science
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Każdego roku towarzyszą nam różne deszcze meteorów. Latem można było podziwiać zjawiskowe , a w zeszłym miesiącu . Mamy listopad, a więc przypada szczyt innego roju. To , które najlepiej oglądać w najbliższych dniach. Gdzie i kiedy oglądać deszcz meteorów Taurydy? Taurydy to deszcz meteorów, który jest widoczny na niebie od połowy października do połowy listopada. Najlepsze warunki go oglądania występują jednak , a więc przez najbliższy tydzień. Spadające gwiazdy tym razem można próbować śledzić przez całą noc. Taurydy to wyjątkowy rój meteorów, którego radiant jest najwyższy po północy. To natomiast stwarza warunki do obserwacji trwające niemal całą noc. Taurydy należy wypatrywać w konstelacji Byka, od której promieniują. W szczycie roju można będzie dostrzec od . Oczywiście pod warunkiem, że pozwolą na to warunki pogodowe. Pamiętajcie, że podczas obserwacji trzeba wybrać bezchmurne niebo oraz miejsce, które w jak największym stopniu jest wolne od sztucznego światła. Spadające gwiazdy Taurydy pozostałością po komecie Taurydy to rój meteorów, którego pochodzenie przypisuje się . Ostatni raz przelatywała ona przez wewnętrzny nieco ponad rok temu (w październiku 2023 r.) i szacuje się, że powróci w lutym 2027 r. Spadające gwiazdy, które są efektem wejścia szczątków w atmosferę , bywają w tym przypadku bardzo zjawiskowe. Dominuje kolor żółty, ale w przeszłości odnotowano różne jaskrawe barwy. Wśród nich są pomarańczowa, zielona, czerwona czy niebieska. W Ziemię uderzają z prędkością około 30 km/s, a więc są stosunkowo wolne. Północne Taurydy niekiedy przyjmują bardzo jasną postać i dlatego mówi się o nich " ". To dzięki temu zjawisku budzą pewne zainteresowanie, bo w przeciwnym wypadku rój byłby dosyć niepozorny. Szczyt przypada na połowę listopada. Natomiast w przypadku południowych jest to nieco wcześniej, bo na początku tego miesiąca. *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub i komentuj tam nasze artykuły!
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Naukowcy bija na alarm. Jeze w Europie moga byc zagrozone
Populacja europejskich jezy maleje. Miedzynarodowa grupa naukowcow potwierdza to w najnowszym numerze czasopisma "Nature". Analiza dostepnych raportow na ten temat wskazuje ze w kilku krajach europejskich takich jak Szwecja Norwegia Holandia Niemcy i Wielka Brytania populacja tych popularnych owadozernych ssakow spada w ciagu ostatniej dekady o nawet 30 proc. Na najnowszej Czerwonej Liscie Gatunkow Zagrozonych dla Europy Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN zakwalifikowaa jeza europejskiego jako gatunek "bliski zagrozenia".
Po uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
Meteoryt ktory uderzy w Ziemie 3 miliardy lat temu by 200 razy wiekszy od tego ktory spowodowa wymarcie dinozaurow. Jego uderzenie doprowadzio do zagotowania sie oceanow i powstania gigantycznego tsunami. Jak ustalili naukowcy wpyneo takze pozytywnie na rozwoj zycia.
Na plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Na plazy w zachodniej czesci Australii odkryto tajemniczy obiekt wielkosci maego samochodu. Okazuje sie ze przyby do nas z przestrzeni kosmicznej.
To trway efekt uboczny palenia. Odkryli go... archeolodzy
Badania przeprowadzone przez naukowcow z Uniwersytetu w Leicester wykazay ze tyton pozostawia w kosciach palaczy slad metaboliczny ktory widoczny jest nie tylko przez cae ich zycie ale i stulecia po smierci.