business
Rumunia przegonia Polske. PKB PSN na mieszkanca wyzsze niz nad Wisa
Rumunia wyprzedzia Polske i jest daleko przed Wegrami Chorwacja i Grecja pod wzgledem PKB na mieszkanca z zachowaniem parytetu siy nabywczej - powiedzia prof. Ionut Dumitru z rumunskiej Akademii Nauk Ekonomicznych podczas konferencji federacji pracodawcow Concordia w Bukareszcie.
Rumunia wyprzedziła Polskę i jest daleko przed Węgrami, Chorwacją i Grecją pod względem PKB na mieszkańca z zachowaniem parytetu siły nabywczej - powiedział prof. Ionut Dumitru z rumuńskiej Akademii Nauk Ekonomicznych podczas konferencji federacji pracodawców Concordia w Bukareszcie. fot. NGCHIYUI / / Shutterstock Dumitru cytował najnowsze zestawienie Eurostatu z 2023 r., w którym Rumunia zajęła 20. miejsce, tuż za Estonią, a Polska - 21. Dalsze miejsca zajęły Węgry, Chorwacja, Słowacja, Łotwa, Grecja i Bułgaria. Jednak w liczbach bezwzględnych Rumuni nadal zarabiają mniej niż Polacy. W 2023 r. średnie wynagrodzenie roczne w Rumunii wynosiło 17,7 tys. euro, podczas gdy w Polsce - 18,1 tys euro. Na Węgrzech i w Grecji zarabiano odpowiednio 16,9 tys. euro i 17 tys. euro. W Rumunii rośnie klasa średnia Dumitru, występując na konferencji “Dobrobyt, konwergencja i stabilność budżetowa”, zauważył także, że w latach 2007-2022 Rumunia odnotowała najszybszy wzrost liczebności klasy średniej spośród wszystkich krajów UE. Jednak nadal jest w unijnym ogonie (siódme miejsce od dołu), ponieważ startowała z bardzo niskiego pułapu - tłumaczył ekonomista. “Najwyższy wzrost gospodarczy odnotowaliśmy w krajach europejskich, które wprowadziły podatek liniowy. We wszystkich spośród 14 krajów, w których PKB na mieszkańca spadł w porównaniu ze średnią UE, obowiązywał podatek progresywny” - podkreślił Dumitru. Od wstąpienia do UE w 2007 r. Rumunia odnotowała jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów członkowskich. Jednak wielu Rumunów zdecydowało się na emigrację do krajów zachodniej Europy w poszukiwaniu lepszych perspektyw i zarobków. Według danych ONZ między 2007 a 2017 r. z Rumunii wyemigrowało 3,4 mln osób, czyli prawie 20 proc. ludności kraju. (PAP) mws/ ap/ Źródło: PAP
PREV NEWSBlisko 3 miliardy z na drogi. 1520 inwestycji w ramach rzadowego funduszu
NEXT NEWSBudzi sie "demokratyczna rebelia" w USA. Elon Musk jest jej nowym czarnym charakterem
Bez kwalifikacji do 7 tys. z doswiadczeniem nawet 16 tys. z. Takich ofert pracy nie brakuje
Szacunkowe dane o stopie bezrobocia w Polsce mowia o 54 proc. w styczniu 2025 roku. Taki wynik oznaczaaby wzrost bezrobocia o 03 pkt proc. Resort pracy mowi o stabilnosci rynku czego pozazdroscic moga nam nawet Niemcy gdzie pracodawcy musza juz dopacac pracownikom do mieszkan.
Podwojna gra Brukseli Tak Komisja moze zmienic Zielony ad
Komisja Europejska zapowiedziaa rewizje Zielonego adu. W warstwie deklaratywnej to bedzie "cay czas twardo idziemy naprzod" natomiast w tej warstwie juz wykonawczej to bedzie zupenie co innego mowi Piotr Soroczynski gowny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej w programie Onet Rano Finansowo.
Fotowoltaika sasiada kontra moje drzewo czyli spor sasiedzki o cien
60 tys. wydane na fotowoltaike moze pchnac do radykalnych dziaan jesli nie pracuje pena moca. Czasami przeszkadzaja chmury a czasami - drzewo sasiada. Czy za finansowymi zachetami do korzystania z alternatywnych zrode energii idzie ich uprzywilejowana pozycja w prawie a w praktyce czy istnieje przepis ktory daje przewage OZE by wymoc na sasiedzie inne rozporzadzanie jego mieniem
Kto najlepsza pierwsza dama Polacy wybrali
Prawie 26 proc. Polakow widziaoby Magorzate Trzaskowska w roli pierwszej damy wynika z sondazu SW Research dla "Wprost". Badanie pokazuje jednoczesnie ze wiekszosc Polakow ma trudnosci ze wskazaniem najlepszej pierwszej damy bo ich po prostu nie kojarzy.
Rynek kryptowalut powinien byc uregulowany Rafa Trzaskowski zabra gos
Kandydat KO na prezydenta Rafa Trzaskowski w piatek podczas spotkania z mieszkancami Grudziadza woj. kujawsko-pomorskie powiedzia ze przeciwny regulowaniu kwestii kryptowalut.
Jasne przepisy dotyczace zalegych urlopow. Ile masz czasu na jego wykorzystanie
Kazdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o prace ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego ktorego wymiar zalezy od stazu pracy. W praktyce nie zawsze mozliwe jest wykorzystanie wszystkich dni wolnych w danym roku kalendarzowym. W takiej sytuacji powstaje tzw. zalegy urlop ktory nalezy wykorzystac w okreslonym terminie.