world
Wielka Brytania i UE na drodze do "resetu" relacji po brexicie. Szczyt przywodcow w maju
19 maja w Wielkiej Brytanii odbedzie sie szczyt z udziaem przywodcow UE w sprawie odbudowania wzajemnych relacji po brexicie. Sojusznicy omowia m.in. "strukture i format" gebszej wspopracy w zakresie bezpieczenstwa.
— Dzisiaj rozmawialiśmy o obronie i bezpieczeństwie, ale Wielka Brytania i Unia Europejska chcą razem zrobić więcej — powiedział dziennikarzom przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa na konferencji prasowej po spotkaniu z brytyjskim premierem. Premier Wielkiej Brytanii na szczycie UE w sprawie obronności. "Fragmentacja osłabiłaby nas wszystkich" — Z niecierpliwością czekamy na nasz instytucjonalny szczyt 19 maja i na współpracę z Wielką Brytanią, nie tylko w sprawie resetu, ale także wypracowania możliwie najbliższych relacji , które będzie można wspólnie budować – dodał Costa. Przywódcy dopracują szczegóły "resetu" Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że podczas szczytu Londyn i Bruksela "omówią strukturę i format" pogłębionej współpracy m.in. w zakresie bezpieczeństwa. Od czasu objęcia urzędu w lipcu ubiegłego roku, brytyjski premier z ramienia Partii Pracy Keir Starmer zobowiązał się do "zresetowania" stosunków z UE , które uległy ochłodzeniu pod rządami poprzedniego konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że na majowym szczycie przywódcy dopracują szczegóły tego resetu, który do tej pory charakteryzował się jedynie ciepłymi deklaracjami po obu stronach i niewielką ilością konkretów. Rozłam w sercu Europy. Donald Trump wbija klin w Niemcy i Francję Format spotkania i to, jakie państwa członkowskie będą w nim uczestniczyć, nie zostały jeszcze potwierdzone.
PREV NEWSDonald Trump dogada sie z Kanada grozi Chinom zada surowcow Ukrainy. Podsumowanie nocy
NEXT NEWSKosmiczne smieci i biologiczna niedostepnosc. Tajemniczy Punkt Nemo na Pacyfiku
Kosmiczne smieci i biologiczna niedostepnosc. Tajemniczy Punkt Nemo na Pacyfiku
Punkt Nemo poozony w poudniowej czesci Oceanu Spokojnego to najbardziej izolowane miejsce na naszej planecie. Oddalony o ponad 2600 km od najblizszego ladu oceaniczny biegun niedostepnosci sta sie miejscem spoczynku setek statkow kosmicznych.
Wywiad z Poudnia nie ma watpliwosci. Zonierze z Ponocy znikneli z frontu
Zonierzy z Korei Ponocnej od poowy stycznia nie ma na linii frontu w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji - poinformowa we wtorek wywiad Korei Poudniowej NIS. Pierwsze informacje o wycofaniu ponocnokoreanskiej armii z walk na froncie pojawiy sie pod koniec stycznia. Powodem takiego dziaania miay byc "duze straty osobowe".
Mrozone ryby lepsze od swiezych Zaskakujace wnioski naukowcow
Ryby geboko mrozone przewyzszaja jakoscia te sprzedawane jako swieze do takich wnioskow doszli naukowcy z ponocnej Norwegii. Badacze z instytutow SINTEF Ocean i NOFIMA podkreslaja ze odpowiednia technologia mrozenia pozwala zachowac smak wartosci odzywcze i konsystencje ryb co czyni je zdrowszym i bardziej ekonomicznym wyborem.
Rosja wygrywa wyscig z USA. Wyrazna przewaga w kluczowym regionie
Rosja zwieksza swoje wpywy w Arktyce m.in. poprzez wspoprace wojskowa i handlowa z Chinami - zauwaza "Wall Street Journal". Jednoczesnie Waszyngton przyznaje ze zdolnosci Moskwy w tym zakresie przewyzszaja mozliwosci Stanow Zjednoczonych nawet pomimo wspopracy z Kanada. To m.in. z tego powodu Donald Trump ma byc zainteresowany kupnem Grenlandii. Wyspa ma nie tylko strategiczne poozenie geograficzne ale jest takze bogata w zasoby naturalne.
Problemy "pozeraja" ukrainska armie. Dramatyczne poozenie Kijowa
Dramatyczne poozenie Kijowa - ukrainska armie tocza powazne problemy kadrowe i militarne a sytuacja na froncie staje sie coraz gorsza. Jednoczesnie Ukraincy za wszelka cene chca utrzymac swoje pozycje by pokazac nowym wadzom w USA ze zasuguja na dalsze wsparcie. Czarne chmury ciaza takze nad gowami dowodcow ktorzy musza mierzyc sie z powaznymi oskarzeniami szeregowych wojskowych.
Rozam w sercu Europy. Donald Trump wbija klin miedzy Niemcy i Francje. Polska forsuje swoj pomys
Donald Trump grozi UE nowymi cami i wzywa wspolnote do zakupu wiekszej ilosci amerykanskiej broni. Na szczycie w Brukseli Europa mowi jednym gosem tak nowy sprzet jest niezbedny. Diabe tkwi jednak w szczegoach. Szczegoach ktore diametralnie roznia dwie najwieksze unijne gospodarki Niemcy i Francje. O ile propozycja Berlina jest nieco bardziej ugodowa o tyle pomys Paryza moze wrecz rozgniewac amerykanskiego prezydenta. UE spiera sie o dwie kwestie kto bedzie produkowa uzbrojenie i skad beda pochodzic pieniadze.