business
Deweloperzy mieszkaniowi przechodza w stan hibernacji. Najgorszy rok od 2018 r.
Ponizej 200 tys. mieszkan oddano do uzytku w caym 2024 r. wynika z najnowszych danych GUS. Ostatnio taki przypadek mia miejsce w 2018 r. Nie tylko po tych danych widac ze deweloperzy ogosili odwrot od nowych inwestycji. W grudniu rozpoczeli budowy zaledwie 82 tys. mieszkan a to najmniej od 20 miesiecy.
Świadczą o tym też najnowsze dane GUS. W grudniu ub.r. do użytkowania zostało oddanych co prawda 21,2 tys. mieszkań, czyli prawie tyle samo, co rok wcześniej (21,3 tys.), ale już deweloperzy przekazali nabywcom 13,9 tys. mieszkań, czyli . Taki spadek nie jest jeszcze oczywiście alarmujący, ale inne dane jak najbardziej zapalają czerwone światło. Chodzi o liczbę mieszkań, których budowy rozpoczęto. I tu mamy poważny zjazd, bo w grudniu zaczęto budowę zaledwie 12,6 tys. lokali, czyli A ten spadek i tak łagodzą inwestorzy indywidualni. W wielkich miastach to deweloperzy rozdają karty, a ci postanowili wejść w stan hibernacji, bo Tak ostrożnie deweloperzy nie podchodzili do rzeczywistości od kwietnia 2023 r., kiedy nastąpiło wyhamowanie po wcześniejszym wybuchu popytu na rynku związanym z wojną na terenie Ukrainy. Od 16 miesięcy liczba rozpoczynanych przez deweloperów budów nie schodziła ani razu poniżej 10 tys. miesięcznie, a teraz zeszła i to wyraźnie. Według naszych szacunków, nie uwzględniając mieszkań wyburzanych, i niewykluczone, że za miesiąc można będzie mówić o przekroczeniu tego poziomu. Daje to Jak szacuje GUS, — o 8,6 tys. mniej niż w listopadzie — i jeśli te mieszkania zostaną ukończone, to będziemy mieć w kraju 16,8 mln mieszkań. To poziomy: Holandii z 2023 r. (457 mieszkań na 1000), Austrii (447 mieszkań na 1000) i USA (438 mieszkań na 1000). Jeśli założyć, że wojna na Ukrainie zbliża się ku końcowi i obecni migranci wrócą do swojego kraju, to popyt na mieszkania nagle się skurczy. Do tego z racji zapaści demograficznej ludzi będzie ubywać i... ubywać będzie też studentów, którzy potrzebują mieszkania na wynajem w dużych miastach. To wszystko muszą brać pod uwagę deweloperzy w planach na kolejne lata. Rozpoczynane obecnie budowy muszą znaleźć klienta, a po liczbie ofert sprzedaży mieszkań widać, że o to jest już coraz trudniej, a co dopiero za dwa lata, kiedy zaczynane obecnie budowy będą kończone.
PREV NEWS"Pozostajemy gotowi". Kreml odpowiada Donaldowi Trumpowi
NEXT NEWSDeweloperzy mieszkaniowi przeszli w stan hibernacji. Najgorszy rok od 2018 r.
Powiedz to Kobiecie" nowy podcast Rzeczpospolitej"
Podcast Powiedz to Kobiecie" to najnowsza propozycja w bogatej ofercie audycji Rzeczpospolitej". Tworczynie programu Anna Zejdler i Marzena Tabor-Olszewska beda rozmawiac w nim o wszystkim co wazne dla kobiet. Nowe odcinki publikowane beda raz w tygodniu w soboty o godz. 17.00.
By Redakcja „Rz”Wiceminister Cudzoziemcy maja uzupeniac polski rynek pracy
Posowie rozpatruja rzadowy projekt ustawy o warunkach dopuszczalnosci powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski.
Potezny spadek akcji Pumy. Efekt sabych wynikow
Puma niemiecki producent obuwia i odziezy sportowej odnotowaa sabe wyniki w IV kw. i caym 2024 roku. Akcje spoki na giedzie we Frankfurcie znizkuja w czwartek o ponad 20 proc. - informuje Reuters.
Globalna awaria ChatGPT. Uzytkownicy odcieci od popularnego narzedzia AI
Popularne narzedzie sztucznej inteligencji ChatGPT doswiadczyo powaznej globalnej awarii. Problem pojawi sie okoo godz. 1230 paralizujac zarowno strone internetowa jak i aplikacje. Uzytkownicy z caego swiata zgaszali niemoznosc korzystania z chatbota a liczba zgoszen na platformie Downdetector rosa w zastraszajacym tempie.
"Bekitny wegiel" od PGG. Spoka pracuje nad uruchomieniem wytworni
Polska Grupa Gornicza pracuje z samorzadem woj. slaskiego oraz spoka Polchar specjalizujaca sie w technologiach odgazowania wegla nad uruchomieniem w regionie wytworni bezdymnego niskoemisyjnego paliwa typu bekitny wegiel - poinformowaa w czwartek PGG.
Marynarka Wojenna ma bronic infrastruktury energetycznej. Sa zapowiedzi rzadu
- W konkretnych aktach prawnych jak w morskich farmach wiatrowych wprowadzimy zasady dotyczace nowego funkcjonowania stref ochronnych na Batyku. Chcemy dac wieksze uprawnienia Strazy Granicznej oraz Marynarce Wojennej w zakresie tez wspopracy z inwestorami - powiedzia w Sejmie wiceminister klimatu i srodowiska Miosz Motyka odnoszac sie do kwestii obrony infrastruktury energetycznej na Batyku - w tym w przyszosci offshore. Wiceszef MON Pawe Zalewski potwierdzi ze "Marynarka Wojenna wydzieli dostepne siy i srodki do "Batyckiej...