Blogs
Home/health/"Postawie Putinowi 24-godzinne ultimatum". Kandydat na kanclerza Niemiec chce dac Ukrainie wyczekiwana przez Kijow bron

health

"Postawie Putinowi 24-godzinne ultimatum". Kandydat na kanclerza Niemiec chce dac Ukrainie wyczekiwana przez Kijow bron

Friedrich Merz kandydat na kanclerza Niemiec z ramienia Unii Chrzescijansko-Demokratycznej CDU w wywiadzie dla tygodnika "Stern" oswiadczy ze jesli wygra wybory zamierza postawic Rosji ultimatum zazada od Moskwy zaprzestania walk w Ukrainie i da Putinowi 24 godziny na odpowiedz.

November 12, 2024 | health

Jeśli żądanie nie zostanie spełnione, Merz planuje przekazać Ukrainie pociski manewrujące Taurus i znieść ograniczenia dotyczące użycia broni dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji. "Stanowisko Niemiec powinno być takie, że Ukraina może się skutecznie bronić wszelkimi możliwymi środkami" — podkreślił polityk, dodając, że jest otwarty na dialog z Władimirem Putinem. Co Donald Trump może zaoferować Putinowi? Znawca rosyjskiej polityki wyjaśnia Merz, który we wrześniu br. został nominowany na kandydata CDU na kanclerza, już wcześniej wyrażał twarde stanowisko wobec Rosji. W październiku, przemawiając w Bundestagu, wezwał do "bardziej zdecydowanego kursu" i skrytykował kanclerza Olafa Scholza, którego oskarżył o to, że Ukraina jest zmuszana do walki "z jedną ręką za plecami" z powodu niechęci Berlina do przekazania Kijowowi rakiet Taurus. Rozpad koalicji i przedterminowe wybory 7 listopada Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera i zapowiedział głosowanie nad wotum zaufania dla rządu w styczniu, aby móc przeprowadzić przedterminowe wybory. Różnice zdań między Scholzem a Lindnerem dotyczyły działań mających na celu wyciągnięcie Niemiec z recesji, a także budżetu na 2025 r. Lindner zaproponował w nim zmniejszenie pomocy dla Ukrainy, z czym Scholz się nie zgodził. Upadek niemieckiej koalicji. Spory i ideologiczne żądania w tle Dymisja Lindnera oznaczała w rzeczywistości upadek koalicji rządzącej. Niemcy są obecnie rządzone przez rząd mniejszościowy, w skład którego wchodzą Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) i Zieloni. Przed wyborami rząd będzie więc potrzebował poparcia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU) do uchwalenia jakiejkolwiek ustawy. Latem opozycyjny blok CDU/CSU prowadził w notowaniach partyjnych w Niemczech. Sojusz ma duże szanse stanąć na czele niemieckiego rządu po wyborach parlamentarnych w 2025 r.

SOURCE : wiadomosci
RELATED POSTS

LATEST INSIGHTS