science
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Czy mózg lubi czytać? Lubi, bo dzięki temu przyswaja różne informacje o świecie, co go rozwija. Jest jednak jeszcze inna perspektywa - biologiczna. Z perspektywy bardzo biologicznej, energetycznej, czytanie jest czymś wymagającym. Znacznie bardziej wymagającym niż obserwacja świata za pomocą pozostałych zmysłów, a to dlatego, że słowa, które rozpoznajemy, kiedy czytamy, muszą zostać zamienione na dźwięki. Jak brzmiałoby to słowo? Jak brzmiałaby ta litera? To jest taka dodatkowa "robota" dla mózgu, żeby zamienił abstrakcyjny symbol, jakim jest litera czy słowo w coś, co ma dla niego znaczenie - powiedział w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac, neurobiolog. Gdybyśmy na przykład patrzyli na jakiś przedmiot, który widzimy wzrokiem, to czas, jaki mózg potrzebuje do tego, żeby rozpoznać ten przedmiot, to powiedzmy około 100 milisekund, jedna dziesiąta sekundy. Natomiast gdybyśmy patrzyli na zapis słowny, który byłby symbolem tego obrazu, to nasz mózg potrzebuje co najmniej dwa razy więcej czasu, żeby odgadnąć, co kryje się za tym słowem - dodał gość Wykładu otwartego. Neurobiolog podkreślił, że kluczem jest różnorodność wybieranej literatury oraz czytanie nowości . Nie skrytykował jednak tych, którzy lubią wracać do książek, które już kiedyś czytali. To jest taki rodzaj, można powiedzieć, szukania pewnych bezpiecznych przystani. Powrót do czegoś, co znamy, do świata, który znamy - tego związanego z książkami. To tak samo, jak lubimy wracać w miejsca, które nam się dobrze kojarzą, na przykład do naszych domów - powiedział w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac. Czy dla mózgu ma znaczenie, czy czytamy na ekranie, czy na papierze? Jeśli chodzi o same te procesy mózgowe to nie, bo one przebiegają podobnie. Natomiast czytanie na ekranie to coś, co będzie odbijało się na funkcjonowaniu naszego mózgu . Może on odczuwać skutki negatywne związane z nadmiernym światłem, zwłaszcza tym niebieskim, płynącym z ekranów, co może dość szybko upośledzać naszą uwagę, naszą zdolność do koncentrowania uwagi . Ma to więc znaczenie z racji wyczerpania zasobów tego naszego mózgu, związanych z uwagą na skutek właśnie takiego bodźca, jakim jest ekran - powiedział neurobilog.
PREV NEWSPszczoy maja wspoprace "w genach"
NEXT NEWSTaurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Naukowcy bija na alarm. Jeze w Europie moga byc zagrozone
Populacja europejskich jezy maleje. Miedzynarodowa grupa naukowcow potwierdza to w najnowszym numerze czasopisma "Nature". Analiza dostepnych raportow na ten temat wskazuje ze w kilku krajach europejskich takich jak Szwecja Norwegia Holandia Niemcy i Wielka Brytania populacja tych popularnych owadozernych ssakow spada w ciagu ostatniej dekady o nawet 30 proc. Na najnowszej Czerwonej Liscie Gatunkow Zagrozonych dla Europy Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN zakwalifikowaa jeza europejskiego jako gatunek "bliski zagrozenia".
Po uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
Meteoryt ktory uderzy w Ziemie 3 miliardy lat temu by 200 razy wiekszy od tego ktory spowodowa wymarcie dinozaurow. Jego uderzenie doprowadzio do zagotowania sie oceanow i powstania gigantycznego tsunami. Jak ustalili naukowcy wpyneo takze pozytywnie na rozwoj zycia.
Na plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Na plazy w zachodniej czesci Australii odkryto tajemniczy obiekt wielkosci maego samochodu. Okazuje sie ze przyby do nas z przestrzeni kosmicznej.
To trway efekt uboczny palenia. Odkryli go... archeolodzy
Badania przeprowadzone przez naukowcow z Uniwersytetu w Leicester wykazay ze tyton pozostawia w kosciach palaczy slad metaboliczny ktory widoczny jest nie tylko przez cae ich zycie ale i stulecia po smierci.