science
To trway efekt uboczny palenia. Odkryli go... archeolodzy
Badania przeprowadzone przez naukowcow z Uniwersytetu w Leicester wykazay ze tyton pozostawia w kosciach palaczy slad metaboliczny ktory widoczny jest nie tylko przez cae ich zycie ale i stulecia po smierci.
Analizując szczątki ludzkie pochowane w Wielkiej Brytanii między XII a XIX wiekiem, archeolodzy odkryli głęboki wpływ tytoniu na strukturę kości oraz jego związek z chorobami kości, w tym zwiększonym ryzykiem złamań. Jak się okazuje, Palenie zostawia ślad w kościach Archeolodzy tradycyjnie polegali na dowodach dentystycznych, aby określić, czy szkielet należał do palacza, np. szukali plam na zębach czy śladów zużycia na skutek używania fajki. Jednak ta metoda często okazywała się nieskuteczna, bo czasem zęby były usunięte a innym razem nie przetrwały. Zespół z Uniwersytetu w Leicester W tym celu zbadał 323 kości korowe, zewnątrzna twarda warstwa nadająca wytrzymałość, tworząca trzony kości długich (np. kość udowa) oraz powierzchnię niektórych innych kości np. czaszki, użytkowników tytoniu oraz osób o nieznanej historii palenia. Dzięki spektrometrii mas naukowcy Spożycie tytoniu pozostawia metaboliczny zapis w ludzkiej kości, na tyle charakterystyczny, że można zidentyfikować jego użycie u osób, u których nie wiedzieliśmy, czy używały tytoniu. Archeologiczne ludzkie szczątki kostne mogą dostarczyć bezpośrednich dowodów, wykorzystywanych do badania przeszłych schorzeń i warunków zdrowotnych, w tym chorób związanych z używaniem tytoniu Jak tytoń wpływa na kości Bo choć szkodliwy wpływ palenia na tkanki miękkie i narządy, jak zwiększone ryzyko nowotworów płuc, pęcherza moczowego i gardła, a także udaru mózgu i chorób wieńcowych, są dobrze udokumentowane, jego wpływ na kości nie był dobrze przebadany. Tymczasem Jak podkreśla współautorka badania, dr Sarah Inskip, badanie pokazuje . To odkrycie wskazuje, że używanie tytoniu wpływa na strukturę naszego szkieletu, a dalsze badania mają na celu zrozumienie, jak te różnice się pojawiają, co może mieć z kolei znaczenie dla odkrycia, dlaczego używanie tytoniu jest czynnikiem ryzyka dla niektórych schorzeń układu kostno-mięśniowego i stomatologicznego. *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub i komentuj tam nasze artykuły!
PREV NEWSNa plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
NEXT NEWSCakowite leczenie depresji w domu Naukowcy To mozliwe
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Naukowcy bija na alarm. Jeze w Europie moga byc zagrozone
Populacja europejskich jezy maleje. Miedzynarodowa grupa naukowcow potwierdza to w najnowszym numerze czasopisma "Nature". Analiza dostepnych raportow na ten temat wskazuje ze w kilku krajach europejskich takich jak Szwecja Norwegia Holandia Niemcy i Wielka Brytania populacja tych popularnych owadozernych ssakow spada w ciagu ostatniej dekady o nawet 30 proc. Na najnowszej Czerwonej Liscie Gatunkow Zagrozonych dla Europy Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN zakwalifikowaa jeza europejskiego jako gatunek "bliski zagrozenia".
Po uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
Meteoryt ktory uderzy w Ziemie 3 miliardy lat temu by 200 razy wiekszy od tego ktory spowodowa wymarcie dinozaurow. Jego uderzenie doprowadzio do zagotowania sie oceanow i powstania gigantycznego tsunami. Jak ustalili naukowcy wpyneo takze pozytywnie na rozwoj zycia.
Na plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Na plazy w zachodniej czesci Australii odkryto tajemniczy obiekt wielkosci maego samochodu. Okazuje sie ze przyby do nas z przestrzeni kosmicznej.