business
"Restrykcyjna polityka pieniezna". Jest raport OECD o Polsce
Polityka pieniezna w Polsce powinna pozostac restrykcyjna a jej luzowanie bedzie mozliwe gdy dane potwierdza zanikanie presji inflacyjnej i zanikanie wolnych mocy wytworczych w gospodarce - oceniaja ekonomisci OECD w raporcie poswieconym Polsce.
"Patrząc w przyszłość, polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna. Istnieje przestrzeń do dalszego stopniowego obniżania stóp procentowych w miarę trwałego zmniejszania się presji inflacyjnej. Wcześniejsza aprecjacja kursu walutowego ogranicza presję inflacyjną. Odczyty PPI w Polsce wskazują, że inflacja towarów będzie prawdopodobnie niska. Jednak inflacja w usługach pozostaje na wysokim poziomie i jest napędzana przez silny wzrost płac i solidny rynek pracy " - napisano w raporcie OECD. "Wolne moce produkcyjne w gospodarce powinny pomóc złagodzić wzrost płac. Niemniej jednak istnieje niepewność co do procesu dezinflacji i momentu ustabilizowania się inflacji wokół celu. W tym kontekście polityka pieniężna powinna pozostać wystarczająco restrykcyjna, ale jednocześnie powinna być stopniowo łagodzona w kierunku bardziej neutralnego nastawienia, gdy dane potwierdzą, że presja inflacyjna zanika, a wolne moce produkcyjne w gospodarce maleją. Konsolidacja fiskalna pomoże zmniejszyć presję inflacyjną i wesprze łagodzenie polityki pieniężnej" - dodano. Dalsza część artykułu pod materiałem wideo Przypomnijmy, że RPP utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc. od października 2023 r. Rewolucja w nieruchomościach? Ponadto OECD rekomenduje Polsce wprowadzenie progresywnego podatku od nieruchomości powiązanego z jej wartością. "Polska powinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości, stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartość gruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny. Obecny system jest słabym wskaźnikiem zamożności i zdolności płatniczej podatników , ponieważ nie uwzględnia innych (niż powierzchnia - przyp. red.) cech nieruchomości i jej lokalizacji, która jest kluczowym czynnikiem determinującym jej wartość" - stwierdza OECD w raporcie poświęconym Polsce.
PREV NEWSMapa GPW Allegro XTB Erbud Biomaxima i Legimi w centrum uwagi
NEXT NEWSPozytywne prognozy na krotki okres ale dugoterminowy wpyw polityki USA budzi niepokoj
Kolejne duze ciecie stop w Islandii
Islandzki bank centralny ponownie zaskoczy duza redukcja stop procentowych. Ma to pomoc ozywic gospodarke po zastoju jaki dosiegna wyspe w ubiegym roku.
Norwegia ostrzega Rosja moze uderzyc w infrastrukture energetyczna
Norwegia ocenia ze ryzyko dziaan sabotazowych podejmowanych przez rosyjskie suzby wywiadowcze znaczaco wzrasta a ich celem moze stac sie infrastruktura energetyczna tego najwiekszego w Europie Zachodniej eksportera paliw kopalnych podaje agencja Bloomberg.
Mediana wynagrodzen w sierpniu 2024 r. o 18 proc. nizsza od "sredniej krajowej"
Mediana wynagrodzen w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 r. wyniosa 669752 z brutto i bya nizsza o 180 proc. od przecietnego wynagrodzenia brutto - poda GUS.
Ministerstwo Finansow szykuje emisje obligacji skarbowych w dolarach
Cztery banki maja mandat na organizacje emisji obligacji nominowanych w dolarach amerykanskich. Szykuje sie zatem kolejne uplasowanie dugu w walucie obcej po tym jak w styczniu rzad sprzeda papiery skarbowe za 3 mld euro.
"Megalomania" ministra Kwiatkowskiego. Nawet komunisci wiedzieli ze trzeba ukonczyc te inwestycje
5 lutego 1937 roku Sejm zaakceptowa projekt ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego dotyczacy budowy Centralnego Okregu Przemysowego. Gdyby projekt ukonczono Polska znalazby sie w zupenie innej gospodarczej lidze.
Taka emeryture dostaje po pracy na kasie. W Kauflandzie przepracowaa po zycia
Niskie pace w handlu przekadaja sie na bardzo niskie emerytury zwaszcza kobiet informuje OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie i Biedronce. Bya pracownica sieci Kaufland otrzymuje obecnie nieco ponad 2 tys. z netto emerytury choc jej aktywnosc zawodowa trwaa ponad 30 lat.