world
Niemcy nie wykluczaja wysania wojsk do Ukrainy. Pad warunek
Annalena Baerbock powiedziaa przed spotkaniem ministrow spraw zagranicznych NATO w Brukseli ze "strona niemiecka bedzie wspierac wszystko co suzy pokojowi w przyszosci" w ramach ewentualnego przyszego porozumienia o zawieszeniu broni.
W ostatnich tygodniach przybycie żołnierzy z Korei Północnej do Ukrainy ożywiło dyskusję na temat tego, czy wojska europejskie powinny zostać wysłane na pomoc kijowskiej armii w odpieraniu Rosji i jej sojuszników w ramach skoordynowanego porozumienia pokojowego. Za granicą sojusznik Ukrainy, w kraju "kanclerz pokoju". Cyniczna gra Olafa Scholza Najwyższy zespół prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa ma rozważać zmuszenie europejskich rządów, aby te rozmieściły żołnierzy do obsadzenia linii demarkacyjnej oddzielającej Rosję i Ukrainę w ramach planu wymuszenia zakończenia wojny. Nowa wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Kaja Kallas powiedziała w weekend, że "niczego nie wyklucza", jeśli chodzi o ustalenie europejskiej obecności wojskowej w Ukrainie w ramach porozumienia o zawieszeniu broni. Dodała jednak, że decyzja należy do Kijowa. Putin nie ma powodu, by zatrzymywać ofensywę Niemiecki rząd był do tej pory odporny na poparcie jakiegokolwiek planu rozmieszczenia wojsk. Nico Lange, były szef sztabu w niemieckim ministerstwie obrony, który obecnie jest pracownikiem think tanku CEPA, mówi, że wskazanie, że Berlin poprze wszelkie międzynarodowe wysiłki na rzecz pokoju, "nic Baerbock nie kosztuje" . "Wszyscy dyskutują o drugim kroku przed pierwszym" — powiedział Lange. "Putin nie ma powodu, by zatrzymywać [rosyjską ofensywę wojskową]". Przedterminowe wybory zaplanowane na 23 lutego prawdopodobnie przetasują znaczną część obecnego niemieckiego gabinetu. Centroprawicowa i proukraińska chrześcijańska demokracja wyprzedza w sondażach. Z jednego powodu następny kanclerz Niemiec jest z góry skazany na porażkę Podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie obecny kanclerz Olaf Scholz ogłosił pakiet 650 mln euro (2,7 mld zł) w ramach zatwierdzonej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
PREV NEWSTak koncza prezydenci Korei Poudniowej. Scenariusz czesto sie powtarza
NEXT NEWSZozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Pd. "Naruszy konstytucje"
Powazne problemy prezydenta Korei Poudniowej. Zozono wniosek o impeachment
Prezydent Yoon Suk Yeol stana w obliczu impeachmentu po kontrowersyjnym wprowadzeniu a nastepnie uchyleniu stanu wojennego co doprowadzio do eskalacji napiec zarowno w kraju jak i w relacjach z kluczowymi sojusznikami. Wydarzenia rzuciy cien na stabilnosc czwartej co do wielkosci gospodarki Azji oraz kluczowego sojusznika USA w regionie.
Krewna Putina ujawnia poufne dane o wojnie. "Prosze nie wspominac"
Krewna Wadimira Putina wiceszefowa resortu obrony Anna Cywilowa podczas posiedzenia Dumy - najpewniej przypadkowo - ujawnia przyblizona liczbe zaginionych rosyjskich zonierzy. Na jej sowa momentalnie zareagowa szef Komitetu Obrony Dumy Panstwowej Andriej Kartapoow. - Bardzo prosze aby nigdzie o nich nie wspominac. To poufne informacje - wtraci.
Tak koncza prezydenci Korei Poudniowej. Scenariusz czesto sie powtarza
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol moze miec niemae kopoty z powodu swojej decyzji dotyczacej wprowadzenia stanu wojennego ktory okaza sie najkrotszym w historii kraju. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ogosia ze zozya wniosek o impeachment. Co ciekawe piastowanie tego urzedu w Korei Poudniowej praktycznie zawsze wiaze sie z powaznymi problemami dla politykow. Niektorzy z nich stracili przez to zycie.
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Pd. "Naruszy konstytucje"
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Poudniowej Jon Suk Jeola - donosi agencja AFP. Zdaniem wnioskodawcow gowa panstwa "powaznie i szeroko naruszya konstytucje" a wprowadzeniem stanu wojennego "probowa uniknac dochodzen karnych" wobec siebie.
Rutte o warunkach wspopracy Rosji z Korea Ponocna. "Transakcja wiazana"
- W zamian za wojska i bron Rosja udziela Korei Ponocnej wsparcia dla jej programow rakietowych i nuklearnych - mowi w Brukseli sekretarz generalny NATO. Na terenie panstwa rosyjskiego przebywa juz kilkanascie tysiecy czonkow ponocnokoreanskiej armii. W kontekscie trwajacej wojny Mark Rutte podkresla ze miedzy Moskwa a Pjongjangiem dochodzi do "transakcji wiazanej".
Litwa wziea sie za cudzoziemcow. Widac wyrazny spadek
Wedug najnowszych danych na Litwie ubywa cudzoziemcow. Z powodu zaostrzenia przepisow migracyjnych zmniejszya sie liczba Rosjan Ukraincow i Biaorusinow. Migrantom z Azji Centralnej i Kaukazu ciezej zdobyc z kolei pozwolenie na prace. Tymczasem Litwa znajduje sie w pierwszej dziesiatce najszybciej wyludniajacych sie krajow na swiecie. Obecnie kraj liczy 28 mln mieszkancow z czego ponad 20 proc. stanowia osoby w wieku emerytalnym.