world
Ostre sowa Woodymyra Zeenskiego. "Samobojstwo dla caej Europy"
To Ukraina powinna zdecydowac co powinno a co nie powinno byc na porzadku dziennym aby zakonczyc te wojne grzmia Woodymyr Zeenski z mownicy. Razem z europejskimi przywodcami wzia udzia w szczycie Europejskiej Wspolnoty Politycznej w Budapeszcie. Stwierdzi ze nalezy zastosowac wobec Rosji koncepcje "pokoju przez sie" oraz ze inwazja Kremla na Ukraine obnazya "porazke niektorych europejskich podejsc" zwaszcza tych dotyczacych neutralnosci.
— Od lipcowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii wiele mówi się o potrzebie poddania się Putinowi, wycofania się, pójścia na pewne ustępstwa. Niektórzy z obecnych tutaj zdecydowanie opowiadali się za tym, by Ukraina poszła na ustępstwa wobec Putina — powiedział. Stwierdził, że jest to niedopuszczalne dla Kijowa i że byłoby to "samobójstwo dla całej Europy". Według niego wielokrotnie w historii sprawdziła się już koncepcja "pokoju poprzez siłę" i że należy ją zastosować również w przypadku rosyjskiej agresji w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podkreślił też, że Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie nie dlatego, że potrzebowała więcej terytorium, a dlatego, że chciała globalnej władzy. Najpierw zamierza ją wykorzystać do przejęcia kontroli nad Kijowem, następnie będzie chciała rozszerzyć ją na całą Europę. Putin wraca do tematu negocjacji z Ukrainą. "Rosja jest gotowa" Zełenski podziękował również swoim partnerom za wsparcie. Podkreślił jednak, że wojna toczy się na ukraińskiej ziemi, więc "to Ukraina powinna zdecydować, co powinno, a co nie powinno być na porządku dziennym, aby zakończyć tę wojnę". Nieskuteczna neutralność Zauważył, że podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej "uwidoczniła się porażka niektórych europejskich podejść". — Im bliżej Rosji znajduje się dany kraj, tym słabsza staje się koncepcja neutralności. Szybkie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO pokazało, jak europejscy i sojuszniczy przywódcy faktycznie wyobrażają sobie gwarancje bezpieczeństwa — nie za pomocą słów, a poprzez NATO. Wojna w Ukrainie zwróciła na to uwagę — powiedział Zełenski. Na zakończenie swojego przemówienia podkreślił, że Kijów i cała Europa muszą zwiększyć nacisk na przywódcę Kremla Władimira Putina. — Razem możemy nie tylko powstrzymać wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, ale także odpowiedzieć na inne wyzwania — dodał. 7 listopada Zełenski przybył na Węgry, by razem ze światowymi przywódcami wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej . Zaproszenie na spotkanie w Budapeszcie otrzymali szefowie państw i rządów z 47 krajów europejskich. Polska i Ukraina powinny się przygotować na drastyczne decyzje Donalda Trumpa. "Sygnał alarmowy dla darmozjadów" Warto zauważyć, że jest to pierwsza wizyta Wołodymyra Zełenskiego na Węgrzech od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Ukraiński prezydent stwierdził, że udał się do Budapesztu na zaproszenie premiera Węgier Viktora Obrana.
PREV NEWSTym razem NATO nie boi sie grozb Donalda Trumpa. Ma przeciwko niemu mocny atut a w szufladzie w Brukseli gotowa strategie
NEXT NEWSWielka Brytania nakada sankcje na rosyjskich najemnikow zwiazanych z zatruciem w Salisbury
Tym razem NATO nie boi sie grozb Donalda Trumpa. Ma przeciwko niemu mocny atut a w szufladzie w Brukseli gotowa strategie
W ostatnich tygodniach ponownie wybrany na prezydenta USA Donald Trump wielokrotnie narzeka ze niektorzy czonkowie NATO nie inwestuja wystarczajaco duzo w obronnosc. Jednak cakowita rezygnacja USA z sojuszu pod rzadami Trumpa czym zmrozi sojusznikow w pierwszej kadencji nie jest juz uwazana za prawdopodobna. Dlaczego Decydujace znaczenie ma w tym przypadku jedna kluczowa decyzja personalna. Oprocz tego NATO ktore spodziewa sie wstrzasow ma juz przygotowana "wyrafinowana strategie" dzieki ktorej wspopraca z 47. prezydentem USA bedzie przebiegac sprawnie.
Wielka Brytania nakada sankcje na rosyjskich najemnikow zwiazanych z zatruciem w Salisbury
Wielka Brytania wprowadza nowa serie sankcji wymierzonych w rosyjskie wojsko prywatne grupy najemnikow Kremla i agenta wywiadu podejrzanego o udzia w probie zatruciu nowiczokiem Siergieja i Julii Skripalow w Salisbury w 2018 r.
Donald Trump chce rozmawiac z Kim Dzong Unem. "Ma sympatie do silnych charakterow"
Wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump. Wyniku gratulowali mu przywodcy wielu krajow lecz Korea Ponocna nadal milczy. Wczesniej informowaa ze "nie obchodzi ich to". "Jesli Kim Dzong Un zasygnalizuje chec ozywienia ich przyjazni Trump moze ulec pokusie" mowi NK News ekspert do spraw Azji Andrew Yeo.
Rosjanie gromadza siy na froncie w obliczu nadchodzacej zimy. "Ta taktyka nie dziaa"
Ukrainski podpukownik Anton Bajew zauwaza ze wojska rosyjskie gromadza sie i sciagaja rezerwy na front w obliczu zblizajacej sie zimy. Jednoczesnie zdradza taktyke Rosjan ktora udao sie rozpracowac ukrainskim zonierzom.
Fala niewypacalnosci nad Rosja. Gigant budowalny na skraju upadku. "Sytuacja jest bardzo za"
Rosyjska gospodarka zmaga sie z duzymi trudnosciami czego bolesnie doswiadcza Samolet Group. Najwieksza rosyjska firma budowlana wpada w powazne tarapaty do tego stopnia ze wasciciele mysla o sprzedazy udziaow. Spoka zatrudnia 10 tys. pracownikow ma 300 biur w kraju i wazne znaczenie dla panstwa. Zdaniem ekspertow wadze najpewniej beda proboway ja uratowac pakujac w nia sporo pieniedzy. To moze jednak nie wystarczyc. Zdaniem uczestnikow rynku kryzys giganta budowlanego moze byc preludium do znacznie wiekszych problemow rosyjskiej gospodarki.
Przewodniczaca PE komentuje wynik wyborow w USA. "Zgadzam sie z Tuskiem"
Roberta Metsola podczas szczytu Europejskiej Wspolnoty Politycznej w Budapeszcie stwierdzia ze zgadza sie z wypowiedzia Donalda Tuska o tym ze era geopolitycznego outsourcingu sie skonczya i Europa musi nauczyc sie radzic sobie sama.