world
Szef NATO ostrzeg Donalda Trumpa przed "powaznym zagrozeniem". Chodzi o bezpieczenstwo Europy
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte w rozmowie z "Financial Times" powiedzia ze ostrzeg prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa przed "powaznym zagrozeniem" ze strony Chin Iranu i Korei Ponocnej jesli Ukraina zostanie zmuszona do podpisania porozumienia pokojowego na warunkach korzystnych dla Rosji.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu Polityk stwierdził również, że pogłębiające się więzi między przeciwnikami USA zagrażają Ameryce. Jednocześnie zwrócił się do Donalda Trumpa z prośbą o pozostanie w NATO i dalsze wspieranie Ukrainy. Zobacz także: Sekretarz generalny NATO wzywa do wsparcia Ukrainy. "Putin nie chce pokoju" Zdaniem sekretarza generalnego NATO, istnieje poważne ryzyko związane z dostarczaniem przez Rosję technologii rakietowej do Korei Północnej oraz pieniędzy do Iranu. — Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Kim Dzong Un, Władimir Putin, Xi Jinping i Iran przybijają sobie piątki, gdybyśmy doszli do porozumienia, które nie będzie dobre dla Ukrainy. W dłuższej perspektywie będzie to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko Europy, ale także USA – powiedział Mark Rutte w wywiadzie dla "Financial Times". Apel szefa NATO Były premier Holandii apelował również podczas wtorkowej konferencji prasowej, aby państwa Sojuszu zwiększyły wsparcie wojskowe dla Ukrainy, co pomoże wzmocnić pozycję Kijowa, gdyby strona ukraińska rozpoczęła negocjacje z Rosją w sprawie zakończenia wojny. Przeczytaj: Sekretarz generalny NATO spotkał się z Donaldem Trumpem, aby omówić bezpieczeństwo sojuszu — W ciągu ostatnich lat Rosja, a także Chiny próbowały zdestabilizować nasze państwa aktami sabotażu, cyberatakami i szantażem energetycznym, aby nas zastraszyć. Żadne z tych działań nie odstraszy nas od pomagania Ukrainie — zadeklarował Rutte na konferencji prasowej.
PREV NEWSSzantazowany przez skrajna prawice znienawidzony przez lewice. Teraz premiera Francji moze uratowac tylko cud
NEXT NEWSTajemniczy wieloryb z mrocznych gebin. Ruszyy przeomowe badania
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujace odkrycie na Bakanach
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami odkrya kosowska policja podczas sledztwa po eksplozji kluczowego kanau w gminie Zubin Potok. Chodzi m.in. o karabinki amunicje czy akcesoria do kamuflazu snajperskiego. W sprawe zniszczenia infrastruktury zaangazoway sie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kosowo po ataku rzucio oskarzenia pod adresem Serbii co moze powodowac kolejne napiecia na Bakanach.
Prezydent Peru poddaa sie potajemnej operacji. Moze grozic jej dymisja
Prezydent Peru Dina Boluarte znalaza sie w ogniu krytyki po tym jak potajemnie poddaa sie operacji korygujacej nos. Nie sam zabieg lecz fakt ze prezydent nie wyznaczya zastepcy na czas swojej nieobecnosci wzbudzi tak duzy sprzeciw i watpliwosci. W ubiegym roku Boluarte nagle zniknea z przestrzeni publicznej na 12 dni.
"Starcie" jednostek na morzu Pekin rzuca oskarzenia. "Umyslnie staranowa"
Pekin oskarzy filipinski okret o "umyslne staranowanie" jednej z chinskich jednostek strazy przybrzeznej na Morzu Poudniowochinskim. Nieprzyjazny obiekt mia nie reagowac na pojawiajace sie ostrzezenia ze strony Panstwa Srodka. Filipinczycy przekonuja ze to ich okret zosta ostrzelany podczas rutynowego patrolu. Na Dalekim Wschodzie od miesiecy trwa spor miedzy panstwami. Chiny oraz Filipiny roszcza sobie prawo m.in. do Rafy Scarborough.
Chaos w Korei Poudniowej. Zadaja odejscia prezydenta stawiaja ultimatum
Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w poudniowokoreanskim parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec prezydenta jesli nie poda sie on do dymisji. To reakcja na ogoszenie a nastepnie zniesienie przez Juna stanu wojennego. Ruch prezydenta krytykuja tez posowie jego partii a co najmniej dziesieciu wysokich ranga doradcow prezydenta zozyo rezygnacje. Taki sam zamiar maja wedug mediow ministrowie rzadu.
Kto stanie na czele Pentagonu
W poniedziaek kandydat spotka sie z szeregiem senatorow Republikanow ktorzy beda decydowali o zatwierdzeniu jego kandydatury.
Najkrotszy stan wojenny w historii. Prezydent Korei Poudniowej ma problem
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol znalaz sie w ogniu krytyki po ogoszeniu a nastepnie zniesieniu stanu wojennego. Ministrowie rzadu Korei Poudniowej wyrazili zamiar zozenia dymisji na rece premiera podaa w srode gazeta "Chosun Ilbo" powoujac sie na zrodo bliskie partii rzadzacej. Rezygnacje zozyo rowniez wielu bliskich doradcow Juna. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec Juna jesli nie poda sie on do dymisji.