world
Ujawnili tresc wspomnien Angeli Merkel. Tak napisaa o Putinie i Trumpie
W swojej autobiografii bya kanclerz Niemiec Angela Merkel wspomina m.in. swoje spotkania z Wadimirem Putinem i Donaldem Trumpem. Jej zdaniem amerykanski przywodca jest zafascynowany prezydentem Rosji z kolei Putin "zawsze gotowy do ataku" i poszukujacy akceptacji i szacunku.
Książka Angeli Merkel "Wolność: Wspomnienia 1954-2021" ma mieć premierę w 30 krajach (w tym w Polsce) 26 listopada 2024 r. Niemiecki "Die Zeit" ujawnił fragmenty wspomnień emerytowanej polityczki. Merkel — do dziś krytykowana przez Kijów za swoją politykę wobec Ukrainy — wyjaśnia w nich swoje stanowisko. Informuje m.in., że w czasie sprawowania urzędu [od listopada 2005 do grudnia 2021 r.] próbowała udaremnić pragnienie Ukrainy szybkiego przystąpienia do NATO, ponieważ już wtedy obawiała się militarnej odpowiedzi ze strony Rosji. Wspomina też o swoich kontaktach z Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem. "Merkel i Putin zostali przyjaciółmi". Wypominają jej dawne spotkania Putin "zawsze miał się na baczności" W 2017 r. podczas swojego pierwszego spotkania z nowo wybranym wtedy prezydentem USA Donaldem Trumpem Merkel usłyszała pytanie o swoje relacje z Władimirem Putinem. "Rosyjski prezydent najwyraźniej bardzo go zafascynował. W kolejnych latach miałam wrażenie, że urzekali go politycy o cechach autokratycznych i dyktatorskich" — pisze Angela Merkel we fragmencie cytowanym przez "Die Zeit". Dalszy ciąg rozmowy miał być trudny, bo kanclerz Niemiec opierała się na faktach, a Trump "na emocjach". "Trump widział wszystko z perspektywy przedsiębiorcy z branży nieruchomości, który chciał mieć nieruchomość. Dla niego wszystkie kraje rywalizowały ze sobą, a sukces jednego był porażką drugiego" — czytamy we wspomnieniach Angeli Merkel. Niemcy w bagnie. Oto spuścizna Angeli Merkel. "Pielęgnowała Putina" Była kanclerz Niemiec wielokrotnie spotykała się też z Władimirem Putinem, w swojej książce wspomniała m.in. jego wystąpienie na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 10 lutego 2007 r. Odebrała go wtedy jako kogoś, "kto zawsze miał się na baczności, by nie być źle traktowanym, i zawsze był gotowy do walki, włączając w to gry o władzę". Dodała, że Rosja "zawsze istniała" ze swoim potężnym arsenałem atomowym. O zachowaniu Putina napisała też: "Mogłoby się wydawać dziecinne, karygodne, można było potrząsnąć głową. Ale Rosja nie zniknęła z mapy" — cytuje "Die Zeit".
PREV NEWSWadze rosyjskiego obwodu biegorodzkiego przygotowuja mieszkancow na ataki dronow. Rozdaja sprzet
NEXT NEWSRosyjski polityk mowi o "zmianie taktyki". "Znamy te wszystkie rakiety"
Wadze rosyjskiego obwodu biegorodzkiego przygotowuja mieszkancow na ataki dronow. Rozdaja sprzet
Od pazdziernika mieszkancy obwodu biegorodzkiego otrzymuja od lokalnych wadz wykrywacze dronow i krotkofalowki za pomoca ktorych ostrzegaja sie nawzajem przed nalotami. Wczesniej gospodarstwa domowe zostay wyposazone w gasnice do samodzielnego gaszenia pozarow.
Rosyjski polityk mowi o "zmianie taktyki". "Znamy te wszystkie rakiety"
- Oczywiscie zmienimy taktyke ... Bedziemy zmuszeni przeprowadzac wiecej atakow nie tylko na cele wojskowe ale takze na obiekty infrastrukturalne co znaczaco skomplikuje mozliwosci i zycie w Kijowie - zapowiada Aleksiej Czepa zastepca przewodniczacego Komisji Spraw Miedzynarodowych rosyjskiej Dumy Panstwowej. Komentarz polityka to reakcja na doniesienia o uzyciu przez Siy Zbrojne Ukrainy rakiet Storm Shadow i ATACMS.
Zonierze Kima celem nr 1 dla ATACMS. Tego Putin nie przewidzia. "Ta bron jest w stanie zniwelowac obecnosc wojsk"
Na dwa miesiace przed koncem swojej kadencji prezydent USA Joe Biden ostatecznie zezwoli Ukrainie na uzycie rakiet dalekiego zasiegu ATACMS do uderzenia na terytorium Rosji. Waszyngton liczy ze ataki na jednostki ponocnokoreanskie zniszcza wojska Kim Dzong Una i zmusza Pjongjang do ponownego rozwazenia swojego poparcia dla Moskwy.
Rosja i Korea Ponocna zaciesniaja wspoprace. Czesc informacji utajniono
Przedstawiciele wadz Korei Ponocnej i Rosji podpisali protoko w sprawie rozszerzenia wspopracy gospodarczej poinformoway w czwartek ponocnokoreanskie media panstwowe. To kolejna oznaka zaciesnienia stosunkow miedzy rezimami.
Rosja uzywa groznej rakiety i podkreca odpowiedz na ATACMS. "Trafiony obiekt praktycznie przestaje istniec"
Rosja pierwszy raz podczas wojny zaatakowaa Ukraine miedzykontynentalnym pociskiem balistycznym ktory jest w stanie przenosic gowice jadrowe. Wojskowo taki atak raczej nie ma uzasadnienia. Chodzi o propagandowa odpowiedz na ukrainskie ATACAMS i budowanie wizji Rosji ktora bezwzglednie dazy do osiagniecia swoich celow mowi Onetowi pk Piotr Lewandowski. Wojskowy zwraca uwage ze dwa z tych celow w tym jeden psychologiczny armii Putina udao sie zrealizowac.
Najwieksza pomyka Zachodu. Tak swiat wykorzysta Chiny. Ale to Pekin dopia swego
Amerykanski genera Miki Minihan spodziewa sie wojny miedzy Chinami a USA w 2025 r. Obie potegi sa skocone gospodarczo i ideologicznie. Do tego Unia Europejska ktora stawiajac na elektromobilnosc traci swoj najwiekszy atut a Pekin to bezlitosnie wykorzystuje. Systemowy wrog nie by dostrzegalny 20 lat temu. Chiny obudziy sie juz dawno. Teraz widac efekty.