world
Nieoficjalnie Hezbollah i rzad Libanu zgodziy sie na amerykanska propozycje rozejmu
Porozumienie ma sie opierac na wczesniejszej rezolucji ONZ zakadajacej wycofanie sie Hezbollahu z poudnia Libanu poinformowaa w poniedziaek wieczorem agencja Reutera powoujac sie na wyzszego urzednika rzadu w Bejrucie.
Ali Hasan Khalil, doradca przewodniczącego libańskiego parlamentu Nabiha Berriego, powiedział Reutersowi, że Liban przekazał ambasador USA w Bejrucie Lisie Johnson pisemną odpowiedź na złożoną w zeszłym tygodniu propozycję zawieszenia broni. Binjamin Netanjahu: przy Trumpie zmienimy podejście do atakowania celów nuklearnych Iranu To najpoważniejszy jak dotąd krok w stronę zakończenia walk — zaznaczył Khalil. Berri uznawany jest za sojusznika Hezbollahu i pośrednika w kontaktach z tą organizacją. Ambasada USA i rząd Izraela nie skomentowały na razie tych doniesień. Khalil podkreślił, że libańska odpowiedź "potwierdza ścisłe zastosowanie się do rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 z wszystkimi jej zapisami". Dokument został przyjęty w 2006 r. po poprzedniej wojnie Izraela z Hezbollahem. Zakładał m.in. wycofanie się wspieranej przez Iran szyickiej grupy z południa Libanu i przejęcie kontroli nad tym terem przez rząd w Bejrucie. Rezolucja nigdy nie została w pełni wdrożona. Hezbollah pozostał na południu Libanu i rozbudował tam swoją infrastrukturę. Władze w Bejrucie zarzucały łamanie zapisów rezolucji również Izraelowi. Jakie są warunki pokoju między Libanem a Izraelem? Obecna amerykańska propozycja ma obejmować m.in. rozbrojenie Hezbollahu na południu Libanu, wyparcie go z tego obszaru i oddanie kontroli nad tym terenem libańskiej armii. Cały proces miałby odbywać się pod nadzorem międzynarodowym, a Izrael miałby mieć zagwarantowane prawo do reagowania na ewentualne przyszłe zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa. Według wcześniejszych informacji w mediach rząd Libanu nie zgadza się jednak na pewne zapisy dające Izraelowi prawo do egzekwowania zapisów umowy. Atak Izraela na "gęsto zaludnione" centrum Bejrutu. Są ofiary i ranni Khalil przekazał, że projekt rozejmu będzie dalej omawiany w Bejrucie podczas wizyty Amosa Hochsteina, wysłannika prezydenta USA Joe Bidena. Portal Axios poinformował jednak w poniedziałek, że Hochstein wbrew wcześniejszym zapowiedziom medialnym nie pojawi się we wtorek w Bejrucie, a jego wizyta w Libanie jest przełożona. Atak Izraela na Liban Izrael rozpoczął niemal dwa miesiące temu zmasowane naloty na Liban, a później operację lądową na południu tego państwa, by zlikwidować zagrożenie ze strony Hezbollahu. Szyickie ugrupowanie, uznawane przez Zachód za organizację terrorystyczną, od wybuchu wojny w Strefie Gazy regularnie ostrzeliwuje Izrael. Ministerstwo zdrowia w Bejrucie poinformowało w poniedziałek, że po ponad roku wzajemnych ataków liczba ofiar śmiertelnych w Libanie przekroczyła 3,5 tys. W atakach Hezbollahu na Izrael zginęło ponad 100 osób. Izrael deklaruje, że zabił ponad 2 tys. bojowników Hezbollahu i zniszczył dużą część potencjału bojowego tej grupy. Media i władze libańskie informują, że część ofiar to cywile.
PREV NEWSKim Dzong Un wezwa do "szerszej wspopracy" z Rosja
NEXT NEWSPrzezy rosyjska niewole. Zdradza co byo najgorsze. "Mieszanka rosyjskiego swiata i sowieckiego terroru"
Przezy rosyjska niewole. Zdradza co byo najgorsze. "Mieszanka rosyjskiego swiata i sowieckiego terroru"
Byem tylko studentem ktory uczestniczy w protestach. W styczniu 2016 r. tzw. ministerstwo bezpieczenstwa panstwowego w Donieckiej Republice Ludowej przyszo do mieszkania moich rodzicow i zostaem wziety do niewoli. Bija raza pradem i upokarzaja. To trwa nieustannie a jedynymi osobami ktore widzisz sa ci ktorzy cie bija lub przesuchuja opowiada Woodymyr Fomiczow ktoremu udao sie wyjsc z rosyjskiej niewoli.
Rosja buduje schrony. Do ochrony przed "promieniowaniem wybuchu nuklearnego"
W Rosji po raz pierwszy rozpoczeto seryjna produkcje schronow mobilnych Kub-M zapewniajacych ochrone przed promieniowaniem wybuchu nuklearnego i skazeniem radioaktywnym terenu podaje RIA Novosti powoujac sie na Instytut Badawczy Obrony Cywilnej.
Co stanie sie z wojskami Kim Dzong Una w Ukrainie Byy zonierz ocenia
Byy zonierz z Korei Ponocnej powiedzia portalowi Dailynk jak naprawde moze wygladac los ludzi Kim Dzong Una wysanych do Rosji i na ukrainski front. Jego zdaniem wielu z nich nie wiedziao nawet dokad jedzie a wadzom kraju bynajmniej nie zalezy na tym by wrocili z wojny cali i zdrowi.
Prezydent Abchazji podaje sie do dymisji po masowych protestach
Asan Bzania lider Abchazji separatystycznego i wspieranego przez Rosje regionu Gruzji ustapi ze stanowiska po negocjacjach z opozycja poinformowaa suzba prasowa republiki. Do dymisji poda sie takze premier Aleksandr Ankwab.
Trump uzyje wojska do deportacji nielegalnych migrantow
Celem administracji Trumpa bedzie deportacja nawet 20 milionow osob
"To pozwoli Ukraincom przestac walczyc z jedna reka za plecami". Kijow jeszcze nie moze odetchnac z ulga
Administracja prezydenta USA Joego Bidena zezwolia Ukrainie na uzycie amerykanskich systemow rakietowych dalekiego zasiegu ATACMS do uderzania na terytorium Rosji. Wedug zrode agencji Reutera Kijow planuje przeprowadzic pierwsze takie ataki juz w najblizszych dniach. "To wywrze presje na Wadimira Putina" skomentowa decyzje przewodniczy Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantow Mike Turner. Pomimo susznej decyzji na Joego Bidena spada fala krytyki za "zbyt pozne" dziaanie co moze uniemozliwic Kijowowi zdobycie odpowiedniej przewagi.