartałach zyski Toyoty rosły w dużej mierze dzięki sporemu popytowi na pojazdy hybrydowe w USA i na innych dużych rynkach. W ujęciu regionalnym dochód operacyjny w Ameryce Północnej, która obejmuje największy rynek pod względem sprzedaży pojazdów, czyli Stany Zjednoczone, spadł o 63 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku obrotowego, głównie z powodu spadku wolumenu sprzedaży i wyższych kosztów osobowych. Dochód operacyjny w Chinach również się skurczył w tym okresie, na co wpływ miały wyższe koszty marketingu. Powodem była chęć producenta samochodów do utrzymania udziału w rynku w obliczu silnej konkurencji ze strony chińskich marek. Ogółem Toyota sprzedała 10,8 mln samochodów w 2024 r., co stanowi spadek w porównaniu z 11,2 mln aut dostarczonych w poprzednim roku, ale wystarczyło, aby utrzymać pozycję wyprzedzającą Volkswagena jako największego producenta samochodów na świecie po raz piąty z rzędu. Firma dokonała korekty swojej prognozy finansowej. I co istotne, w górę. W roku fiskalnym kończącym się w marcu 2025 r., Toyota oczekuje zysku operacyjnego w wysokości 4,7 bln jenów (31 mld USD), w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 4,3 bln. Apetyty analityków są jeszcze wyższe i mediana wynosi 4,8 bln jenów. Japoński gigant uzasadnił korektę silnym popytem na hybrydy gazowo-elektryczne w USA, który rekompensuje słabszą sprzedaż w Japonii i Chinach.
PREV NEWSBrukselska bazooka celuje w Doline Krzemowa. UE chce ostro odpowiedziec Trumpowi
NEXT NEWSZwiazki partnerskie to ulgi nawet do 27 tys. z. Resort finansow ma obawy
Pace mezczyzn skutecznie uciekaja zarobkom kobiet
Dopiero pod koniec kariery zawodowej w dojrzaym wieku kobiety maja srednio wyzsze pensje niz mezczyzni.
By Aleksandra FandrejewskaStyczniowe dochody Rosji z ropy bliskie rocznego minimum
Dochody Rosji z sektora naftowego w budzecie panstwowym osiagney w styczniu poziom zblizony do najnizszego od roku. Gownymi czynnikami wpywajacymi na ten wynik byy spadek globalnych cen surowca oraz zwiekszone wypaty dla krajowych rafinerii podaje agencja Bloomberg.
Samar import uzywanych aut do Polski w styczniu wzros o 58 proc.
Import uzywanych aut do Polski w styczniu br. wzros o 58 proc. rdr do 76.993 - poinformowa Instytut Samar.
Deficyt handlowy USA wzros w grudniu o 25 proc. Jest wyzszy niz prognozowano
Deficyt handlowy USA wzros wyraznie w grudniu bo importerzy starali sie zdazyc przed wprowadzeniem ce zapowiedzianych przez Donalda Trumpa podczas kampanii prezydenckiej.
Barkin Fed nadal skania sie ku obnizkom stop
Tom Barkin szef Fed w Richmond powiedzia ze bank centralny USA nadal skadnia sie ku obnizkom stop procentowych choc musi lepiej zrozumiec polityke prezydenta Donalda Trumpa informuje Reuters.
Nowosc w bankomatach. Na ekranach pojawia sie kod QR
Wielka zmiana przy bankomatach. Duzy polski bank oferuje zupenie nowa opcje gdzie po wypaceniu lub wpaceniu pieniedzy nie trzeba czekac na papierowe potwierdzenie. BNP Parbias we wspopracy z Planet Cash wyswietli na ekranie bankomatu kod QR. "Obecnie zadna inna instytucja na polskim rynku nie oferuje e-pokwitowan" - czytamy w oficjalnym komunikacie. Cel nowej opcji jest jeden.