business
Europejskie panstwa opiekuncze maja problem. Donald Trump moze go pogebic
Powrot Donalda Trumpa do Biaego Domu w poniedziaek tylko pogebia niepewnosc w obliczu ktorej stoi Europa. Hojne europejskie panstwa opiekuncze znajduja sie pod coraz wieksza presja pisze CNN.
Stany Zjednoczone są największym nabywcą europejskich towarów i oczekuje się, że cła obiecane przez Trumpa podczas kampanii spowodują spowolnienie wzrostu w regionie. Zdaniem analityków Goldman Sachs i J.P. Morgan, cytowany przez CNN, może to spowodować nawet sama groźba wyższych ceł importowych ze względu na wynikający z tego zahamowanie inwestycji w związku z zachowaniem ostrożności przez firmy. Ponadto Trump w październiku zagroził, że porzuci sojuszników z NATO, jeśli nie zwiększą wydatków na obronę. Na początku tego miesiąca wezwał członków Sojuszu w stosunku do obecnych wytycznych wynoszących 2 proc., których wiele europejskich gospodarek jeszcze nie osiąga. Demograficzne tsunami w Europie Nawet niewielki wzrost wydatków na obronę prawdopodobnie wywarłby presję na i tak już nadwyrężone finanse rządowe, które muszą pokryć także inne rosnące potrzeby — zauważa CNN. Oprócz wydatków na obronność, nowe technologie i przejście na czystą energię Europa stoi w obliczu innego ogromnego kosztu: starzenia się społeczeństw. "Brzemię starzenia się jest prawdziwym obciążeniem" – powiedział CNN Peter Taylor-Gooby, profesor polityki społecznej na Uniwersytecie Kent w Anglii. Wydatki rządowe na osoby starsze stanowią już "lwią część państwa opiekuńczego" w Europie, dodał. Niemcy mają problem Zdaniem dyrektora generalnego Deutsche Banku, Christiana Sewinga, aby utrzymać obecną podaż świadczeń emerytalnych w Niemczech, największa gospodarka Europy musi rosnąć co najmniej 2 proc. rocznie. Jednak niemiecka gospodarka skurczyła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Dla całej Europy spadający wskaźnik urodzeń i rosnąca liczba emerytów w miarę dłuższego życia oznaczają mniejszy udział pracowników i większe wydatki rządowe na osoby starsze. McKinsey szacuje, że , co nie jest "drobną" przeszkodą w poprawie standardy życia. W obecnej sytuacji wzrost produktywności w Europie faktycznie spowalnia. Utrudni to utrzymanie świadczeń opieki społecznej, które w wielu krajach europejskich są hojniejsze niż w innych rozwiniętych gospodarkach, wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
PREV NEWSInwestorzy beda obserwowac jak szybko Trump bedzie realizowac zapowiedzi
NEXT NEWSLuka inwestycyjna Europy to 3 tys. euro na mieszkanca RAPORT
Tarcza Wschod. Premier Tusk chce wspolnego finansowania
Premier Donald Tusk oznajmi w srode w Parlamencie Europejskim ze bedzie namawia panstwa czonkowskie do wspolnego finansowania obrony granic Unii Europejskiej i projektow takich jak Tarcza Wschod. - Europejskie pieniadze powinny zbudowac bezpieczna granice UE - powiedzia premier RP.
Tusk zaapelowa w PE o "krytyczna refleksje" ws. ETS2
- Ludzie nie chca by Europa staa sie miejscem gdzie energia jest najdrozsza wiec potrzebna jest geboka krytyczna i odwazna refleksja na temat konsekwencji wprowadzenia w tak szybkim tempie systemu ETS2 - powiedzia premier Donald Tusk w PE prezentujac priorytety polskiej prezydencji.
Najwiekszy zbiornik terminala LNG w Swinoujsciu gotowy
Minister przemysu Marzena Czarnecka podczas srodowej uroczystosci zakonczenia rozbudowy Terminala LNG w Swinoujsciu powiedziaa ze inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla Polski zapewni nam bezpieczenstwo i samowystarczalnosc.
Knot ciecia stop EBC na co najmniej dwoch kolejnych posiedzeniach
Klaas Knot czonek Rady Prezesow Europejskiego Banku Centralnego popiera dwie kolejne obnizki stop procentowych. W opinii szefa banku centralnego Niderlandow dalsze kroki musza byc podejmowane z ostroznoscia z uwagi na duza niepewnosc.
Dolar wspiera zotego. Walka o przeamanie kluczowego poziomu wobec euro
W srode kurs dolara utrzymuje sie blisko dwutygodniowego minimum wciaz nie odzyskujac siy wobec gownych walut. Jak podaje agencja Reuters niepewnosc na rynkach finansowych wynika z braku jasnych informacji na temat planow prezydenta Donalda Trumpa dotyczacych ce handlowych. Tymczasem na polskim rynku walutowym toczy sie intensywna walka o przeamanie kluczowego poziomu wsparcia wobec euro.
Tusk o energetyce w czasie prezydencji Jak chcecie konkurowac z trzy razy drozsza energia
- Jak Wy chcecie konkurowac z gospodarka amerykanska czy chinska jesli bedziemy mieli trzykrotnie drozsza energie - pyta retorycznie Donald Tusk ktory w srode przedstawia priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mottem polskiej prezydencji ma byc bezpieczenstwo - takze energetyczne.