business
Hardy z Saxo realizacja penej agendy Trumpa moze zwiekszyc ryzyko inflacyjne w USA
Realizacja penej agendy Trump 2.0 moze zwiekszyc ryzyko inflacyjne w Stanach Zjednoczonych - oceni gowny strateg makroekonomiczny Saxo Bank John J. Hardy. Doda ze efektem zapowiedzianych przez Donalda Trumpa ciec podatkowych i deregulacji bedzie wzrost zaduzenia w sektorze finansowym.
W analizie, którą przygotował amerykański ekonomista, rynki na wiadomość o zwycięstwie kandydata republikanów zareagowały "tak jak się spodziewano". "Amerykańskie rynki akcji wzrosły w nocy, gdy stało się jasne, że Trump ma ogromną przewagę. Wzrost w indeksie spółek o małej kapitalizacji Russell 2000 był ponad dwukrotnie większy niż wzrost głównych indeksów dużych spółek, takich jak S&P 500. Rynek europejski spadł w pewnym momencie w nocy, ale dziś rano odnotował wzrosty" - napisał Hardy. Zwrócił uwagę, że rentowność amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła we wszystkich segmentach rynku. Jego zdaniem, dzieje się tak w oczekiwaniu na to, że administracja Trumpa przyniesie większe ryzyko inflacyjne z uwagi na zapowiadane cięcia podatkowe i deregulacje, które mogą doprowadzić do większego zadłużenia w sektorze finansowym. Napisał, że wynik wyborów może również spowodować wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych z uwagi na znacznie większy deficyt. "Niektóre obliczenia sugerują, że realizacja pełnej agendy Trump 2.0 mogłaby oznaczać od 5 do 7 bilionów dolarów dodatkowych deficytów w ciągu następnej dekady" - wskazał. Ocenił, że w dłuższej perspektywie należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z wejście w życie od 1 stycznia 2025 roku limitu zadłużenia (ustawę zawieszającą limit Senat przyjął w czerwcu 2023 roku). Według ekonomisty Saxo Banku, przywrócenie limitu zadłużenie od przyszłego roku oznacza ryzyko dla Stanów Zjednoczonych i nowej administracji. "Może to spowodować zakłócenia na rynku, chociaż tylko w przypadku zablokowanego Kongresu po pierwszym dniu roku" - wyjaśnił. Z dotychczasowych, nieostatecznych wyników wyborów prezydenckich w USA wynika, że kandydat Republikanów Donald Trump jest bliski pokonania kandydatki Demokratów Kamali Harris i powrotu po czterech latach do Białego Domu. Według obliczeń agencji AP kandydat republikanów Donald Trump zdobył 277 głosów elektorskich, zwyciężając w wyborach prezydenckich w USA. Kandydatka demokratów Kamala Harris uzbierała w tym czasie 224 głosy. Trump już podziękował Amerykanom za wybranie go na szefa państwa. Według spływających rezultatów Republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów.
PREV NEWSBitcoin na fali po zwyciestwie Trumpa
NEXT NEWSTrybuna Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie komisji sledczej do spraw wyborow kopertowych
Bitcoin na fali po zwyciestwie Trumpa
Krol kryptowalut przebi granice 75 tys. USD. Po wyborach w USA licza na reformy rynku.
Prezes Grupy Azoty sytuacja wciaz trudna ale czas juz spojrzec w przyszosc
Sytuacja Grupy Azoty pozostaje trudna ale podjete dziaania restrukturyzacyjne pozwalaja juz spojrzec w przyszosc i zaczac budowe nowego modelu grupy - ocenia prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz. Dotychczasowe oszczednosci przyniosy ponad 350 mln z ale grupa wciaz chce poprawiac efektywnosc.
Dino wybuduje kolejne centrum dystrybucyjne
Wasciciel sieci sklepow spozywczo-przemysowych zdecydowa sie na budowe nowego centrum dystrybucyjnego w Brzegu na Opolszczyznie. Wyda 130 mln z.
Obligacje Ukrainy drozeja po zwyciestwie Trumpa
Dolarowe obligacje Ukrainy drozeja po wygraniu wyborow prezydenckich w USA przez Donalda Trumpa ktory obieca szybkie zakonczenie wojny rosyjsko-ukrainskiej informuje Bloomberg.
Trybuna Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie komisji sledczej do spraw wyborow kopertowych
Trybuna Konstytucyjny stwierdzi ze uchwaa Sejmu w sprawie komisji sledczej do spraw wyborow korespondencyjnych jest niezgodna z konstytucja. Wyroki TK nie sa jednak publikowane w Dzienniku Polskim od czasu przyjecia 6 marca 2024 r.przez Sejm uchway w sprawie usuniecia skutkow kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023.
Rekordowo duzo niewaznych gosow. Pokolenie Z nie umiao sie podpisac
Wiele osob z pokolenia Z ma trudnosci z podpisaniem sie. To problem podczas wyborow