world
Kolejny kraj zakazuje hodowli zwierzat na futra. Duze zmiany od 1 lutego
1 lutego 2025 r. wszed w zycie zakaz hodowli zwierzat futerkowych w Norwegii. Ostatnia ferma w kraju zostaa zamknieta dwa lata temu ale na wypate odszkodowan w penej wysokosci czeka ponad poowa z 418 wascicieli zlikwidowanych zakadow.
Jakub Wojajczyk 1 lutego 2025 r. wszedł w życie zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Norwegii. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu, ale na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów. Przepisy zakazujące hodowli zwierząt futerkowych zostały uchwalone przez Stortinget (parlament) w 2019 r. Hodowcy na zamknięcie ferm mieli 6 lat . Ostatni zakład zakończył działalność w styczniu 2023 r. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Norwegii od 2025 r. Wnioski o rekompensatę złożyło 418 hodowców , jednak pieniądze w pełnej wysokości otrzymała do końca stycznia niewiele ponad jedna trzecia wnioskodawców. Dotychczasowa wysokość odszkodowań z tytułu zakończenia działalności wyniosła 1,84 mld koron (ok. 660 mln zł) . Ministerstwo rolnictwa zapewniło, że całość należnych pieniędzy zostanie wypłacona do połowy roku. Zobacz również: Jest projekt zakazu hodowli zwierząt na futra. Koniec ferm za 5 lat? Norwegia dołączyła do krajów, w których hodowla zwierząt futerkowych jest zakazana. Pierwszym z nich stała się w 2000 r. Wielka Brytania . W kolejnych latach podobne decyzje podjęły władze m.in. Austrii, Włoch, Słowacji, Holandii, Belgii. Od 2027 r. zakaz wejdzie w życie na Litwie i w Rumunii, a rok później na Łotwie . Największymi na świecie producentami futer z chowu klatkowego pozostają m.in. Chiny, Finlandia, Rosja i Polska. Najnowsze
PREV NEWSZastepca gubernatora zgina w obwodzie kurskim. Wjecha na mine
NEXT NEWSDecyzja Donalda Trumpa szansa dla Unii Europejskiej "Powinnismy zaciesnic relacje"
Tak Niemcy wyniszczaja sie od srodka. Friedrich Merz "otworzy brame piekie"
Friedrich Merz nie ustaje w wysikach by zdobyc gosy nawet jesli oznacza to stanie ramie w ramie ze skrajna prawica pomimo mrocznej historii kraju. W odpowiedzi na jego taktyke dziesiatki tysiecy demonstrantow pojawio sie w weekend w miastach w caych Niemczech. Kiedy polityk CDU ponosi bolesna porazke jako kandydat na kanclerza skrajna prawica korzysta. Friedrich Merz wskoczy jako tygrys a skonczy jako dywanik przy ozku stwierdzia Alice Weidel z AfD.
Musk walczy z "gniazdem marksistow". Zapowiedz radykalnych ciec
Miliarder Elon Musk chce ciec w programie pomocy miedzynarodowej USAID. Wczesniej kierowany przez niego resort wydajnosci panstwa DOGE zwolni dwoch szefow instytucji. USAID wydawao 72 mld dolarow rocznie i odpowiadao za 42 proc. pomocy humanitarnej ONZ.
Potezny pozar woko turystycznego kurortu. Trwa ewakuacja mieszkancow
Turystyczny kurort El Bolson w argentynskiej Patagonii nawiedzia fala pozarow. - Ta katastrofa zdewastowaa tysiace hektarow i spowodowaa ogromne szkody w naszej spoecznosci - przekaza gubernator prowincji Rio Grande. Co najmniej jedna osoba nie zyje a setki musiay opuscic swoje domy. Na zagrozonym terenie wprowadzono stan wyjatkowy.
Wyjatkowi goscie szczytu w Watykanie. Dotyczy praw dzieci
W Watykanie odbedzie sie szczyt poswiecony prawom dzieci na ktory przybedzie okoo 50 czoowych aktywistow i dygnitarzy z caego swiata. Wsrod nich m.in. szefowie Interpolu FIFA MKOL i laureat pokojowej nagrody Nobla. Spotkanie otworzy papiez Franciszek ktory w ostatnich wystapieniach uczula wiernych na problem pracy dzieci.
Odwiedzilismy misje NATO. Tak wyglada "polowanie" na rosyjskie ataki na Batyku. "Moga spowodowac katastrofe"
Napiecia na Morzu Batyckim osiagney historyczny poziom. Jotvingis i inne okrety litewskiej marynarki wojennej pozostaja w stanie wysokiej gotowosci sledzac rosyjska "flote cieni" i inne statki Moskwy. Sledzimy je na radarze a nastepnie przeprowadzamy inspekcje wizualna na morzu. Przesuchujemy kapitana i przekazujemy wszystkie informacje wadzom mowi adm. Giedrius Premeneckas. Litewska misja jest wazniejsza niz moze sie wydawac to od niej moze zalezec bezpieczenstwo wielu panstw NATO.
Kolejny ruch Trumpa ws. migrantow. Odebra status ochronny 300 tys. osobom
Administracja prezydenta Donalda Trumpa odebraa status ochronny 300 tys. uchodzcom z Wenezueli - poda w niedziele "New York Times". W praktyce oznacza to ze Wenezuelczycy beda mogli zostac wkrotce deportowani z USA do swojego kraju. Jak przekaza prawnik z Nowego Jorku wsrod uchodzcow rosnie panika.