world
Tajemniczy wieloryb z mrocznych gebin. Ruszyy przeomowe badania
W Nowej Zelandii rozpoczeto szczegoowe badania nad dziobowalem opatozebnym Mesoplodon traversii uznawanym za najrzadszy gatunek wieloryba na swiecie. To pierwszy taki przypadek gdy naukowcy moga przeprowadzic sekcje kompletnego okazu.
Ten wyjątkowy pięciometrowy samiec został wyrzucony na brzeg w lipcu tego roku w regionie Otago na Wyspie Południowej. , z czego większość znaleziono właśnie w Nowej Zelandii. Badania z szacunkiem dla wieloryba Badania prowadzone są w Invermay AgResearch Centre w Mosgiel, niedaleko Dunedin, przez zespół międzynarodowych i lokalnych naukowców, którzy współpracują z rdzennymi Maorysami. Anton van Helden, ekspert w dziedzinie dziobowali podkreśla, że proces badawczy odbywa się z pełnym szacunkiem dla zwierzęcia. – Choć pracujemy z martwym zwierzęciem, to daje nam ono wgląd w swoje życie i w historię ludzi, którzy mieli z nim styczność – zaznacza van Helden, dodając, że możliwość badania tego gatunku to wyjątkowe wydarzenie. Dziobowale, do których należy gatunek szpadowaty, są jednymi z najbardziej tajemniczych ssaków morskich. Żyją na dużych głębokościach, co czyni je niezwykle trudnymi do obserwacji. Ten „ajrzadszy z rzadkich” wieloryb, był dotychczas znany jedynie z fragmentarycznych szczątków, takich jak kości czy tkanki. Znaczenie nie tylko naukowe. Także kulturowe Pierwszy okaz tego gatunku odkryto w 1874 roku na Wyspach Chatham, a jego opis opierał się na fragmentach żuchwy i dwóch zębów. Kolejne odkrycia, w tym jedno w 2010 roku, dostarczyły naukowcom DNA umożliwiającego rekonstrukcję wyglądu tych wielorybów. Obecne badania, które potrwają pięć dni, mają na celu pogłębienie wiedzy na temat biologii gatunku. Analizowane będą między innymi układ trawienny, struktura gardła, sposób wydawania dźwięków i inne cechy morfologiczne. Wyniki mogą pomóc w ochronie tego wyjątkowego gatunku przed zagrożeniami związanymi z działalnością człowieka. W badaniach biorą udział także Maorysi z Ōtākou, którzy uważają wieloryby za taonga – święty skarb o wielkim znaczeniu kulturowym. Jak wyjaśnia Tūmai Cassidy, ich zaangażowanie w proces badań to zaszczyt i możliwość dzielenia się wiedzą rdzennych mieszkańców z nauką zachodu. Po zakończeniu badań szkielet wieloryba trafi do Muzeum Otago, natomiast szczęka pozostanie w posiadaniu Maorysów z Ōtākou w celach kulturowych. Badania tego niezwykłego okazu są przełomowym wydarzeniem w nauce i ukazują, jak współpraca między różnymi kulturami może przyczynić się do lepszego zrozumienia świata przyrody.
PREV NEWSSzef NATO ostrzeg Donalda Trumpa przed "powaznym zagrozeniem". Chodzi o bezpieczenstwo Europy
NEXT NEWSJoe Biden rozpocza "sprint". Obawy o amerykanska armie
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujace odkrycie na Bakanach
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami odkrya kosowska policja podczas sledztwa po eksplozji kluczowego kanau w gminie Zubin Potok. Chodzi m.in. o karabinki amunicje czy akcesoria do kamuflazu snajperskiego. W sprawe zniszczenia infrastruktury zaangazoway sie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kosowo po ataku rzucio oskarzenia pod adresem Serbii co moze powodowac kolejne napiecia na Bakanach.
Prezydent Peru poddaa sie potajemnej operacji. Moze grozic jej dymisja
Prezydent Peru Dina Boluarte znalaza sie w ogniu krytyki po tym jak potajemnie poddaa sie operacji korygujacej nos. Nie sam zabieg lecz fakt ze prezydent nie wyznaczya zastepcy na czas swojej nieobecnosci wzbudzi tak duzy sprzeciw i watpliwosci. W ubiegym roku Boluarte nagle zniknea z przestrzeni publicznej na 12 dni.
"Starcie" jednostek na morzu Pekin rzuca oskarzenia. "Umyslnie staranowa"
Pekin oskarzy filipinski okret o "umyslne staranowanie" jednej z chinskich jednostek strazy przybrzeznej na Morzu Poudniowochinskim. Nieprzyjazny obiekt mia nie reagowac na pojawiajace sie ostrzezenia ze strony Panstwa Srodka. Filipinczycy przekonuja ze to ich okret zosta ostrzelany podczas rutynowego patrolu. Na Dalekim Wschodzie od miesiecy trwa spor miedzy panstwami. Chiny oraz Filipiny roszcza sobie prawo m.in. do Rafy Scarborough.
Chaos w Korei Poudniowej. Zadaja odejscia prezydenta stawiaja ultimatum
Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w poudniowokoreanskim parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec prezydenta jesli nie poda sie on do dymisji. To reakcja na ogoszenie a nastepnie zniesienie przez Juna stanu wojennego. Ruch prezydenta krytykuja tez posowie jego partii a co najmniej dziesieciu wysokich ranga doradcow prezydenta zozyo rezygnacje. Taki sam zamiar maja wedug mediow ministrowie rzadu.
Kto stanie na czele Pentagonu
W poniedziaek kandydat spotka sie z szeregiem senatorow Republikanow ktorzy beda decydowali o zatwierdzeniu jego kandydatury.
Najkrotszy stan wojenny w historii. Prezydent Korei Poudniowej ma problem
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol znalaz sie w ogniu krytyki po ogoszeniu a nastepnie zniesieniu stanu wojennego. Ministrowie rzadu Korei Poudniowej wyrazili zamiar zozenia dymisji na rece premiera podaa w srode gazeta "Chosun Ilbo" powoujac sie na zrodo bliskie partii rzadzacej. Rezygnacje zozyo rowniez wielu bliskich doradcow Juna. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec Juna jesli nie poda sie on do dymisji.