world
Prezydent Korei Poudniowej ogosi stan wojenny
Nie sprecyzowa jakie konkretne srodki zostana podjete w ramach stanu wojennego.
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił stan wojenny, oskarżając opozycję o sympatyzowanie z Koreą Północną i paraliżowanie prac rządu - podała agencja Yonhap. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Korei Południowej Park An Su, wyznaczony do kierowania stanem wojennym, ogłosił wieczorem czasu miejscowego zakaz działalności parlamentu i partii politycznych. Lider południowokoreańskiej opozycji Li Dze Mjung oświadczył, że parlament będzie próbował unieważnić decyzję prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego. Ostrzegł jednak, że wojsko może próbować aresztować deputowanych Ogłaszam stan wojenny, aby chronić wolną Republikę Korei przed zagrożeniem ze strony północnokoreańskich sił komunistycznych, aby wyeliminować nikczemne siły antypaństwowe sprzyjające Korei Płn., które niszczą wolność i szczęście naszego narodu, oraz by chronić (...) porządek konstytucyjny — powiedział Jun w niezapowiedzianym przemówieniu transmitowanym na żywo przez telewizję YTN. Nie sprecyzował, jakie konkretne środki zostaną podjęte w ramach stanu wojennego. Prezydent przypomniał, że opozycyjna Partia Demokratyczna, która ma większość w parlamencie, o impeachment niektórych prokuratorów i odrzucenie rządowego projektu budżetu. Partia Demokratyczna zwołała nadzwyczajne posiedzenie swoich deputowanych. Lider opozycji: Spróbujemy unieważnić decyzję Lider opozycyjnej Partii Demokratycznej zarzucił prezydentowi, że jego decyzja jest niekonstytucyjna. Także Han Dong Hun - szef rządzącej Partii Władzy Ludowej, z której wywodzi się Jun - określił ogłoszenie stanu wojennego przez prezydenta „błędem” i oświadczył że wraz z narodem zablokuje prezydencką decyzję. Yonhap podał, że minister obrony nakazał wojsku pozostanie w pogotowiu. Zakazano działalności parlamentu i partii! Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Korei Południowej Park An Su, wyznaczony do kierowania stanem wojennym, ogłosił wieczorem czasu miejscowego zakaz działalności parlamentu i partii politycznych – podała agencja Yonhap. Wszystkie media i wydawcy mają podlegać kontroli organu odpowiedzialnego za stan wojenny – ogłoszono. Możliwość wejścia do siedziby parlamentu i wyjścia z budynku zostały zablokowane – podał Yonhap. olnk/PAP
PREV NEWSWojna wraca do Aleppo. Wyjasniamy kto jest kim w syryjskiej wojnie domowej
NEXT NEWSBron i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujace odkrycie na Bakanach
Powazne problemy prezydenta Korei Poudniowej. Zozono wniosek o impeachment
Prezydent Yoon Suk Yeol stana w obliczu impeachmentu po kontrowersyjnym wprowadzeniu a nastepnie uchyleniu stanu wojennego co doprowadzio do eskalacji napiec zarowno w kraju jak i w relacjach z kluczowymi sojusznikami. Wydarzenia rzuciy cien na stabilnosc czwartej co do wielkosci gospodarki Azji oraz kluczowego sojusznika USA w regionie.
Krewna Putina ujawnia poufne dane o wojnie. "Prosze nie wspominac"
Krewna Wadimira Putina wiceszefowa resortu obrony Anna Cywilowa podczas posiedzenia Dumy - najpewniej przypadkowo - ujawnia przyblizona liczbe zaginionych rosyjskich zonierzy. Na jej sowa momentalnie zareagowa szef Komitetu Obrony Dumy Panstwowej Andriej Kartapoow. - Bardzo prosze aby nigdzie o nich nie wspominac. To poufne informacje - wtraci.
Tak koncza prezydenci Korei Poudniowej. Scenariusz czesto sie powtarza
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol moze miec niemae kopoty z powodu swojej decyzji dotyczacej wprowadzenia stanu wojennego ktory okaza sie najkrotszym w historii kraju. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ogosia ze zozya wniosek o impeachment. Co ciekawe piastowanie tego urzedu w Korei Poudniowej praktycznie zawsze wiaze sie z powaznymi problemami dla politykow. Niektorzy z nich stracili przez to zycie.
Niemcy nie wykluczaja wysania wojsk do Ukrainy. Pad warunek
Annalena Baerbock powiedziaa przed spotkaniem ministrow spraw zagranicznych NATO w Brukseli ze "strona niemiecka bedzie wspierac wszystko co suzy pokojowi w przyszosci" w ramach ewentualnego przyszego porozumienia o zawieszeniu broni.
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Pd. "Naruszy konstytucje"
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Poudniowej Jon Suk Jeola - donosi agencja AFP. Zdaniem wnioskodawcow gowa panstwa "powaznie i szeroko naruszya konstytucje" a wprowadzeniem stanu wojennego "probowa uniknac dochodzen karnych" wobec siebie.
Rutte o warunkach wspopracy Rosji z Korea Ponocna. "Transakcja wiazana"
- W zamian za wojska i bron Rosja udziela Korei Ponocnej wsparcia dla jej programow rakietowych i nuklearnych - mowi w Brukseli sekretarz generalny NATO. Na terenie panstwa rosyjskiego przebywa juz kilkanascie tysiecy czonkow ponocnokoreanskiej armii. W kontekscie trwajacej wojny Mark Rutte podkresla ze miedzy Moskwa a Pjongjangiem dochodzi do "transakcji wiazanej".