business
Tusk ogasza "spotkanie w nadzwyczajnym formacie". "Zachod musi miec jednolite stanowisko"
Premier Donald Tusk rozmawia w srode telefonicznie z prezydentem Ukrainy Woodymyrem Zeenskim i premierem Kanady Justinem Trudeau Zachod musi miec jednolite stanowisko dotyczace wsparcia Ukrainy i wspolnego bezpieczenstwa - podkresli szef rzadu.
Premier Donald Tusk rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Kanady Justinem Trudeau; Zachód musi mieć jednolite stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy i wspólnego bezpieczeństwa - podkreślił szef rządu. fot. Marton Monus / / Reuters / Forum O rozmowie z polskim premierem wcześniej poinformował już Zełenski. Prezydent Ukrainy podał, że omówili m.in. nowe pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa i ukraińskie oczekiwania związane z polską prezydencją w UE. Zełenski poinformował również, że umówił się na spotkanie z Tuskiem, które "odbędzie się do końca tego roku". Następnie premier Tusk, pisząc na platformie X o rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim i premierem Kanady, przypomniał, że w przyszłym tygodniu w Szwecji odbędzie się spotkanie w "nadzwyczajnym formacie: państwa skandynawskie plus bałtyckie plus Polska". "Zachód musi mieć jednolite stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy i wspólnego bezpieczeństwa" - podkreślił Tusk. W środę i czwartek w przyszłym tygodniu premier polskiego rządu będzie gościem specjalnym szczytu krajów nordyckich i bałtyckich. Gospodarzem spotkania w Harpsund, ok. 120 km na zachód od Sztokholmu, będzie premier Szwecji Ulf Kristersson, a wśród tematów rozmów znajdą się: relacje między Europą a USA, bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego oraz kontynuacja długofalowego wsparcia Ukrainy. Kristersson i Tusk będą też rozmawiać o kwestiach dwustronnych, podpiszą nowe strategiczne partnerstwo między Szwecją a Polską. Przeczytaj także Zełenski po rozmowie z Tuskiem: Polska szykuje nowe pakiety wsparcia dla Kijowa Państwa nordyckie (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia i Islandia) oraz bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) tworzą tzw. format NB8. Rząd w Sztokholmie w tym roku przewodniczy tej współpracy, uznając za priorytet kwestie bezpieczeństwa.(PAP) mml/ mok/ Źródło: PAP
PREV NEWSUkraina po raz pierwszy wystrzelia brytyjskie pociski rakietowe na cele wojskowe w Rosji
NEXT NEWSUpadaja po 29 latach. Polki kochay ich ubrania
Zabojstwo byego premiera. Sad wyda wyrok
Sad Okregowy w Warszawie wyda wyrok w sprawie brutalnego zabojstwa byego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego zony Alicji Solskiej w 1992 r. Oskarzeni zostali uniewinnieni od zarzucanych im czynow a sedzia wskaza na bedy prokuratury.
Ministerstwo rolnictwa jasno o umowie UE-Mercosur. Polska i Francja mowia jednym gosem
"Resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy handlowej miedzy UE a krajami Mercosur" oswiadczy w piatek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesaw Siekierski. Doda ze Polska wspolnie z Francja beda blokowac dopuszczenie na unijny rynek zywnosci niespeniajacych unijnych norm bezpieczenstwa.
Miliardy na walke z inflacja. Japonia wprowadza nowy pakiet gospodarczy
Japonski rzad zatwierdzi pakiet gospodarczy o wartosci 39 bln jenow 250 mld dol.. Celem jest ograniczenie rosnacych kosztow energii i pomoc najubozszym w agodzeniu skutkow inflacji. Rzad w Tokio zamierza uruchomic rozbudowany system dopat
KE zamknea jedno z postepowan wobec Apple
Komisja Europejska poinformowaa w piatek ze zamknea toczace sie od ponad czterech lat postepowanie antymonopolowe wobec Apple w sprawie niekonkurencyjnych zasad stosowanych przez koncern wobec tworcow aplikacji do e-bookow i audiobookow.
Whisky jest prosta to ludzie sa wyzwaniem
Mistrzyni wechu i smaku miesza destylaty ocenia je sensorycznie kontroluje dojrzewanie tworzy nowe produkty. Stephanie MacLeod dyrektorka ds. blendowania whisky szkockiej w Bacardi i master blenderka w John Dewar Sons to pierwsza kobieta z tytuem Master Blender of the Year przyznawanym przez International Whisky Competition. Wierzy ze nie bedzie jedyna kobieta z ta nagroda na koncie.
Dobre wiesci dla pracownikow znanej sieci. Najwieksza podwyzka w historii
W 2025 r. srednio o 12 proc. wzrosna zarobki pracownikow sieci IKEA w Polsce. Bedzie to najwieksza podwyzka w historii. Dla wszystkich zatrudnionych w szwedzkim gigancie poprawe pac wynegocjowa katowicki oddzia Solidarnosci. Postanowiono tez zwiekszyc odpisy na Zakadowy Fundusz Swiadczen Socjalnych i wypracowac nowy regulamin swiadczen.