world
Kryzys we Francji. Gosowanie nad wotum nieufnosci dla francuskiego rzadu. To moze byc koniec premiera Michela Barniera
Francuscy czonkowie parlamentu w srode 4 grudnia o godz. 16 beda gosowac nad co najmniej jednym wnioskiem o wotum nieufnosci ktory prawdopodobnie obali francuski rzad. Informacje na temat gosowania poday francuskie media i potwierdziy wadze. W wyniku gosowania premier Michel Barnier moze zostac odsuniety od wadzy.
Francuscy ustawodawcy w Zgromadzeniu Narodowym mają debatować nad kilkoma wnioskami o wotum nieufności złożonymi w poniedziałek 2 grudnia po tym, jak premier Michel Barnier wykorzystał manewr konstytucyjny, aby ominąć parlament w celu przeforsowania ustawy dotyczącej świadczeń społecznych. "Byłby to pierwszy raz od 1962 r." Barnier prawdopodobnie przegra to głosowanie, ponieważ zarówno lewicowa koalicja Nowy Front Ludowy, jak i skrajnie prawicowy Front Narodowy zapowiedziały, że zagłosują przeciwko rządowi. Rzem te ugrupowania mają większość w parlamencie. Kryzys polityczny we Francji. Rząd może zastosować kontrowersyjny artykuł konstytucji Obalenie Barniera oraz jego gabinetu grozi pogłębieniem i tak już skomplikowanego kryzysu politycznego we Francji. Jeśli Barnier przegra głosowanie, stanie się najkrócej urzędującym premierem we współczesnej historii Francji. Były główny negocjator UE do spraw brexitu został mianowany przez prezydenta Emmanuela Macrona we wrześniu i otrzymał niemożliwą misję uchwalenia budżetu bez większości parlamentarnej. Donald Trump wskazał przyszłego ambasadora we Francji. To ojciec jego zięcia Barnier we wtorek 3 grudnia wieczorem ma udzielić wywiadu we francuskiej telewizji. Prawdopodobnie zaapeluje do ustawodawców o powstrzymanie się od obalenia rządu. Jeśli parlament usunie Barniera, będzie to pierwszy raz od 1962 r., gdy francuski rząd dozna upokorzenia, przegrywając głosowanie nad wotum nieufności.
PREV NEWSJoe Biden rozpocza "sprint". Obawy o amerykanska armie
NEXT NEWSPojecha relacjonowac protesty w Gruzji. Dziennikarz TVP zosta ranny
Powazne problemy prezydenta Korei Poudniowej. Zozono wniosek o impeachment
Prezydent Yoon Suk Yeol stana w obliczu impeachmentu po kontrowersyjnym wprowadzeniu a nastepnie uchyleniu stanu wojennego co doprowadzio do eskalacji napiec zarowno w kraju jak i w relacjach z kluczowymi sojusznikami. Wydarzenia rzuciy cien na stabilnosc czwartej co do wielkosci gospodarki Azji oraz kluczowego sojusznika USA w regionie.
Krewna Putina ujawnia poufne dane o wojnie. "Prosze nie wspominac"
Krewna Wadimira Putina wiceszefowa resortu obrony Anna Cywilowa podczas posiedzenia Dumy - najpewniej przypadkowo - ujawnia przyblizona liczbe zaginionych rosyjskich zonierzy. Na jej sowa momentalnie zareagowa szef Komitetu Obrony Dumy Panstwowej Andriej Kartapoow. - Bardzo prosze aby nigdzie o nich nie wspominac. To poufne informacje - wtraci.
Tak koncza prezydenci Korei Poudniowej. Scenariusz czesto sie powtarza
Prezydent Korei Poudniowej Jun Suk Jeol moze miec niemae kopoty z powodu swojej decyzji dotyczacej wprowadzenia stanu wojennego ktory okaza sie najkrotszym w historii kraju. Opozycyjna Partia Demokratyczna DP ogosia ze zozya wniosek o impeachment. Co ciekawe piastowanie tego urzedu w Korei Poudniowej praktycznie zawsze wiaze sie z powaznymi problemami dla politykow. Niektorzy z nich stracili przez to zycie.
Niemcy nie wykluczaja wysania wojsk do Ukrainy. Pad warunek
Annalena Baerbock powiedziaa przed spotkaniem ministrow spraw zagranicznych NATO w Brukseli ze "strona niemiecka bedzie wspierac wszystko co suzy pokojowi w przyszosci" w ramach ewentualnego przyszego porozumienia o zawieszeniu broni.
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Pd. "Naruszy konstytucje"
Zozono wniosek o impeachment prezydenta Korei Poudniowej Jon Suk Jeola - donosi agencja AFP. Zdaniem wnioskodawcow gowa panstwa "powaznie i szeroko naruszya konstytucje" a wprowadzeniem stanu wojennego "probowa uniknac dochodzen karnych" wobec siebie.
Rutte o warunkach wspopracy Rosji z Korea Ponocna. "Transakcja wiazana"
- W zamian za wojska i bron Rosja udziela Korei Ponocnej wsparcia dla jej programow rakietowych i nuklearnych - mowi w Brukseli sekretarz generalny NATO. Na terenie panstwa rosyjskiego przebywa juz kilkanascie tysiecy czonkow ponocnokoreanskiej armii. W kontekscie trwajacej wojny Mark Rutte podkresla ze miedzy Moskwa a Pjongjangiem dochodzi do "transakcji wiazanej".