health
Mielecka ortopedia wykorzystuje juz wirtualna rzeczywistosc
Niedawno ortopedzi z Mielca jako pierwsi w Polsce zdecydowali sie wszczepic endoproteze metoda MyKnee. Tym razem poszli krok dalej. Zrobili to w systemie Pixee czyli obrazowania 3D i nawigacji w czasie rzeczywistym podczas zabieguThe post Mielecka ortopedia wykorzystuje juz wirtualna rzeczywistosc appeared first on Super Nowosci - wiadomosci z Rzeszowa i Podkarpacia.
Niedawno ortopedzi z Mielca jako pierwsi w Polsce zdecydowali się wszczepić endoprotezę metodą MyKnee. Tym razem poszli krok dalej. Zrobili to w systemie Pixee, czyli obrazowania 3D i nawigacji w czasie rzeczywistym podczas zabiegu! O co chodzi tym razem? Jak mówi lekarz Mirosław Midura, ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w SS w Mielcu, ten nowatorski zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego odbył się z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. – Użyliśmy specjalnych okularów VR, powiązanych z programem komputerowym. Pozwala to śródoperacyjnie, poprzez odpowiednie czujniki, badać i określać osie kończyny. Dzięki tej synchronizacji i zaakceptowaniu przez nas tych punktów możemy nie tylko bardzo precyzyjne określić osie kończyny, ale także elementów, które chcemy wszczepić względem budowy stawu kolanowego. Wszystko to umożliwia niezwykle precyzyjne dokonanie cięć kostnych – wyjaśnia lekarz. System trafił do Polski bardzo niedawno. To nowa metoda. Wydaje się jednak, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się doskonale szczególnie w sytuacjach, kiedy do szpitala trafia pacjent z wcześniejszymi złamanymi i zastosowano już u nich na przykład metal stabilizujący czy inne rodzaje grotów śródszpikowych i lekarze nie chcą/mogą tego robić. Ortopedzi jednak nie wiedzą, gdzie leży przyszłość ich dziedziny. Czy należy się skłaniać w kierunku specjalnych bloków do cięć końców stawowych czy też ku wirtualnej rzeczywistości? Na wszelki wypadek w Mielcu lekarze starają się wykorzystywać obydwie metody, choć możliwe, że ortopedia będzie stawiać również na robotykę. – W tej chwili tego nie wiemy, to są na razie trzy alternatywne drogi, którymi ortopedyczna medycyna operacyjna może podążyć. Obecnie nie ma dofinansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia do żadnej z tych metod. Niestety podraża to koszty operacji dosyć znacząco. Jeżeli to się nie zmieni, to tego typu zabiegi będą raczej nie powszechną praktyką, co metodami do zastosowania u pacjentów, u których jedna z tych metod sprawdzi się, gdy nie można operować klasycznie – mówi Mirosław Midura. – Jestem niezwykle zadowolony z faktu, że oddział ortopedii tak szybko się rozwija, cały czas nadąża za technologiami. Wszystko po to, by zabiegi, które są u nas przeprowadzane, były jak najmniej inwazyjne. Chodzi o dobro pacjenta i cieszę się, że mamy w ofercie to co pod tym względem w tej chwili na świecie najlepsze – mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. – Chciałbym podziękować całemu zespołowi operacyjnemu. Lekarzom, asystentom, instrumentariuszkom, lekarzom anestezjologom, całemu personelowi pomocniczemu. Bez nich tego typu zabiegi nie mogłyby być wykonywane w naszym szpitalu – podkreśla ordynator Mirosław Midura.
PREV NEWSGIS ostrzega W partii maki znaleziono kolejne szkodliwe toksyny
NEXT NEWSJesienia i zima sa dla skory jak tarcza. Szukaj takich oznaczen na kremach
Przenosza sie ekstremalnie atwo i szybko. Na wirusy jestesmy narazeni az do smierci
Chocbysmy nie wiem jak i nie wiem gdzie mieli sie ukrywac - przed nimi sie nie...
Najlepszy sposob na masywne ydki. Wystarczy cwiczyc tak dwa razy w tygodniu
Masywne ydki to problem z ktorym boryka sie wiele kobiet. Czesto zaburzaja proporcje...
Jesienia i zima sa dla skory jak tarcza. Szukaj takich oznaczen na kremach
Jesien w peni powoli zaczynamy myslec tez o zimie. Wasnie w miesiacach jesienno-zimowych w wielu miejscowosciach w Polsce powietrze bywa mocno zanieczyszczone. O ile puca mozna chronic za pomoca specjalnych maseczek skory nie da sie cakowicie zasonic. Dlatego od kilku lat na drogeryjnych pokach mozna znalezc kosmetyki antysmogowe. Sprawdzamy jakie substancje zawieraja i czy rzeczywiscie minimalizuja niszczacy wpyw chemicznych zanieczyszczen.
Rozmyty obraz sennosc tycie i rany w kacikach ust. O objawach cukrzycy opowiadaja pacjenci
Prawie trzy miliony. Tylu Polakow wedug szacunkow Narodowego Funduszu Zdrowia choruje na cukrzyce. Wielu nawet o tym nie wie. Dlatego tak wazne jest abysmy znali objawy tej choroby ktore szczegolnie w przypadku cukrzycy typu 2 czyli tej czestszej bywaja nieoczywiste i atwe do przeoczenia. Dlatego 14 listopada - w urodziny Fredericka Bantinga odkrywcy insuliny - obchodzimy Swiatowy Dzien Cukrzycy.
Polska biotechnologia w ciekawym momencie. Rok 2025 bedzie przeomowy
W ciagu ostatnich pieciu lat liczba firm zajmujacych sie odkrywaniem lekow zwiekszya sie niespena o 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosy nakady na biotechnologie. Ale nadal stanowia krople w morzu potrzeb. Kiedy usyszymy o przeomowych lekach z Polski
By Katarzyna Kucharczyk"Kwasna mandarynka" to owoc dugowiecznosci. Wspomaga nie tylko serce
Shikuwasa zwana takze kwasna mandarynka z Okinawy to egzotyczny owoc cytrusowy pochodzacy z Japonii. Charakteryzuje sie intensywnie kwasnym smakiem w ktorym mozna wyczuc delikatna nute goryczki. Shikuwasa zdobywa popularnosc dzieki swoim wasciwosciom zdrowotnym - zawiera sporo antyoksydantow w tym witamine C a takze nobiletyne - substancje wspomagajaca walke z chorobami metabolicznymi. Wasnie ze wzgledu na te wasciwosci nazywana jest owocem dugowiecznosci.