science
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Zachowania społeczne są powszechne zarówno u ludzi, jak i w świecie zwierząt. Każdy człowiek i każde zwierzę wchodzi w interakcje z innymi osobnikami swojej grupy w taki czy inny sposób. U zwierząt motywy tego działania nie są wcale istotnie odmienne od naszych, kluczowe znaczenie ma ułatwienie poszukiwania pożywienia, obrona przed zagrożeniami i pomoc w wychowywaniu potomstwa. U niektórych zwierząt, takich jak właśnie pszczoły miodne, więzi społeczne są tak silne, że cała grupa tworzy silnie zwartą społeczność, funkcjonującą zbiorowo jako jeden "superorganizm". Indywidualne zachowanie tysięcy robotnic koncentruje się w nim na ochronie całej kolonii, a także dokarmianiu i opiece nad potomstwem. Do tej pory nie było wiadomo, czy takie złożone zachowania są wyuczone, czy genetycznie zakodowane. Zespół badawczy z HHU pod kierunkiem prof. Beye i pierwszej autorki pracy dr Vivien Sommer odkrył, że to specyficzne dla robotnic zachowanie determinuje gen znany jako dsx . Ten gen programuje, czy robotnica podejmuje zadanie w kolonii i na jak długo. Obejmuje to zbiorowe zadania, takie jak opieka nad larwami, poszukiwanie pożywienia oraz wymiana informacji na temat jego źródeł - tłumaczy Sommer. W badaniach wykorzystano nowoczesną technikę edycji genów CRISPR/Cas9, by u niektórych pszczół wyłączyć albo zmodyfikować gen dsx. Naukowcy przyczepili zmodyfikowanym pszczołom wizytówki w postaci kodu QR, by potem monitorować z pomocą licznych kamer ich zachowanie w ulu. Zapisane sekwencje wideo były analizowane z pomocą sztucznej inteligencji w celu określenia indywidualnych wzorców zachowań pszczół. Zasadnicze pytanie brzmiało, czy i jak dziedziczone wzorce zachowań zmieniają się w wyniku modyfikacji genów. Takie zmiany muszą być zapisywane w układzie nerwowym robotnic, gdzie takie specyficzne zachowanie jest kontrolowane - dodaje Sommer. By się o tym przekonać, do sekwencji genu dsx wprowadzono zielone białko fluorescencyjne (GFP), tak by mogło być wytwarzane równoczesnie z białkiem dsx. Dzięki temu można było potem identyfikować i obserwować istotne obwody neuronalne z pomocą mikroskopii fluorescencyjnej, zarówno u pszczół niemodyfikowanych, jak i tych z modyfikacjami genetycznymi. Mogliśmy użyć tych narzędzi, aby dokładnie zobaczyć, które szlaki nerwowe tworzy w mózgu gen dsx i jak ten gen z kolei określa dziedziczone wzorce zachowań pszczół miodnych - dodaje współautorka pracy, Jana Seiler. Nasze odkrycia wskazują na fundamentalny program genetyczny, który determinuje obwody neuronalne i zachowanie robotnic - mówi prof. Wolfgang Rössler, który kierował badaniem na Uniwersytecie w Würzburgu. W kolejnym etapie badań autorzy pracy chcą teraz przejść z poziomu pojedynczej pszczoły miodnej do całego superorganizmu kolonii pszczół. Jak podkreśla współautorka pracy Alina Sturm z HHU, liczą na znalezienie związku między indywidualnym programowaniem a koordynacją zachowania wielu osobników.
PREV NEWSPo uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
NEXT NEWSJak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Naukowcy bija na alarm. Jeze w Europie moga byc zagrozone
Populacja europejskich jezy maleje. Miedzynarodowa grupa naukowcow potwierdza to w najnowszym numerze czasopisma "Nature". Analiza dostepnych raportow na ten temat wskazuje ze w kilku krajach europejskich takich jak Szwecja Norwegia Holandia Niemcy i Wielka Brytania populacja tych popularnych owadozernych ssakow spada w ciagu ostatniej dekady o nawet 30 proc. Na najnowszej Czerwonej Liscie Gatunkow Zagrozonych dla Europy Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN zakwalifikowaa jeza europejskiego jako gatunek "bliski zagrozenia".
Po uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
Meteoryt ktory uderzy w Ziemie 3 miliardy lat temu by 200 razy wiekszy od tego ktory spowodowa wymarcie dinozaurow. Jego uderzenie doprowadzio do zagotowania sie oceanow i powstania gigantycznego tsunami. Jak ustalili naukowcy wpyneo takze pozytywnie na rozwoj zycia.
Na plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Na plazy w zachodniej czesci Australii odkryto tajemniczy obiekt wielkosci maego samochodu. Okazuje sie ze przyby do nas z przestrzeni kosmicznej.
To trway efekt uboczny palenia. Odkryli go... archeolodzy
Badania przeprowadzone przez naukowcow z Uniwersytetu w Leicester wykazay ze tyton pozostawia w kosciach palaczy slad metaboliczny ktory widoczny jest nie tylko przez cae ich zycie ale i stulecia po smierci.