business
Lewiatan przemys powoli wychodzi z doka
Przemys powoli wychodzi z doka - oceni w srode gowny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Komentujac dane GUS doda ze nieprzewidywalnosc produkcji przemysowej "bije wszystkie rekordy".
Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w grudniu 2024 r. wzrosła o 0,2 proc. r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,0 proc. Zdaniem Zielonki przemysł powoli wychodzi z dołka. Ekonomista zwrócił uwagę, że prognozy dla przemysłu na początku 2024 r. były dość słabe i skłaniały się w stronę spadków produkcji. "Po tym wahliwym roku przemysł kończy cały rok na plusie – niewielkim, ale jednak. Patrząc na wydarzenia w europejskich gospodarkach, na nową politykę handlową USA oraz na rodzime nastroje, to obecny rok może przynieść dokładnie takie same rozstrzygnięcia jeśli chodzi o produkcję przemysłową" - poinformował Zielonka w komentarzu. Zielonka zwrócił uwagę, że produkcja przemysłowa "spędza sen z powiek wszystkim ekonomistom", ponieważ "jej nieprzewidywalność bije wszystkie rekordy". Jak wyliczył, w całym 2024 r. było sześć miesięcy ze spadkiem produkcji i sześć ze wzrostami, ale rozrzut pomiędzy maksimum wzrostu a minimum wyniósł ponad 14 pkt. proc. "Grudzień ponownie, mimo prognoz wzrostu przekraczających 1,5 proc., przyniósł zwyżkę zaledwie o 0,2 proc. w skali roku." - zauważył. W komentarzu wskazał też na dwie przyczyny takiej sytuacji. Pierwszy to stagnacja w Europie Zachodniej, która wyraźnie widoczna jest w danych dotyczących produkcji metali, samochodów i maszyn. Dodał, że w grudniu zawiódł przemysł ciężki, który jest montownią dla zamówień z Europy. Zdaniem Zielonki, druga przyczyna to niekorzystny - z punktu widzenia przemysłu - rozkład świąt, które wypadły w środku tygodnia i mogły być powodem konieczności zwolnienia tempa produkcji.
PREV NEWSPKO BP grudniowy wynik produkcji przemysowej potwierdza ozywienie w przemysle
NEXT NEWSWysokie ceny. Te produkty zdrozay najbardziej
Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianami regulacji dot. przyaczen do sieci i ochrony odbiorcow
Ministerstwo klimatu i srodowiska przygotowuje pakiet zmian Prawa energetycznego zakadajacy m.in. wzrost przejrzystosci procesu przyaczania do sieci wieksza ochrone odbiorcow przez zmiennoscia cen energii elektrycznej zmiany taryfowe dla magazynow energii.
Najwazniejsza produkcja Gaming Factory zadebiutuje w marcu
Premiera gry Japanese Drift Master pierwotnie zaplanowana na czwarty kwarta minionego roku odbedzie sie 26 marca.
PARP ogasza konkurs na nowatorskie produkty i technologie
Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczosci ogosia konkurs ktory ma wyonic najbardziej obiecujace i nowatorskie produkty oraz technologie - poinformowaa w poniedziaek Agencja. Pochodzace z roznych dziedzin prace mozna zgaszac do 4 marca.
Na giedzie w Pradze najwieksza IPO od ponad 4 lat
Producent turbin parowych Doosan Skoda Power rozpocza pierwotna oferte publiczna IPO akcji przed wejsciem na giede w Pradze informuje Bloomberg.
MF zaprezentowao lutowa oferte obligacji skarbowych
Ministerstwo Finansow przedstawio w poniedziaek oferte oszczednosciowych obligacji skarbowych na luty 2025 roku. Oprocentowanie nie ulego zmianie w porownaniu ze styczniem.
Orlen ma smiae plany wobec Litwy. Co na to rzad w Wilnie
Orlen chce rozbudowac swoja rafinerie w Mozejkach na Litwie ktora dla pockiego koncernu jest "strategicznym rynkiem" - to stanowisko wadz polskiego giganta paliwowego. Prezes Orlenu Ireneusz Fafara podczas niedawnej wizyty na Litwie zabiega o wsparcie rzadu w Wilnie dla tych inwestycji. Czy moze liczyc na jego przychylnosc Do tej kwestii odnios sie w rozmowie z "Business Insiderem" Lukas Savickas minister gospodarki i innowacji Litwy.