business
Koniec sporow nasta projekt. Szefowa MKiS Ustawa wiatrakowej gotowa
Jestesmy gotowi zeby wrocic na Stay Komitet Rady Ministrow z ustawa wiatrakowa - poinformowaa we wtorek minister klimatu i srodowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodaa rozstrzygnieto wszystkie kwestie sporne z resortami rolnictwa i infrastruktury.
Jesteśmy gotowi, żeby wrócić na Stały Komitet Rady Ministrów z ustawą wiatrakową - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, rozstrzygnięto wszystkie kwestie sporne z resortami rolnictwa i infrastruktury. fot. Jacek Szydłowski / / FORUM Szefowa resortu środowiska była pytana na antenie radiowej Jedynki o stan prac nad ustawą wiatrakową. "Minister Motyka, który prowadzi tę ustawę poinformował mnie, że w trybie roboczym rozstrzygnięto wszystkie kwestie sporne z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwem Infrastruktury. Jesteśmy gotowi, żeby wrócić na Stały Komitet Rady Ministrów z tą ustawą. Nic nas nie blokuje" - poinformowała Hennig-Kloska. Dopytywana o uwagę resortu kultury, aby wiatraki miały stać w odległości co najmniej 1,5 km od zabytków powiedziała, że "ta uwaga została wycofana". "Urzędnicy na etapie prac roboczych mają różne wątpliwości. Naszą odpowiedzialnością jest to, by je rozwiać" - dodała. Przypomniała, że w procesie przygotowywania projektu ustawy odbył się długi proces konsultacji oraz dwukrotnie uzgodnienia międzyresortowe. "Tak, że jesteśmy gotowi do procedowania tej ustawy" - podkreśliła minister. Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89) autorstwa MKiŚ w grudniu ub.r. był w uzgodnieniach międzyresortowych i 8 stycznia br. został przekazany Stałemu Komitetowi Rady Ministrów. Nowela znosi dotychczasową generalną zasadę 10H odnośnie do odległości wiatraków na lądzie od zabudowań czy form ochrony przyrody. Według projektowanych przepisów „nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami LEW, a zabudową mieszkaniową” została ustalona na poziomie 500 m. Resort klimatu, powołując się na szacunki Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) podkreślił, że zmniejszenie minimalnej odległości z 700 m do 500 m może spowodować wzrost możliwej mocy w nowych projektach wiatrowych na lądzie nawet o 60-70 proc. "Wprowadzenie odległości 500 m oznacza szansę na budowę w tym czasie (do 2030 r. – PAP) ponad 10 GW nowych wiatraków na lądzie. Oznacza to zwiększenie potencjału wzrostu mocy zainstalowanej w LEW o ok. 6 GW do 2030 r." – dodano w OSR (ocena skutków regulacji - PAP). Nowe przepisy mają również uregulować możliwość zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny. Wiatraków nie będzie można stawiać na obszarach programu Natura 2000. (PAP) fos/ malk/ jpn/ Źródło: PAP
PREV NEWSAlarm ws. emerytur w Polsce. Nowe prognozy MFW wbijaja w fotel
NEXT NEWSSprawa apteki Gemini opara sie o Sad Najwyzszy. Jest decyzja ws. izby
Tego Polska moze zazdroscic sasiadowi. Tak tworzy firmy warte miliardy dolarow
W niewielkim graniczacym z polskim Podlasiem kraju ktory jeszcze 40 lat temu by czescia Zwiazku Radzieckiego dzis powstaja firmy warte miliardy dolarow. Jak to sie stao ze Litwa obok Estonii zostaa najwazniejszym miejscem rozwoju startupow we wschodniej Europie To historia o tym jak swoje gospodarcze i geograficzne ograniczenia przekuc w atuty.
Zmiany dotyczace fotowoltaiki. Od 17 stycznia nowy obowiazek dla wascicieli
Kazde przedsiebiorstwo ktore dokonuje sprzedazy energii elektrycznej z OZE ma obowiazek zaraportowac umowy sprzedazy do Urzedu Regulacji Energetyki. Od 17 stycznia 2025 r. przedsiebiorcy musza jednak pamietac o tym aby zgoszenia byy dokonane zgodnie z nowymi zasadami.
Cyrk Tuska i Morawieckiego
Prosto zygzakiem II Naprawde trudno mi sie zdecydowac kto dzis mocniej przykada Zielonemu adowi Donald Tusk czy Mateusz Morawiecki.
Co
Wojciech Cejrowski korespondencja z USA II
Kazachstan odbudowuje dawna stolice badan jadrowych. Kurczatow odradza sie po dekadach zapomnienia
Wadze rewitalizuja miasto ktore w czasach ZSRR byo zamknietym osrodkiem nieukazywanym na mapach z powodu sasiedztwa poligonu jadrowego obecnie miesci sie tam Narodowe Centrum Badan Jadrowych Republiki Kazachstanu a miasto zyskao miano doliny krzemowej energetyki jadrowej - informuje portal Zakon.
Wyspa prawie bezludna. Mieszka tam tylko corka latarnika
Wyspa Wilkow - Islote de Lobos - nalezy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ma piekne plaze cenione przez surferow fale i tylko jedna oficjalnie zameldowana osobe. Jest nia corka ostatniego latarnika ktora wraz z pomocnikami z innych wysp prowadzi tam jedyna restauracje.