science
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Zachowania społeczne są powszechne zarówno u ludzi, jak i w świecie zwierząt. Każdy człowiek i każde zwierzę wchodzi w interakcje z innymi osobnikami swojej grupy w taki czy inny sposób. U zwierząt motywy tego działania nie są wcale istotnie odmienne od naszych, kluczowe znaczenie ma ułatwienie poszukiwania pożywienia, obrona przed zagrożeniami i pomoc w wychowywaniu potomstwa. U niektórych zwierząt, takich jak właśnie pszczoły miodne, więzi społeczne są tak silne, że cała grupa tworzy silnie zwartą społeczność, funkcjonującą zbiorowo jako jeden "superorganizm". Indywidualne zachowanie tysięcy robotnic koncentruje się w nim na ochronie całej kolonii, a także dokarmianiu i opiece nad potomstwem. Do tej pory nie było wiadomo, czy takie złożone zachowania są wyuczone, czy genetycznie zakodowane. Zespół badawczy z HHU pod kierunkiem prof. Beye i pierwszej autorki pracy dr Vivien Sommer odkrył, że to specyficzne dla robotnic zachowanie determinuje gen znany jako dsx . Ten gen programuje, czy robotnica podejmuje zadanie w kolonii i na jak długo. Obejmuje to zbiorowe zadania, takie jak opieka nad larwami, poszukiwanie pożywienia oraz wymiana informacji na temat jego źródeł - tłumaczy Sommer. W badaniach wykorzystano nowoczesną technikę edycji genów CRISPR/Cas9, by u niektórych pszczół wyłączyć albo zmodyfikować gen dsx. Naukowcy przyczepili zmodyfikowanym pszczołom wizytówki w postaci kodu QR, by potem monitorować z pomocą licznych kamer ich zachowanie w ulu. Zapisane sekwencje wideo były analizowane z pomocą sztucznej inteligencji w celu określenia indywidualnych wzorców zachowań pszczół. Zasadnicze pytanie brzmiało, czy i jak dziedziczone wzorce zachowań zmieniają się w wyniku modyfikacji genów. Takie zmiany muszą być zapisywane w układzie nerwowym robotnic, gdzie takie specyficzne zachowanie jest kontrolowane - dodaje Sommer. By się o tym przekonać, do sekwencji genu dsx wprowadzono zielone białko fluorescencyjne (GFP), tak by mogło być wytwarzane równoczesnie z białkiem dsx. Dzięki temu można było potem identyfikować i obserwować istotne obwody neuronalne z pomocą mikroskopii fluorescencyjnej, zarówno u pszczół niemodyfikowanych, jak i tych z modyfikacjami genetycznymi. Mogliśmy użyć tych narzędzi, aby dokładnie zobaczyć, które szlaki nerwowe tworzy w mózgu gen dsx i jak ten gen z kolei określa dziedziczone wzorce zachowań pszczół miodnych - dodaje współautorka pracy, Jana Seiler. Nasze odkrycia wskazują na fundamentalny program genetyczny, który determinuje obwody neuronalne i zachowanie robotnic - mówi prof. Wolfgang Rössler, który kierował badaniem na Uniwersytecie w Würzburgu. W kolejnym etapie badań autorzy pracy chcą teraz przejść z poziomu pojedynczej pszczoły miodnej do całego superorganizmu kolonii pszczół. Jak podkreśla współautorka pracy Alina Sturm z HHU, liczą na znalezienie związku między indywidualnym programowaniem a koordynacją zachowania wielu osobników.
PREV NEWSPo uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
NEXT NEWSJak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
Dlaczego organizm potrzebuje regeneracji
Swieta tuz tuz. Wielu ludziom brakuje na co dzien wasciwego odpoczynku ale czy odkadanie go na swiateczne dni to dobre nastawienie "Zawsze jest dobre nastawienie kiedy czekamy na odpoczynek. Natomiast odpoczynku nie za bardzo da sie odozyc w czasie" przekonuje w rozmowie z cyklu Wykad Otwarty dr Joanna Ludwikowska radiolog i certyfikowany lekarz medycyny stylu zycia.
Prof. Sacha Interesuja nas wasnosci krysztaow czasowych ktorych nie maja krysztay przestrzenne
Dobrze znane nam krysztay przestrzenne tworza sie w wyniku oddziaywania miedzy atomami i spontanicznej samoorganizacji atomow w przestrzeni. Krysztaem czasowym nazywamy regularna strukture ktora powstaje w wyniku samoorganizacji ukadu atomow w czasie - mowi RMF FM Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ jeden z laureatow Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 nazywanej czasem Polskim Noblem. Grupa badawcza prof. Sachy rozwija czasotronike czyli pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem krysztaow...
Flaga UPA na polskich Rosomakach. Szef MON Prowokacja
Minister obrony Wadysaw Kosiniak-Kamysz poleci pilna interwencje u ukrainskiego attache w Warszawie po tym jak w mediach spoecznosciowych pojawio sie nagranie przekazanych Ukrainie Rosomakow z flagami UPA.
By Agnieszka Kazimierczuk"Kolacji Marzen". Wylicytuj kolacje z ulubiona gwiazda i spenij marzenia chorych dzieci
Zostay ostatnie dni na wylicytowanie "Kolacji Marzen" i wsparcie podopiecznych Fundacji "Mam Marzenie". Pomaganie nigdy nie byo prostsze spedz wieczor w towarzystwie ulubionej gwiazdy i spenij marzenia chorych dzieci Akcja trwa do 22 grudnia.
Strzelanina w Krakowie. Pojawi sie nowy trop
Suzby wciaz poszukuja trzech mezczyzn ktorzy w czwartkowy wieczor uciekali z bronia przed policja. "Gazeta Wyborcza" pisze o nowym tropie w sprawie. Chodzi o rannego mezczyzne ktory trafi do jednego z krakowskich szpitali. Funkcjonariusze w piatek rano zatrzymali dwoch obcokrajowcow ktorzy moga miec zwiazek ze sprawa.
Kalifornijskie wiewiorki zmieniy zwyczaje. Poluja na gryzonie
Wizerunek sympatycznych wiewiorek z policzkami wypchanymi orzechami lub ziarnem trzeba bedzie zweryfikowac. Najnowsze wyniki obserwacji wskazuja bowiem ze zyjace w Kalifornii wiewiorki ziemne sa tez miesozerne chetnie poluja zabijaja i jedza norniki. Badania prowadzone przez naukowcow University of Wisconsin-Eau Claire i University of California w Davis po raz pierwszy udokumentoway powszechne miesozerne zachowanie wsrod wiewiorek. Praca opublikowana w "Journal of Ethology" zasadniczo zmienia nasze rozumienie ich diety uwazano je za...