world
Rafa Trzaskowski w CNN. Wyrazi gotowosc na wspoprace z Donaldem Trumpem
W rozmowie z CNN kandydat na prezydenta z ramienia KO Rafa Trzaskowski podkresli kluczowa role Polski w obronnosci i wsparciu dla Ukrainy oraz potwierdzi gotowosc wspopracy z Donaldem Trumpem. Polska wydajac blisko 5 proc. PKB na obronnosc przoduje wsrod europejskich czonkow NATO podkresla polityk. Trzaskowski wskaza tez ze Polska jest domem dla ponad 15 mln uchodzcow w tym dla 150-160 tys. w stolicy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu Zdaniem Trzaskowskiego Polska pozostaje gotowa do dalszego wspierania Ukrainy "w obronie wartości wolnościowych i stabilności transatlantyckiej". Wyraził też przekonanie, że Trump, jako realista, nie zgodziłby się na zakończenie konfliktu na warunkach korzystnych dla Putina, co osłabiłoby pozycję Stanów Zjednoczonych i NATO . — Myślę, że Trump jest realistą. Nie sądzę, że może sobie pozwolić na takie zakończenie wojny, które Putin mógłby ogłosić swoim zwycięstwem, bo to osłabiłoby USA i NATO — powiedział. W kontekście polityki krajowej Trzaskowski stwierdził, że obecny prezydent Andrzej Duda blokuje inicjatywy nowego rządu, lecz wyraził gotowość do współpracy z Donaldem Tuskiem i aktywnego uczestnictwa w działaniach rządu, w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich. "Umiem rozmawiać z konserwatystami" Trzaskowski zaznaczył, że Polska pod rządami obecnej koalicji ma silniejszy głos w NATO i Unii Europejskiej. Stwierdził też, że jest spokojny o przyszłą współpracę z konserwatywną administracją prezydenta elekta. Zobacz też: Rafał Trzaskowski kompletuje sztab wyborczy. Zapadła kluczowa decyzja — Oczywiście, mamy sojusz z USA, a nie tylko z jedną administracją. Kupujemy amerykański sprzęt, zapewniamy bezpieczeństwo w Europie. Mam nadzieję, że w wielu kwestiach będziemy zgodni — dodał. — Jestem centrystą, choć przez populistów zawsze byłem i będę przedstawiany jako ktoś z lewej strony. Jestem centrystą i mam wielki szacunek dla polskiej tradycji. Umiem rozmawiać także z wyborcami konserwatywnymi — stwierdził.
PREV NEWSUE zaostrzy polityke migracyjna. To efekt presji ze strony Polski
NEXT NEWSWrze w Korei Poudniowej. Lider opozycji ostrzega
Powazne problemy prezydenta Korei Poudniowej. Zozono wniosek o impeachment
Prezydent Yoon Suk Yeol stana w obliczu impeachmentu po kontrowersyjnym wprowadzeniu a nastepnie uchyleniu stanu wojennego co doprowadzio do eskalacji napiec zarowno w kraju jak i w relacjach z kluczowymi sojusznikami. Wydarzenia rzuciy cien na stabilnosc czwartej co do wielkosci gospodarki Azji oraz kluczowego sojusznika USA w regionie.
Krewna Putina ujawnia poufne dane o wojnie. "Prosze nie wspominac"
Krewna Wadimira Putina wiceszefowa resortu obrony Anna Cywilowa podczas posiedzenia Dumy - najpewniej przypadkowo - ujawnia przyblizona liczbe zaginionych rosyjskich zonierzy. Na jej sowa momentalnie zareagowa szef Komitetu Obrony Dumy Panstwowej Andriej Kartapoow. - Bardzo prosze aby nigdzie o nich nie wspominac. To poufne informacje - wtraci.
Tak koncza prezydenci Korei Poudniowej. Scenariusz czesto sie powtarza
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol moze miec niemae kopoty z powodu swojej decyzji dotyczacej wprowadzenia stanu wojennego ktory okaza sie najkrotszym w historii kraju. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ogosia ze zozya wniosek o impeachment. Co ciekawe piastowanie tego urzedu w Korei Poudniowej praktycznie zawsze wiaze sie z powaznymi problemami dla politykow. Niektorzy z nich stracili przez to zycie.
Niemcy nie wykluczaja wysania wojsk do Ukrainy. Pad warunek
Annalena Baerbock powiedziaa przed spotkaniem ministrow spraw zagranicznych NATO w Brukseli ze "strona niemiecka bedzie wspierac wszystko co suzy pokojowi w przyszosci" w ramach ewentualnego przyszego porozumienia o zawieszeniu broni.
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Pd. "Naruszy konstytucje"
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Poudniowej Jon Suk Jeola - donosi agencja AFP. Zdaniem wnioskodawcow gowa panstwa "powaznie i szeroko naruszya konstytucje" a wprowadzeniem stanu wojennego "probowa uniknac dochodzen karnych" wobec siebie.
Rutte o warunkach wspopracy Rosji z Korea Ponocna. "Transakcja wiazana"
- W zamian za wojska i bron Rosja udziela Korei Ponocnej wsparcia dla jej programow rakietowych i nuklearnych - mowi w Brukseli sekretarz generalny NATO. Na terenie panstwa rosyjskiego przebywa juz kilkanascie tysiecy czonkow ponocnokoreanskiej armii. W kontekscie trwajacej wojny Mark Rutte podkresla ze miedzy Moskwa a Pjongjangiem dochodzi do "transakcji wiazanej".