Home/sports/Polacy zdominowali turniej w Argentynie

Polacy zdominowali turniej w Argentynie

Biao-Czerwoni triumfowali w siedmiu klasach niepenosprawnosci i wygrali klasyfikacje medalowa turnieju ITTF Fa20 Para Copa Tango 2024 w Buenos Aires.

October 15, 2024 | sports

Biało-Czerwoni triumfowali w siedmiu klasach niepełnosprawności i wygrali klasyfikację medalową turnieju ITTF Fa20 Para Copa Tango 2024 w Buenos Aires. - Dla kadry narodowej były to pierwsze zawody po igrzyskach paralimpijskich. Z 14 osób, które wystartowały w Argentynie, tylko troje – Igor Misztal, Maksym Chudzicki, Katarzyna Marszał – rywalizowało w Paryżu. Wszyscy zawodnicy, w tym utalentowani juniorzy, walczyli w Ameryce Południowej o punkty rankingowe pod kątem mistrzostw Europy 2025 i świata 2026 - mówi Andrzej Ochal, trener reprezentacji. Po dwa zwycięstwa odnieśli: Maksym Chudzicki (klasa 8), Igor Misztal (10) oraz wspólnie w grze podwójnej (18). W meczach finałowych Maksym Chudzicki wygrał z Brazylijczykiem Jeanem Carlosem de Souzą 3:1, a Igor Misztal z Pawłem Włodyką 3:2. W spotkaniu o złoto w deblu pokonali J.C. de Souzę i Gabriela de Oliveirę 3:2 i 11:5 w ostatnim secie. Najlepsi polscy singliści stracili w argentyńskiej stolicy zaledwie po 2-3 sety. Tak samo było w przypadku Michała Deigslera, najlepszego w klasie 7. Podobnie jak Chudzicki i Misztal, wygrał 5 pojedynków. Po złote krążki sięgnęli także Rafał Lis (klasa 4) i Piotr Mańturz (6). ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Ależ forma Justyny Kowalczyk-Tekieli. Nagranie z finiszu robi wrażenie! Bardzo zacięty był finał pomiędzy Rafałem Lisem a Chilijczykiem Maximiliano Rodriguezem. Po czterech wygranych po 3:0, w ostatnim spotkaniu Polak przegrywał 1:2, zaś piątego seta rozstrzygnął na swoją korzyść na przewagi 12:10. W klasie 20 gry mieszanej bezkonkurencyjni byli Magdalena Pawłasek Sutkowska i Paweł Włodyka. Pokonali pary z Brazylii, Chile i Kolumbii (dwie wygrane). - Testujemy ustawienia debli i mikstów, aby już przygotowywać się do przyszłorocznych mistrzostw kontynentu. W grach podwójnych zdobyliśmy 5 medali, w tym 2 złote. Mimo że obsada całego turnieju nie było najsilniejsza – startowali reprezentanci 11 krajów, cieszymy się, że nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze – dodał Andrzej Ochal. W grze pojedynczej 2. miejsca zajęli Rafał Kraft (klasa 6), Magdalena Pawłasek Sutkowska (klasa 8) i Paweł Włodyka (klasa 10), zaś 3. - Katarzyna Marszał (klasa 6-7) i Marcin Zieliński (klasa 8). Na podium w rywalizacji podwójnej stanęli: MD14 Piotr Mańturz/Marcin Zieliński – 2. lokata, MD20 Paweł Włodyka/Kamil Kowalski, WD14-20 Katarzyna Marszał/Magdalena Pawłasek Sutkowska, XD14-17 Katarzyna Marszał/Marcin Zieliński – wszyscy 3. pozycje. W półfinale najbardziej zacięte spotkanie stoczyły Katarzyna Marszał i Magdalena Pawłasek Sutkowska z Chilijkami Joseline Yevenes i Ailyn Espinozą Perez. W ostatnim secie Polki uległy 9:11. W klasie MD4-8 ćwierćfinał osiągnęli Rafał Lis i Brazylijczyk Ecildo Lopez. W grupie mieli bilans gier 3-0 i 9:1 w setach, zaś w meczu o medal ponieśli porażkę z Rumunami Petru Ifrosą i Ioanem Dirleą 1:3. Polacy mieliby jeszcze więcej szans na sukcesy, ale organizatorzy poinformowali, że nie odbędzie się turniej dla zawodniczek i zawodników z klasy 11. Dlatego nie mogli wystartować pierwotnie powołani Ewa Cychowska, Dorota Nowacka, Maciej Makajew. Wyniki decydujących meczów z udziałem Polaków - o 1-2 miejsce: Klasa 4 Rafał Lis – Maximiliano Rodriguez (Chile) 3:2 Klasa 6 Piotr Mańturz - Rafał Kraft 3:2 Klasa 7 Michał Deigsler – Jose Luis Cerpa Yanez (Chile) 3:0 Klasa 8 Maksym Chudzicki – Jean Carlos de Souza (Brazylia) 3:1 Klasa 8 Magdalena Pawłasek Sutkowska - Florencia Perez (Chile) 0:3 Klasa 10 Igor Misztal – Paweł Włodyka 3:2 Klasa 14 Piotr Mańturz/Marcin Zieliński - Claudio Bahamondes Vega/Jose Cerpa Yanez (Chile) 2:3 Klasa 18 Igor Misztal/Maksym Chudzicki – Jean Carlos de Souza/Gabriel de Oliveira (Brazylia) 3:2 Klasa 20 Paweł Włodyka/Magdalena Pawłasek Sutkowska - Gabriel de Oliveira/Allana Maschio (Brazylia) 3:1

SOURCE : sportowefakty