health
Poziom cukru we krwi ma wpyw na tetnice. Hiperglikemia zwieksza ryzyko udaru
Udar niedokrwienny mozgu jest trzecia przyczyna zgonow na swiecie tuz po chorobie...
Udar niedokrwienny mózgu to stan, w którym dochodzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia naczyń tętniczych w mózgu, co prowadzi do niedokrwienia konkretnego obszaru i licznych powikłań z tym związanych. To, co wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego, to przede wszystkim: Pod kierownictwem prof. Francisco Laurindo z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii, przeprowadzono badania, w trakcie których Ustalono, że wysoka glikemia bezpośrednio wpływa na wyściółkę naczyń krwionośnych, co z kolei może prowadzić do zakrzepicy. W trakcie badań prowadzonych na naukowców ustalono, że zbyt długo trwająca hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwi, zwiększa ryzyko występowania udaru mózgu. Poziom cukru bezpośrednio wpływa na wyściółkę naczyń tętniczych. Śródbłonek w nich obecny nie tylko odpowiada za prawidłowy przepływ krwi, ale także odpowiada za napięcie tętnic oraz agregację płytek krwi (zlepianie ich). Jeśli dojdzie do uszkodzenia śródbłonka, wówczas płytki krwi zaczynają do niego przylegać, a to z kolei zwiększa ryzyko występowania zakrzepów. Czy poziom glikemii wpływa na przyleganie płytek do naczyń krwionośnych? Okazuje się, że tak. Naukowcy, by przeprowadzić powyższe badanie, stworzyli model zawierający ludzkie komórki śródbłonka, pochodzące z żyły pępowinowej. Komórki te były hodowane w środowiskach o zróżnicowanym poziomie glukozy - zarówno prawidłowym, jak i podwyższonym, a następnie połączono je ze specjalnym enzymem PDI. W trakcie badania zauważono, że a enzym PDI odwraca ten proces. Ustalono jednak, że wysoki poziom glikemii może hamować działanie PDI, co Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła tętnicy lub tętnic mózgowych. Za najczęstszą przyczynę występowania udarów uznaje się schorzenia kardiologiczne, a dokładniej migotanie przedsionków. Na skutek nierównomiernej pracy serca dochodzi do tworzenia się skrzeplin, które przez układ krążenia docierają do mózgu. Za przyczynę udarów uznaje się także nieleczone nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, choroby nerek i nikotynizm. Początkowo rozwijająca się cukrzyca nie daje jednoznacznych objawów. Chory może odczuwać większe i , zauważa u siebie . Na skutek podwyższonego poziomu cukru mogą pojawiać się bóle głowy, a z czasem pojawiają się . Inne objawy towarzyszące cukrzycy to: Poziom glikemii można sprawdzić samodzielnie, jeśli mamy do dyspozycji glukometr. Wartości glikemii należy skontrolować na czczo, najlepiej rano po minimum ośmiu godzinach postu. Wynik powyżej 125 mg/dl należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. W przypadku uzyskanych wartości 100-125 mg/dl lekarz powinien zlecić Innym badaniem w kierunku cukrzycy jest badanie , jednak przede wszystkim służy ono kontrolowaniu poziomu cukru u osób z już zdiagnozowaną cukrzycą. Wartości hemoglobiny glikowanej pozwalają ustalić średnie stężenie glikemii z ostatnich trzech miesięcy. Źródła:
PREV NEWSCaptor coraz blizej kluczowego etapu
NEXT NEWSNiebezpieczne trutki na gryzonie. Jakie objawy sa alarmujace jak uchronic sie przed zatruciem
Najlepszy sposob na masywne ydki. Wystarczy cwiczyc tak dwa razy w tygodniu
Masywne ydki to problem z ktorym boryka sie wiele kobiet. Czesto zaburzaja proporcje...
Jesienia i zima sa dla skory jak tarcza. Szukaj takich oznaczen na kremach
Jesien w peni powoli zaczynamy myslec tez o zimie. Wasnie w miesiacach jesienno-zimowych w wielu miejscowosciach w Polsce powietrze bywa mocno zanieczyszczone. O ile puca mozna chronic za pomoca specjalnych maseczek skory nie da sie cakowicie zasonic. Dlatego od kilku lat na drogeryjnych pokach mozna znalezc kosmetyki antysmogowe. Sprawdzamy jakie substancje zawieraja i czy rzeczywiscie minimalizuja niszczacy wpyw chemicznych zanieczyszczen.
Rozmyty obraz sennosc tycie i rany w kacikach ust. O objawach cukrzycy opowiadaja pacjenci
Prawie trzy miliony. Tylu Polakow wedug szacunkow Narodowego Funduszu Zdrowia choruje na cukrzyce. Wielu nawet o tym nie wie. Dlatego tak wazne jest abysmy znali objawy tej choroby ktore szczegolnie w przypadku cukrzycy typu 2 czyli tej czestszej bywaja nieoczywiste i atwe do przeoczenia. Dlatego 14 listopada - w urodziny Fredericka Bantinga odkrywcy insuliny - obchodzimy Swiatowy Dzien Cukrzycy.
Polska biotechnologia w ciekawym momencie. Rok 2025 bedzie przeomowy
W ciagu ostatnich pieciu lat liczba firm zajmujacych sie odkrywaniem lekow zwiekszya sie niespena o 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosy nakady na biotechnologie. Ale nadal stanowia krople w morzu potrzeb. Kiedy usyszymy o przeomowych lekach z Polski
By Katarzyna Kucharczyk"Kwasna mandarynka" to owoc dugowiecznosci. Wspomaga nie tylko serce
Shikuwasa zwana takze kwasna mandarynka z Okinawy to egzotyczny owoc cytrusowy pochodzacy z Japonii. Charakteryzuje sie intensywnie kwasnym smakiem w ktorym mozna wyczuc delikatna nute goryczki. Shikuwasa zdobywa popularnosc dzieki swoim wasciwosciom zdrowotnym - zawiera sporo antyoksydantow w tym witamine C a takze nobiletyne - substancje wspomagajaca walke z chorobami metabolicznymi. Wasnie ze wzgledu na te wasciwosci nazywana jest owocem dugowiecznosci.
GIS ostrzega W partii maki znaleziono kolejne szkodliwe toksyny
Gowny Inspektorat Sanitarny wyda ostrzezenie dotyczace jednej partii maki zytniej razowej typ 720 producenta Radix-Bis. Tydzien temu GIS informowa o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w produkcie tego samego producenta wyprodukowanym z tej samej partii surowca.