business
W 20 lat wielkosc polskiej gospodarki ulega podwojeniu. Oto jej potencja do 2029 r.
W latach 2025-2029 polska gospodarka moze sie rozwijac kazdego roku w tempie 27-32 proc. - wynika z szacunkow potencjau ktore przedstawi Miedzynarodowy Fundusz Walutowy. Eksperci ostrzegaja ze silna konkurencyjnosc polskiej gospodarki moze ulec erozji i wskazuje ryzyka.
W raporcie MFW poświęconym Polsce czytamy, że nasz kraj "osiągnął znaczną konwergencję gospodarczą w ramach UE. . Realny PKB na mieszkańca w tym samym okresie wzrósł z nieco poniżej 50 proc. średniej UE-27 do 80 proc.". MFW zauważa, że tempo dostosowania było jednym z najszybszych w historii dla gospodarki tej wielkości, obecnie . Nic nie jest dane raz na zawsze. "Perspektywy potencjalnego wzrostu obarczone są znacznym ryzykiem pogorszenia ze względu na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. " — przestrzega MFW. Dodaje, że taka utrata konkurencyjności odbiłaby się na handlu i bezpośrednich inwestycjach zagranicznych, a wraz z nimi na potencjale transferu nowych technologii i produktywności. Jednocześnie konflikty regionalne i fragmentacja geoekonomiczna zwiększają niepewność globalnego łańcucha dostaw i powiązań handlowych i mogą stanowić dodatkowe przeszkody dla wykorzystania rynków poza UE. Eksperci wskazują, że będzie malejąca liczba ludności w wieku produkcyjnym, niższe współczynniki aktywności zawodowej i zmniejszająca się liczba godzin pracy na pracownika zgodnie z trendami po pandemii. " , czyli o jedną trzecią do 2029 r., w porównaniu z całkowitą siłą roboczą wynoszącą około 18 mln osób" — wskazano w materiale. Prognoza MFW dla deficytu Prognozy zakładają, że deficyt sektora rządowego i samorządowego w Polsce wzrośnie do 5,9 proc. PKB w 2024 r., co oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. względem prognoz z października, a następnie (wobec prognozy z października 5,5 proc. PKB) i MFW patrzy też dalej. Oczekuje spadku deficytu sektora rządowego i samorządowego do 4,1 proc. PKB w 2027 r., 3,6 proc. w 2028 r., a następnie do 3,5 proc. PKB w 2029 r. "Oczekuje się, że w 2025 r. deficyt pozostanie na wysokim poziomie, częściowo z powodu wysokich wydatków na obronę" — wskazał MFW. Prognoza MFW dla stóp procentowych Fundusz dostrzega też " . Może istnieć możliwość ograniczonych i stopniowych obniżek stóp procentowych mających początek się w połowie 2025 r., jeśli płace zwolnią i nastąpi trwały spadek inflacji w kierunku celu" — czytamy w raporcie. MFW prognozuje, że inflacja konsumencka CPI w Polsce wyniesie 3,7 proc. na koniec 2025 r., 3,3 proc. w 2026 r. i odpowiednio po 2,5 proc. w latach 2027-2029. Średniorocznie ma wynieść 4,6 proc. w tym roku, 3,5 proc. w 2026 r. i 2,9 proc. w 2027 r. .
PREV NEWSUstawa wiatrakowa wraca na rzad. "Nic nas nie blokuje"
NEXT NEWSBrat Zbigniewa Ziobry pozorowa prace Sprawa w prokuraturze
Szwedzi ujawnili sie w akcjonariacie spoki z GPW
Avanza Pension Forskaring asset manager ze Szwecji przekroczy prog 5 proc. w notowanej na GPW Ifirmie.
Tusk od 900 do 1800 z dodatku mieszkaniowego dla suzb mundurowych
Od 900 do 1800 z w zaleznosci od miejsca suzby bedzie wynosi dodatek mieszkaniowy dla suzb mundurowych Policji Strazy Pozarnej i Strazy Granicznej - poinformowa we wtorek premier Donald Tusk. Dodatek wejdzie w zycie od 1 lipca br. i nie bedzie opodatkowany.
Australia zakazaa DeepSeek na rzadowych urzadzeniach
Rzad Australii ogosi we wtorek zakaz korzystania z produktow chinskiego startupu DeepSeek na rzadowych urzadzeniach informuje Reuters.
Minister aktywow panstwowych pomoc dla Rafako jest wciaz mozliwa
Pomoc dla Rafako jest wciaz mozliwa trwaja w tej sprawie rozmowy - poinformowa minister aktywow panstwowych Jakub Jaworowski zaznaczajac ze spoka nie znajduje sie pod nadzorem kierowanego przez niego resortu.
Srebrna Strzaa za 215 mln z
Mercedes-Benz W 196 R sta sie drugim najcenniejszym samochodem na swiecie. Srebrna Strzaa znalaza nabywce gotowego zapacic za nia prawie 54 mln USD.
Alarmujace dane. Tak czesto siegamy po papierosy i alkohol
Jak czesto Polacy siegaja po uzywki Postanowili to sprawdzic eksperci z aplikacji PanParagon. Z raportu ktory dotar do Business Insider Polska wynika ze alkohol pojawia sie na paragonach niemal dwa razy czesciej niz papierosy. Analiza pokazuje tez ze czesto na zakupach kupujemy jednoczesnie uzytki oraz produkty dla niemowlat.