world
Rosja stracia indyjski rynek broni na ktorym dominowaa. Indie prawie zrezygnoway z zakupow rosyjskiej broni
Indie radykalnie ograniczyy zakupy rosyjskiej broni. Utrzymay jedynie dostawy w ramach starych kontraktow oraz umowy na konserwacje juz uzywanego sprzetu. Skorzysta na tym gowny przeciwnik Moskwy czyli Stany Zjednoczone.
Indie są największym importerem broni na świecie, a Rosja jest jej głównym dostawcą od czasów Związku Radzieckiego. Jednak wojna rozpętana przez Władimira Putina, sankcje i ogromne straty w sprzęcie na froncie w Ukrainie zmusiły New Delhi do ponownej oceny swoich priorytetów. Indie gwałtownie ograniczyły zamówienia z Rosji i kupują coraz więcej od zachodnich producentów, donosi Bloomberg, powołując się na urzędników państwowych. Rosja straciła indyjski rynek broni, na którym dominowała przez ponad pół wieku Indyjsko-rosyjskie plany wspólnego rozwoju i produkcji helikopterów i zaawansowanych myśliwców zostały odłożone na półkę już jakiś czas temu, powiedzieli "Bloombergowi" wysocy rangą indyjscy urzędnicy posiadający bezpośrednią wiedzę o sytuacji. Szef NATO ostrzegł Donalda Trumpa przed "poważnym zagrożeniem". Chodzi o bezpieczeństwo Europy Propozycja wydzierżawienia od Rosji atomowego okrętu podwodnego w celu przeszkolenia indyjskiej załogi jest również mało prawdopodobna, zwłaszcza że w październiku indyjski rząd zdecydował się na samodzielną budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych. Dwa okręty wojenne i baterie obrony przeciwrakietowej zakupione jeszcze przed wojną w Ukrainie to jedyne zamówienia, które Indie mogą otrzymać od Rosji. Rosjanie nacierają na południu Ukrainy. Putin rozciąga front. Kijów utrzymuje pozycje Nowe Delhi zaczęło ograniczać zakupy w ostatnich latach . Podczas gdy w latach 2009-2013, według Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Rosja odpowiadała za 76 proc. indyjskiego importu broni, w latach 2019-2023 było to już zaledwie 36 proc. Miniony pięcioletni okres był pierwszym od lat 1960-1964, kiedy Rosja (lub ZSRR) odpowiadała za mniej niż połowę indyjskich zakupów.
PREV NEWSWygrana bitwa o przyczoek. Rosjanie niemal zajeli przeprawe
NEXT NEWSSzantazowany przez skrajna prawice znienawidzony przez lewice. Teraz premiera Francji moze uratowac tylko cud
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujace odkrycie na Bakanach
Bron i mundury z rosyjskimi naszywkami odkrya kosowska policja podczas sledztwa po eksplozji kluczowego kanau w gminie Zubin Potok. Chodzi m.in. o karabinki amunicje czy akcesoria do kamuflazu snajperskiego. W sprawe zniszczenia infrastruktury zaangazoway sie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kosowo po ataku rzucio oskarzenia pod adresem Serbii co moze powodowac kolejne napiecia na Bakanach.
Prezydent Peru poddaa sie potajemnej operacji. Moze grozic jej dymisja
Prezydent Peru Dina Boluarte znalaza sie w ogniu krytyki po tym jak potajemnie poddaa sie operacji korygujacej nos. Nie sam zabieg lecz fakt ze prezydent nie wyznaczya zastepcy na czas swojej nieobecnosci wzbudzi tak duzy sprzeciw i watpliwosci. W ubiegym roku Boluarte nagle zniknea z przestrzeni publicznej na 12 dni.
"Starcie" jednostek na morzu Pekin rzuca oskarzenia. "Umyslnie staranowa"
Pekin oskarzy filipinski okret o "umyslne staranowanie" jednej z chinskich jednostek strazy przybrzeznej na Morzu Poudniowochinskim. Nieprzyjazny obiekt mia nie reagowac na pojawiajace sie ostrzezenia ze strony Panstwa Srodka. Filipinczycy przekonuja ze to ich okret zosta ostrzelany podczas rutynowego patrolu. Na Dalekim Wschodzie od miesiecy trwa spor miedzy panstwami. Chiny oraz Filipiny roszcza sobie prawo m.in. do Rafy Scarborough.
Chaos w Korei Poudniowej. Zadaja odejscia prezydenta stawiaja ultimatum
Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w poudniowokoreanskim parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec prezydenta jesli nie poda sie on do dymisji. To reakcja na ogoszenie a nastepnie zniesienie przez Juna stanu wojennego. Ruch prezydenta krytykuja tez posowie jego partii a co najmniej dziesieciu wysokich ranga doradcow prezydenta zozyo rezygnacje. Taki sam zamiar maja wedug mediow ministrowie rzadu.
Kto stanie na czele Pentagonu
W poniedziaek kandydat spotka sie z szeregiem senatorow Republikanow ktorzy beda decydowali o zatwierdzeniu jego kandydatury.
Najkrotszy stan wojenny w historii. Prezydent Korei Poudniowej ma problem
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol znalaz sie w ogniu krytyki po ogoszeniu a nastepnie zniesieniu stanu wojennego. Ministrowie rzadu Korei Poudniowej wyrazili zamiar zozenia dymisji na rece premiera podaa w srode gazeta "Chosun Ilbo" powoujac sie na zrodo bliskie partii rzadzacej. Rezygnacje zozyo rowniez wielu bliskich doradcow Juna. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ktora ma wiekszosc w parlamencie ogosia w srode ze natychmiast rozpocznie procedure impeachmentu wobec Juna jesli nie poda sie on do dymisji.