world
Dawniej by mekka sportow zimowych. Teraz szwajcarski osrodek narciarski walczy o przetrwanie
Po kilku niemal bezsnieznych zimach wasciciel osrodka w Langenbruck w ponocnej Szwajcarii zamierza go sprzedac. Koszty utrzymania obiektu sa zbyt wysokie a przychody z kilku dni w ktorych wyciagi sa czynne zbyt niskie.
Niewielki ośrodek narciarski Langenbruck w okręgu Bazylea ma długą tradycję. Dwa wyciągi narciarskie zapewniają rozrywkę entuzjastom sportów zimowych od 1952 r. Pokolenia mieszkańców uczyły się tu jeździć na nartach . W Langenbruck istniała dawniej nawet skocznia narciarska. Jednak blask ośrodka już dawno zgasł. Jedynie dwa wyciągi narciarskie przypominają obecnie o dawnych czasach, gdy miejsce to było mekką sportów zimowych. Wygląda jednak na to, że nawet ich dni są policzone . Kryzys w Alpach. Nie ma śniegu, nie ma gości. Biznes topnieje Dwa wyciągi zostały teraz wystawione na sprzedaż. Jak donosi regionalna gazeta "Volksstimme", operator i większościowy udziałowiec Peter Hammer chce zrezygnować z obiektu. Hammer, który związany jest z ośrodkiem od 60 lat podkreśla, że do jego sprzedaży skłoniło go kilka zim z rzędu z niewielką ilością śniegu . Ma jednak nadzieję, że wyciągi wkrótce znajdą nabywcę. Jak twierdzi, budynki i wyciągi są w doskonałym stanie technicznym. Coraz łagodniejsze zimy Wyciąg narciarski "Untere Wanne" ma długość 1200 m i pokonuje różnicę wysokości 220 m. Jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 940 m n.p.m. Wyciąg "Obere Wanne" jest krótszy i ma 450 m długości, a różnica wysokości wynosi 130 m. Część stoków jest oświetlona, dzięki czemu, przy dobrych warunkach pogodowych, można tu jeżdzić na nartach nawet nocą. Pomimo planów sprzedaży firmy działalność na nadchodzący sezon jest zabezpieczona. Niemcy są "chorym człowiekiem Europy". Szwajcaria już wie, że się zarazi Jesienią 2024 r. walne zgromadzenie udziałowców podjęło jednogłośną decyzję o sprzedaży obiektu. Coraz łagodniejsze zimy poważnie wpłynęły na jego działalność . Ponadto operatorzy borykają się z rosnącymi kosztami energii elektrycznej i koniecznością inwestowania w naśnieżanie. Koszty zaczęły znacznie przewyższać przychody. Osoby odpowiedzialne za turystykę w gminie od pewnego czasu koncentrują się na aktywnościach letnich — wędrówkach i parku linowym.
PREV NEWSUkraina poswieci walke o odzyskanie Krymu Wymowne sowa Woodymyra Zeenskiego
NEXT NEWSZawieszenie broni w Strefie Gazy USA wetuja projekt w ONZ
Tak Niemcy wyniszczaja sie od srodka. Friedrich Merz "otworzy brame piekie"
Friedrich Merz nie ustaje w wysikach by zdobyc gosy nawet jesli oznacza to stanie ramie w ramie ze skrajna prawica pomimo mrocznej historii kraju. W odpowiedzi na jego taktyke dziesiatki tysiecy demonstrantow pojawio sie w weekend w miastach w caych Niemczech. Kiedy polityk CDU ponosi bolesna porazke jako kandydat na kanclerza skrajna prawica korzysta. Friedrich Merz wskoczy jako tygrys a skonczy jako dywanik przy ozku stwierdzia Alice Weidel z AfD.
Musk walczy z "gniazdem marksistow". Zapowiedz radykalnych ciec
Miliarder Elon Musk chce ciec w programie pomocy miedzynarodowej USAID. Wczesniej kierowany przez niego resort wydajnosci panstwa DOGE zwolni dwoch szefow instytucji. USAID wydawao 72 mld dolarow rocznie i odpowiadao za 42 proc. pomocy humanitarnej ONZ.
Potezny pozar woko turystycznego kurortu. Trwa ewakuacja mieszkancow
Turystyczny kurort El Bolson w argentynskiej Patagonii nawiedzia fala pozarow. - Ta katastrofa zdewastowaa tysiace hektarow i spowodowaa ogromne szkody w naszej spoecznosci - przekaza gubernator prowincji Rio Grande. Co najmniej jedna osoba nie zyje a setki musiay opuscic swoje domy. Na zagrozonym terenie wprowadzono stan wyjatkowy.
Wyjatkowi goscie szczytu w Watykanie. Dotyczy praw dzieci
W Watykanie odbedzie sie szczyt poswiecony prawom dzieci na ktory przybedzie okoo 50 czoowych aktywistow i dygnitarzy z caego swiata. Wsrod nich m.in. szefowie Interpolu FIFA MKOL i laureat pokojowej nagrody Nobla. Spotkanie otworzy papiez Franciszek ktory w ostatnich wystapieniach uczula wiernych na problem pracy dzieci.
Odwiedzilismy misje NATO. Tak wyglada "polowanie" na rosyjskie ataki na Batyku. "Moga spowodowac katastrofe"
Napiecia na Morzu Batyckim osiagney historyczny poziom. Jotvingis i inne okrety litewskiej marynarki wojennej pozostaja w stanie wysokiej gotowosci sledzac rosyjska "flote cieni" i inne statki Moskwy. Sledzimy je na radarze a nastepnie przeprowadzamy inspekcje wizualna na morzu. Przesuchujemy kapitana i przekazujemy wszystkie informacje wadzom mowi adm. Giedrius Premeneckas. Litewska misja jest wazniejsza niz moze sie wydawac to od niej moze zalezec bezpieczenstwo wielu panstw NATO.
Kolejny ruch Trumpa ws. migrantow. Odebra status ochronny 300 tys. osobom
Administracja prezydenta Donalda Trumpa odebraa status ochronny 300 tys. uchodzcom z Wenezueli - poda w niedziele "New York Times". W praktyce oznacza to ze Wenezuelczycy beda mogli zostac wkrotce deportowani z USA do swojego kraju. Jak przekaza prawnik z Nowego Jorku wsrod uchodzcow rosnie panika.