world
ukaszenka uaskawi 32 osoby. "Przyznali sie do winy wyrazili skruche"
Alaksandr ukaszenka uaskawi 32 osoby skazane za "przestepstwa ekstremistyczne" - podaje rzadowa agencja BelTA. Wsrod uwolnionych jest osiem kobiet i 24 mezczyzn. "Wszyscy przyznali sie do winy wyrazili skruche i zozyli wniosek o uaskawienie" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Zmień miejscowość Popularne miejscowości Alaksandr Łukaszenka ułaskawił 32 osoby skazane za "przestępstwa ekstremistyczne" - podaje rządowa agencja BelTA. Wśród uwolnionych jest osiem kobiet i 24 mężczyzn. "Wszyscy przyznali się do winy, wyrazili skruchę i złożyli wniosek o ułaskawienie" - czytamy w oficjalnym komunikacie. "Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ułaskawił kolejne 32 osoby skazane za przestępstwa ekstremistyczne" - cytuje służbę prasową dyktatora propagandowa agencja BelTA. To już szósta grupa więźniów ułaskawionych od lata tego roku. Białoruś: Kolejna grupa więźniów politycznych wyjdzie na wolność Z opublikowanego w środę komunikatu wynika, że wśród uwolnionych jest osiem kobiet i 24 mężczyzn . "Wszyscy przyznali się do winy, wyrazili skruchę i złożyli wniosek o ułaskawienie" - czytamy. BelTA podaje także, że 17 ułaskawionych osób cierpi na choroby przewlekłe, jedna jest niepełnosprawna, 17 skazanych ma dzieci, dwoje z nich to wielodzietni rodzice , a dziewięciu ułaskawionych ma ponad 50 lat . Imion i nazwisk zwolnionych z więzień nie ujawniono. "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewni kontrolę nad ich praworządnym zachowaniem " - czytamy. Na początku listopada Alaksandr Łukaszenka, odpowiedzialny za masowe represje na Białorusi , ułaskawił 31 innych osób także skazanych za - jak twierdzi białoruski reżim - "przestępstwa ekstremistyczne". W języku białoruskich władz oznacza to politycznych oponentów . Alaksandr Łukaszenka zwalnia więźniów. To sygnał dla Zachodu To już szósta grupa ułaskawionych od lipca 2024 roku - w sumie na wolność wyszło dotychczas blisko 150 osób zwolnionych przez Łukaszenkę. Ich nazwiska nie są podawane do wiadomości publicznej. Obrońcy praw człowieka weryfikują dane na temat uwolnionych więźniów, ale najczęściej - z troski o nich - nie ujawniają ich tożsamości. Jednocześnie na Białorusi nie ustają represje polityczne i regularnie dochodzi do nowych zatrzymań oraz procesów za udział w protestach powyborczych w 2020 roku, działalność opozycyjną czy po prostu komentarze w internecie. Według centrum praw człowieka Wiasna, obecnie na Białorusi 1287 osób jest uznawanych za więźniów politycznych . Na styczeń 2025 roku zapowiedziano wybory prezydenckie , w których ponownie zamierza wziąć udział nie uznawany przez Zachód Łukaszenka. Przywódca chce pozostać u sterów władzy na siódmą z rzędu kadencję. Według analityków polityczne gesty w postaci "dozowanego" uwalniania więźniów politycznych to sygnały wobec Zachodu w nadziei na odzyskanie przynajmniej częściowej legitymacji oraz możliwą próbę normalizacji stosunków. ----- Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PREV NEWSRosja moze zwiekszyc liczbe atakow. "Wrog ma wystarczajace zapasy na kilka kolejnych fal uderzeniowych"
NEXT NEWSAtak rosyjskich bombowcow strategicznych. Seria eksplozji w Dnieprze RELACJA NA ZYWO
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujace odkrycie na Bakanach
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami odkrya kosowska policja podczas sledztwa po eksplozji kluczowego kanau w gminie Zubin Potok. Chodzi m.in. o karabinki amunicje czy akcesoria do kamuflazu snajperskiego. W sprawe zniszczenia infrastruktury zaangazoway sie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kosowo po ataku rzucio oskarzenia pod adresem Serbii co moze powodowac kolejne napiecia na Bakanach.
Prezydent Peru poddaa sie potajemnej operacji. Moze grozic jej dymisja
Prezydent Peru Dina Boluarte znalaza sie w ogniu krytyki po tym jak potajemnie poddaa sie operacji korygujacej nos. Nie sam zabieg lecz fakt ze prezydent nie wyznaczya zastepcy na czas swojej nieobecnosci wzbudzi tak duzy sprzeciw i watpliwosci. W ubiegym roku Boluarte nagle zniknea z przestrzeni publicznej na 12 dni.
"Starcie" jednostek na morzu Pekin rzuca oskarzenia. "Umyslnie staranowa"
Pekin oskarzy filipinski okret o "umyslne staranowanie" jednej z chinskich jednostek strazy przybrzeznej na Morzu Poudniowochinskim. Nieprzyjazny obiekt mia nie reagowac na pojawiajace sie ostrzezenia ze strony Panstwa Srodka. Filipinczycy przekonuja ze to ich okret zosta ostrzelany podczas rutynowego patrolu. Na Dalekim Wschodzie od miesiecy trwa spor miedzy panstwami. Chiny oraz Filipiny roszcza sobie prawo m.in. do Rafy Scarborough.
Chaos w Korei Poudniowej. Zadaja odejscia prezydenta stawiaja ultimatum
Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w poudniowokoreanskim parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec prezydenta jesli nie poda sie on do dymisji. To reakcja na ogoszenie a nastepnie zniesienie przez Juna stanu wojennego. Ruch prezydenta krytykuja tez posowie jego partii a co najmniej dziesieciu wysokich ranga doradcow prezydenta zozyo rezygnacje. Taki sam zamiar maja wedug mediow ministrowie rzadu.
Kto stanie na czele Pentagonu
W poniedziaek kandydat spotka sie z szeregiem senatorow Republikanow ktorzy beda decydowali o zatwierdzeniu jego kandydatury.
Najkrotszy stan wojenny w historii. Prezydent Korei Poudniowej ma problem
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol znalaz sie w ogniu krytyki po ogoszeniu a nastepnie zniesieniu stanu wojennego. Ministrowie rzadu Korei Poudniowej wyrazili zamiar zozenia dymisji na rece premiera podaa w srode gazeta "Chosun Ilbo" powoujac sie na zrodo bliskie partii rzadzacej. Rezygnacje zozyo rowniez wielu bliskich doradcow Juna. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec Juna jesli nie poda sie on do dymisji.