business
Koniec z piknikami przy fontannach. Rzym chce przywrocic godny wyglad Placu Hiszpanskiego
Egzekwowania zakazu jedzenia i konsumpcji napojow na wynos przy fontannie na Placu Hiszpanskim w Rzymie domagaja sie od strazy miejskiej stoeczni radni. Ich zdaniem w Roku Swietym gdy oczekiwanych jest ponad 30 milionow turystow i pielgrzymow potrzeba wiecej staran na rzecz godnego wygladu miasta.
Egzekwowania zakazu jedzenia i konsumpcji napojów na wynos przy fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie domagają się od straży miejskiej stołeczni radni. Ich zdaniem w Roku Świętym, gdy oczekiwanych jest ponad 30 milionów turystów i pielgrzymów, potrzeba więcej starań na rzecz godnego wyglądu miasta. fot. Olha Solodenko / / Shutterstock Znajdująca się u podnóża Schodów Hiszpańskich mała fontanna o nazwie Barcaccia, czyli łódka, wykonana została w pierwszej połowie XVII wieku przez Pietro Berniniego. Jest to pamiątka po powodzi, do której doszło w Rzymie w 1598 roku, kiedy wody Tybru wyrzuciły właśnie w tym miejscu małą łódkę. Na brzegach fontanny niemal zawsze siedzą turyści; niektórzy jedzą lody, kanapki, kawałek pizzy, trzymają w rękach napoje na wynos. Od 2019 roku obowiązuje surowy zakaz siadania i jedzenia na pobliskich zabytkowych schodach. Często funkcjonariusze sił porządkowych interweniują widząc osoby siedzące na stopniach i proszą, by wstały. Radni z centrum Wiecznego Miasta zaapelowali o to, aby straż miejska z równą stanowczością nie pozwalała jedzenia i picia na brzegach fontanny. "Żadnego jedzenia na wynos"- podkreślają. Radna Daniela Gallo, cytowana przez portal Roma Today powiedziała, że często widzi turystów siedzących przy fontannie z jedzeniem; niektórzy- dodała- siadają na ziemi. Dlatego z innymi radnymi złożyła formalny wniosek do straży miejskiej, by doprowadziła do tego, by przestrzegane były tam zakazy, które już istnieją i by zatrzymano coraz bardziej szerzące się zjawisko konsumpcji. "Strażnicy miejscy słusznie każą wstawać ludziom ze schodów, ale powinni tak samo postępować wobec tych, którzy jedzą obok stopni. Nie można zamieniać Placu Hiszpańskiego w miejsce pikniku"- oświadczyła Gallo. Jak dodała, dotyczy to także innych rzymskich zabytków. Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP) sw/wr/ Źródło: PAP
PREV NEWSSzwecja alarmuje na Batyku zakocenia GPS utrzymuja sie od ponad 60 dni
NEXT NEWSTikTok wstrzyma dostep w Stanach Zjednoczonych
Powiedz to Kobiecie" nowy podcast Rzeczpospolitej"
Podcast Powiedz to Kobiecie" to najnowsza propozycja w bogatej ofercie audycji Rzeczpospolitej". Tworczynie programu Anna Zejdler i Marzena Tabor-Olszewska beda rozmawiac w nim o wszystkim co wazne dla kobiet. Nowe odcinki publikowane beda raz w tygodniu w soboty o godz. 17.00.
By Redakcja „Rz”Wiceminister Cudzoziemcy maja uzupeniac polski rynek pracy
Posowie rozpatruja rzadowy projekt ustawy o warunkach dopuszczalnosci powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski.
Potezny spadek akcji Pumy. Efekt sabych wynikow
Puma niemiecki producent obuwia i odziezy sportowej odnotowaa sabe wyniki w IV kw. i caym 2024 roku. Akcje spoki na giedzie we Frankfurcie znizkuja w czwartek o ponad 20 proc. - informuje Reuters.
Globalna awaria ChatGPT. Uzytkownicy odcieci od popularnego narzedzia AI
Popularne narzedzie sztucznej inteligencji ChatGPT doswiadczyo powaznej globalnej awarii. Problem pojawi sie okoo godz. 1230 paralizujac zarowno strone internetowa jak i aplikacje. Uzytkownicy z caego swiata zgaszali niemoznosc korzystania z chatbota a liczba zgoszen na platformie Downdetector rosa w zastraszajacym tempie.
"Bekitny wegiel" od PGG. Spoka pracuje nad uruchomieniem wytworni
Polska Grupa Gornicza pracuje z samorzadem woj. slaskiego oraz spoka Polchar specjalizujaca sie w technologiach odgazowania wegla nad uruchomieniem w regionie wytworni bezdymnego niskoemisyjnego paliwa typu bekitny wegiel - poinformowaa w czwartek PGG.
Marynarka Wojenna ma bronic infrastruktury energetycznej. Sa zapowiedzi rzadu
- W konkretnych aktach prawnych jak w morskich farmach wiatrowych wprowadzimy zasady dotyczace nowego funkcjonowania stref ochronnych na Batyku. Chcemy dac wieksze uprawnienia Strazy Granicznej oraz Marynarce Wojennej w zakresie tez wspopracy z inwestorami - powiedzia w Sejmie wiceminister klimatu i srodowiska Miosz Motyka odnoszac sie do kwestii obrony infrastruktury energetycznej na Batyku - w tym w przyszosci offshore. Wiceszef MON Pawe Zalewski potwierdzi ze "Marynarka Wojenna wydzieli dostepne siy i srodki do "Batyckiej...