world
Prezydent Peru poddaa sie potajemnej operacji. Moze grozic jej dymisja
Prezydent Peru Dina Boluarte znalaza sie w ogniu krytyki po tym jak potajemnie poddaa sie operacji korygujacej nos. Nie sam zabieg lecz fakt ze prezydent nie wyznaczya zastepcy na czas swojej nieobecnosci wzbudzi tak duzy sprzeciw i watpliwosci. W ubiegym roku Boluarte nagle zniknea z przestrzeni publicznej na 12 dni.
Zmień miejscowość Popularne miejscowości Prezydent Peru Dina Boluarte znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak potajemnie poddała się operacji korygującej nos. Nie sam zabieg, lecz fakt, że prezydent nie wyznaczyła zastępcy na czas swojej nieobecności, wzbudził tak duży sprzeciw i wątpliwości. W ubiegłym roku Boluarte nagle zniknęła z przestrzeni publicznej na 12 dni. Zabieg, który Boluarte przeszła w połowie ubiegłego roku od dawna był tematem dyskusji w mediach społecznościowych i lokalnej prasie, ale dopiero we wtorek oficjalnie potwierdził go były premier Alberto Otarola. - Powiedziała mi, że zrobi sobie rynoplastykę (...), operację nosa, ale z powodu problemów z oddychaniem - oświadczył Otarola przed komisją kongresową, której zadaniem jest ustalenie, co działo się z Boluarte, gdy nagle zniknęła z przestrzeni publicznej na 12 dni na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Afera wokół operacji prezydent Peru. "Burza w szklance wody" Były premier zapewnił, że w czasie dochodzenia do siebie po zabiegu prezydentka pełniła swoje obowiązki zdalnie. Jednak zdaniem części parlamentarzystów i prawników niepowiadomienie Kongresu było naruszeniem konstytucji, za które Boluarte może zostać usunięta z urzędu. - Mogłoby to być powodem dymisji - ocenił kierujący komisją parlamentarzysta Juan Burgos. Wiceprzewodnicząca Kongresu Patricia Juarez bagatelizowała natomiast sprawę, określając ją jako "burzę w szklance wody". Peru. 94 proc. obywateli przeciwne prezydent kraju Boluarte uznawana jest za jednego z najmniej popularnych przywódców świata. Z listopadowego sondażu wynika, że jej prezydenturę negatywnie ocenia 94 proc. , a pozytywnie - tylko 3 proc. obywateli. To najgorszy wynik dla prezydenta Peru od 1980 roku. Do tak niskiego wyniku przyczyniła się m.in. "afera zegarkowa". Boluarte widywana była z luksusowymi zegarkami marki Rolex, co zrodziło podejrzenia, że mogła przyjmować łapówki. Prokuratura zarzuca jej również odpowiedzialność za śmierć kilkudziesięciu osób w czasie brutalnie tłumionych protestów przeciwko jej rządom. Boluarte nigdy nie została wybrana w powszechnym głosowaniu na prezydentkę kraju. Przejęła to stanowisko pod koniec 2022 roku po nieudanej próbie przeprowadzenia zamachu stanu przez lewicowego prezydenta Pedro Castillo. Mimo wyników sondaży deklaruje, że nie ustąpi przed końcem swojej kadencji , który przypada na lipiec 2026 roku. ----- Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PREV NEWSBron i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujace odkrycie na Bakanach
NEXT NEWS"Starcie" jednostek na morzu Pekin rzuca oskarzenia. "Umyslnie staranowa"
Powazne problemy prezydenta Korei Poudniowej. Zozono wniosek o impeachment
Prezydent Yoon Suk Yeol stana w obliczu impeachmentu po kontrowersyjnym wprowadzeniu a nastepnie uchyleniu stanu wojennego co doprowadzio do eskalacji napiec zarowno w kraju jak i w relacjach z kluczowymi sojusznikami. Wydarzenia rzuciy cien na stabilnosc czwartej co do wielkosci gospodarki Azji oraz kluczowego sojusznika USA w regionie.
Krewna Putina ujawnia poufne dane o wojnie. "Prosze nie wspominac"
Krewna Wadimira Putina wiceszefowa resortu obrony Anna Cywilowa podczas posiedzenia Dumy - najpewniej przypadkowo - ujawnia przyblizona liczbe zaginionych rosyjskich zonierzy. Na jej sowa momentalnie zareagowa szef Komitetu Obrony Dumy Panstwowej Andriej Kartapoow. - Bardzo prosze aby nigdzie o nich nie wspominac. To poufne informacje - wtraci.
Tak koncza prezydenci Korei Poudniowej. Scenariusz czesto sie powtarza
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol moze miec niemae kopoty z powodu swojej decyzji dotyczacej wprowadzenia stanu wojennego ktory okaza sie najkrotszym w historii kraju. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ogosia ze zozya wniosek o impeachment. Co ciekawe piastowanie tego urzedu w Korei Poudniowej praktycznie zawsze wiaze sie z powaznymi problemami dla politykow. Niektorzy z nich stracili przez to zycie.
Niemcy nie wykluczaja wysania wojsk do Ukrainy. Pad warunek
Annalena Baerbock powiedziaa przed spotkaniem ministrow spraw zagranicznych NATO w Brukseli ze "strona niemiecka bedzie wspierac wszystko co suzy pokojowi w przyszosci" w ramach ewentualnego przyszego porozumienia o zawieszeniu broni.
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Pd. "Naruszy konstytucje"
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Poudniowej Jon Suk Jeola - donosi agencja AFP. Zdaniem wnioskodawcow gowa panstwa "powaznie i szeroko naruszya konstytucje" a wprowadzeniem stanu wojennego "probowa uniknac dochodzen karnych" wobec siebie.
Rutte o warunkach wspopracy Rosji z Korea Ponocna. "Transakcja wiazana"
- W zamian za wojska i bron Rosja udziela Korei Ponocnej wsparcia dla jej programow rakietowych i nuklearnych - mowi w Brukseli sekretarz generalny NATO. Na terenie panstwa rosyjskiego przebywa juz kilkanascie tysiecy czonkow ponocnokoreanskiej armii. W kontekscie trwajacej wojny Mark Rutte podkresla ze miedzy Moskwa a Pjongjangiem dochodzi do "transakcji wiazanej".