business
Ekologiczne hasa nie rozwina start-upu
Wielu zaozycieli start-upow opracowuje rozwiazania prosrodowiskowe ale samo bycie eko nie przyciagnie klientow ani nie przekona inwestorow.
Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Działania w tej kwestii są sukcesywnie wdrażane na wielu frontach. Z badań Ipsos na zlecenie ING Banku Śląskiego wynika, że zmiany klimatu dostrzega 84 proc. Polaków. Jednak łatwiej jest im wprowadzać działania prośrodowiskowe, gdy nie wymagają one interwencji i wysiłku. Polacy oczekują, że to firmy będą pracować nad rozwiązaniami proklimatycznymi. W ich wdrażaniu start-upy cieszą się relatywnie wysokim zaufaniem. Jest ono jednak niższe niż w przypadku znanych polskich firm (47 proc.) i znanych spółek globalnych (37 proc.). Jedna trzecia konsumentów deklaruje, że zaufałaby start-upom w zakresie rozwiązań na rzecz klimatu. Jednocześnie 39 proc. respondentów uważa, że start-upy powinny pracować nad prośrodowiskowymi rozwiązaniami. – Konsumenci postrzegają start-upy jako jednostki misyjne. Jest to dla nas spójne, bo startupowcy chcą zmieniać świat, co często wynika zarówno z ich wewnętrznych przekonań, jak i wykształcenia – mówi Michał Misztal, CEO Startup Academy. Samo postrzeganie firmy jako start-upu z misją nie pomaga w rozwijaniu biznesu. Prawie 60 proc. spośród młodych przedsiębiorców twierdzi, że bycie zrównoważonym start-upem nie ma żadnego lub ma negatywny wpływ na pozyskanie finansowania – to wniosek z ankiet przeprowadzonych przez Startup Academy. Start-upy mogą pomóc w zwiększeniu dostępności przyjaznych dla środowiska produktów i usług, ale same też potrzebują wsparcia, bo dla inwestorów i konsumentów rachunek ekonomiczny jest ważniejszy niż misja. Zdaniem Michała Misztala, aby zaspokoić potrzeby finansowe start-upów zrównoważonego rozwoju, konieczne może być zwiększenie znaczenia wskaźników wpływu przy przydzielaniu wsparcia finansowego oraz uproszczenie procedur grantowych, zwłaszcza dla projektów o stosunkowo niskich kosztach początkowych.
PREV NEWSOstre potyczki klientow z WeNetem
NEXT NEWSOpoznione koszty dezinflacji kto rozwija sie najwolniej w Europie
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.