business
Hiszpania podatkami od nieruchomosci chce odstraszyc obcokrajowcow. Eksperci ostrzegaja
Atmosfera woko obcokrajowcow kupujacych nieruchomosci w Hiszpanii sie zageszcza. Premier tego kraju twierdzi ze dla zbyt wielu z nich to nie kwestia miejsca do zycia a po prostu inwestycja ktora ma sie zwrocic. To ma z kolei szkodzic rynkowi. Szef rzadu zapowiada tez nowy podatek. Ekonomisci nie sa jednak przekonani czy nowe prawo pomoze rozwiazac problem.
Jeśli projekt zostanie zatwierdzony przez ustawodawców, podatek podwoi koszt nieruchomości dla nabywców domów spoza UE. Pedro Sánchez powiedział, że Eksperci twierdzą jednak, że skutki mogą nie spełnić oczekiwań rządu. Jesús Alonso, agent nieruchomości z Engel & Völkers, powiedział, że podatek prawdopodobnie nie rozwiąże kryzysu mieszkaniowego w Hiszpanii. Zamiast tego może on spowodować spadek popytu na luksusowe nieruchomości, co może ograniczyć nowe projekty, zwłaszcza w regionach zależnych od zagranicznych nabywców. Podkreślił, że w konsekwencji posunięcie to może zaszkodzić sektorowi detalicznemu i hotelarskiemu, zwłaszcza w regionach przybrzeżnych i odbić się na lokalnych gospodarkach. — — dodał. Według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Urzędników, w trzecim kwartale 2024 r. obcokrajowcy kupili w Hiszpanii 24 tys. 700 nieruchomości, co stanowi 15 proc. wszystkich zakupów nieruchomości. Obejmowało to nabywców z UE i spoza UE. Liczba ta była wyższa w pierwszej połowie 2024 r., kiedy to cudzoziemcy kupili i sprzedali 69 tys. 412 nieruchomości, co odpowiadało 20,4 proc. wszystkich transakcji. Antonio Fatas, profesor ekonomii w INSEAD, francuskiej szkole biznesu, powiedział, że zakupy zagraniczne nie są wystarczająco duże, aby wpływać na ceny rynkowe. Według badań przeprowadzonych przez Caixa Bank, podaż nowych mieszkań w Hiszpanii jest ograniczana przez czynniki takie jak brak gruntów przeznaczonych pod zabudowę i niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. — W przypadku braku znacznego wzrostu podaży mieszkań w nadchodzących latach, luka między podażą a popytem będzie się stale powiększać — powiedział. Caixa Bank poinformował we wrześniu, że spodziewa się wzrostu cen domów w Hiszpanii o 5 proc. w 2024 r. i 2,8 proc. w 2025 r. José Carlos Díez Gangas, z firmy LUAfund, ocenił, że strategia rządu polega na próbie ograniczenia wzrostu popytu. — — wyjaśnił. W tym samym czasie w Hiszpanii powstało wiele "miast duchów", częściowo z powodu kryzysu finansowego z 2008 r., braku usług publicznych i migracji z obszarów wiejskich do miast. Niektóre szacunki wskazują nawet na Eksperci twierdzą jednak, że najnowszy pomysł rządu może odbić się negatywnie na całej gospodarce. — Czy utrudnianie obcokrajowcom zakupu domu w Hiszpanii ma sens? — zapytał Fatas. — Bez wątpienia stanowi to przepływ kapitału do Hiszpanii, który może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę — zauważył. Ocenił, że zatrzymanie tych transferów negatywnie wpłynęłoby na sektor budowlany, turystyczny i każdego, kto mógłby skorzystać na takiej transakcji.
PREV NEWSPrzekret "na kominiarza". Tak oszukuja w polskich miastach
NEXT NEWSRafa Trzaskowski chce zmian w 800 plus. W czerwcu czesc Ukraincow i tak straci pieniadze
"Rzad PiS podpisywa w ciemno". Trzaskowski o Zielonym adzie
Prezydent Warszawy Rafa Trzaskowski odnios sie do polityki Zielonego adu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stwierdzi ze w tej sprawie poprzedni rzad "podpisywa wszystkie zobowiazania w ciemno".
8 mld z na dopaty do termomodernizacji i wymiany kopciuchow w 2025 r.
Narodowy Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej NFOSiGW planuje w 2025 roku przeznaczyc ok. 8 mld z na dopaty do termomodernizacji domow i wymiany kopciuchow - poinformowa fundusz. Od poczatku kwietnia maja obowiazywac nowe zasady finansowania w programie.
Europa naciska na USA w sprawie rozmow o gwarancjach dla Ukrainy
Europejscy urzednicy zabiegaja o zapewnienia ze strony nowej administracji Donalda Trumpa ze Stany Zjednoczone wezma udzia w gwarancjach bezpieczenstwa dla Ukrainy. Jak informuje agencja Bloomberg naciski dyplomatyczne na zakonczenie rosyjskiej inwazji przybieraja na sile.
Informowanie o dostawach towarow objetych sankcjami. Rosja chce za to kary wiezienia
Rosyjski rzad chce wprowadzic kare wiezienia dla osob ktore informuja o dostawach do Rosji towarow objetych sankcjami poda w piatek Reuters. Zozony juz w parlamencie projekt ustawy przewiduje za to do siedmiu lat pozbawienia wolnosci i surowe grzywny.
Ministerstwo Finansow podnosi opaty za banderole. "Urealnienie naleznosci"
Wzrosna opaty za niektore banderole na wyroby tytoniowe - wynika z projektu rozporzadzenia Ministerstwa Finansow. Resort kierowany przez Andrzeja Domanskiego tumaczy ze wynika to z "urealnienia naleznosci". Przypomnijmy od 1 marca beda obowiazywac nowe stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe.
Meta X i TikTok pod lupa KE. Przejda specjalny test przed wyborami w Niemczech
W piatek 31 stycznia siedem najwiekszych platform internetowych w tym TikTok i X wezmie udzia w stres tescie czyli symulacji oceniajacej czy sa w stanie poradzic sobie z ryzykiem w tym dezinformacja przed wyborami w Niemczech poinformowa rzecznik KE Thomas Regnier.