business
Associated Press Szwajcaria wstrzymaa eksport sprzetu wojskowego do Polski
Jak poinformowaa amerykanska agencja Associated Press rzad Szwajcarii zakaza w piatek eksportu sprzetu wojskowego do polskiego odbiorcy. Uzasadnia to faktem ze jakoby 645 tys. sztuk amunicji maokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafio z Polski na Ukraine. Stanowi to naruszenie szwajcarskiego prawa.
Jak poinformowała amerykańska agencja Associated Press, rząd Szwajcarii zakazał w piątek eksportu sprzętu wojskowego do polskiego odbiorcy. Uzasadniał to faktem, że jakoby 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło z Polski na Ukrainę. Stanowi to naruszenie szwajcarskiego prawa. fot. Arnd Wiegmann / / Reuters Władze w Bernie wszczęły dochodzenie po tym, jak raport amerykańskiego serwisu informacyjnego, Defense One, z listopada ubiegłego roku wskazał na to, że Ukraina otrzymała naboje karabinowe z pociskami przeciwpancernymi wyprodukowanymi przez SwissP Defense. Dostarczył je polski importer, firma UMO. "Śledztwo wykazało, że szwajcarski producent i polska firma podpisały umowę o sprzedaży, w której stwierdzono, że polska firma ma prawo sprzedawać szwajcarską amunicję wyłącznie w Polsce" – poinformował AP szwajcarski sekretariat stanu ds. gospodarczych, SECO. Jak podała AP, dochodzenie wykazało, że polska firma "nie dotrzymała zobowiązań umownych" podjętych wobec szwajcarskiego producenta, ponieważ amunicja trafiła bez jego zgody na Ukrainę. Według SECO eksport do polskiej firmy zostanie zakazany, ponieważ "ryzyko przekierowania (amunicji) na Ukrainę jest oceniane jako zbyt wysokie". Szwajcaria podkreśla swoją neutralność, a tamtejsze prawo zakazuje eksportu sprzętu wojskowego rodzimej produkcji do krajów ogarniętych konfliktem zbrojnym. AP zwraca jednak uwagę, że Szwajcaria poparła sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Rosji. Nastąpiło to po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 14 lutego 2022 roku. Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP) ad/ san/ Źródło: PAP
PREV NEWSHotelarze z Zakopanego "zacieraja rece". Pokoi ubywa znamy ceny
NEXT NEWSKolejny miliarder u boku Trumpa. Scott Bessent kandydatem na sekretarza skarbu USA
Tarcza Wschod. Premier Tusk chce wspolnego finansowania
Premier Donald Tusk oznajmi w srode w Parlamencie Europejskim ze bedzie namawia panstwa czonkowskie do wspolnego finansowania obrony granic Unii Europejskiej i projektow takich jak Tarcza Wschod. - Europejskie pieniadze powinny zbudowac bezpieczna granice UE - powiedzia premier RP.
Tusk zaapelowa w PE o "krytyczna refleksje" ws. ETS2
- Ludzie nie chca by Europa staa sie miejscem gdzie energia jest najdrozsza wiec potrzebna jest geboka krytyczna i odwazna refleksja na temat konsekwencji wprowadzenia w tak szybkim tempie systemu ETS2 - powiedzia premier Donald Tusk w PE prezentujac priorytety polskiej prezydencji.
Najwiekszy zbiornik terminala LNG w Swinoujsciu gotowy
Minister przemysu Marzena Czarnecka podczas srodowej uroczystosci zakonczenia rozbudowy Terminala LNG w Swinoujsciu powiedziaa ze inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla Polski zapewni nam bezpieczenstwo i samowystarczalnosc.
Knot ciecia stop EBC na co najmniej dwoch kolejnych posiedzeniach
Klaas Knot czonek Rady Prezesow Europejskiego Banku Centralnego popiera dwie kolejne obnizki stop procentowych. W opinii szefa banku centralnego Niderlandow dalsze kroki musza byc podejmowane z ostroznoscia z uwagi na duza niepewnosc.
Dolar wspiera zotego. Walka o przeamanie kluczowego poziomu wobec euro
W srode kurs dolara utrzymuje sie blisko dwutygodniowego minimum wciaz nie odzyskujac siy wobec gownych walut. Jak podaje agencja Reuters niepewnosc na rynkach finansowych wynika z braku jasnych informacji na temat planow prezydenta Donalda Trumpa dotyczacych ce handlowych. Tymczasem na polskim rynku walutowym toczy sie intensywna walka o przeamanie kluczowego poziomu wsparcia wobec euro.
Tusk o energetyce w czasie prezydencji Jak chcecie konkurowac z trzy razy drozsza energia
- Jak Wy chcecie konkurowac z gospodarka amerykanska czy chinska jesli bedziemy mieli trzykrotnie drozsza energie - pyta retorycznie Donald Tusk ktory w srode przedstawia priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mottem polskiej prezydencji ma byc bezpieczenstwo - takze energetyczne.