Home/sports/19-latek nowym mistrzem Polski w skokach. To rzezbiarz na skoczni

19-latek nowym mistrzem Polski w skokach. To rzezbiarz na skoczni

Klemens Joniak w styczniu 2023 roku zapisa sie w historii polskich skokow narciarskich a potem robi to jeszcze kilka razy. Teraz zosta pierwszym nastolatkiem od 26 lat ktory wygra mistrzostwa Polski na igelicie. Zaimponowa na Wielkiej Krokwi a zawodnika chwalili tez starsi koledzy z kadry ale rowniez Thomas Thurnbichler trener reprezentacji Polski.

October 19, 2024 | sports

Klemens Joniak w styczniu 2023 roku zapisał się w historii polskich skoków narciarskich, a potem robił to jeszcze kilka razy. Teraz został pierwszym nastolatkiem od 26 lat, który wygrał mistrzostwa Polski na igelicie. Zaimponował na Wielkiej Krokwi, a zawodnika chwalili też starsi koledzy z kadry, ale również Thomas Thurnbichler, trener reprezentacji Polski. Klemens Joniak pewnie sięgnął po tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich . 19-latek był najlepszy w obu seriach. Nad drugim Pawłem Wąskiem miał 8,5 pkt. przewagi, a nad trzecim Dawidem Kubackim aż 19 pkt. Nie było zatem w jego triumfie żadnego przypadku. Sensacja w mistrzostwach Polski. Nastolatek pokonał gwiazdy w Zakopanem To, jak do tej pory, największy sukces Joniaka w gronie seniorów, co zresztą docenił Thomas Thurnbichler, trener naszej kadry. - Klemens oddał bardzo dobre skoki. Były one technicznie na bardzo wysokim poziomie, a mimo trudnych warunków - silnego wiatru w plecy - skakał pewnie . Bardzo ważne jest, aby w skoku zachować energię, połączyć wszystkie elementy i być konsekwentnym. Klemens zrealizował te wszystkie założenia i naprawdę zasłużył na zwycięstwo - podkreślał Austriak. - W ostatnim miesiącu moje skoki zaczęły wyglądać coraz lepiej. Jestem bardzo zadowolony z tego, co się wydarzyło. Nie spodziewałem się tego, ale udowodniłem sobie, że potrafię na zawodach pokazać sto procent tego, co umiem . Nie spaliłem się też przede wszystkim drugiej serii, bo zdarzały się takie momenty w przeszłości, że po pierwszej było bardzo dobrze, ale w drugiej chciałem jeszcze bardziej i potem źle to się kończyło - mówił z kolei świeżo upieczony mistrz Polski. Ostatnim nastolatkiem, który został mistrzem Polski w skokach narciarskich, był w 1998 roku Krystian Długopolski . Dlatego taki błysk Joniaka bardzo cieszy. Zresztą dał się on już poznać w 2021 roku. Zajął on wówczas dziesiąte miejsce w mistrzostwach Polski na igelicie na Średniej Krokwi . W historii tej imprezy młodsi od niego w czołówce MP byli wówczas tylko: Klemens Murańka , Maciej Kot i Grzegorz Miętus . Dwóch pierwszych zdobywało potem medale mistrzostw świata. Joniak błysnął już latem 2021 roku. W swoim pierwszym starcie na międzynarodowej arenie zajął 16. miejsce w zawodach FIS Cup (trzecia liga skoków) w Otepaeae . Dwa tygodnie później zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym w Kuopio i od razu wywalczył swoje pierwsze punkty w karierze w rywalizacji na zapleczu Pucharu Świata . Tam był 30. i 23. W styczniu 2023 roku był jednym z bohaterów polskiej reprezentacji w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy . 17-latek zdobył trzy srebrne medale (indywidualnie, konkurs drużynowy i konkurs drużyn mieszanych). Dokonał zatem sztuki, jaka nie udała się do tej pory żadnemu innemu skoczkowi z Polski. W tym samym roku wywalczył razem z: Marcinem Wróblem , Kacprem Tomasiakiem i Janem Habdasem , wicemistrzostwo świata juniorów w Whistler . Na zakończenie sezonu wywalczył jedyne - jak do tej pory - podium w seniorskich zawodach. Był drugi w zawodach FIS Cup w Zakopanem . Latem 2023 roku zdobył swoje pierwsze punkty w Letnim Grand Prix, zajmując 24. miejsce w Rasnovie . Przyszła jednak zima i zaczęły się problemy. Nie wiem do końca, czym to było spowodowane. Wpływ na to mogło mieć to, że sporo urosłem. Przez to miałem spore problemy w pozycji dojazdowej i w locie ~ tłumaczył Joniak. Mimo tych problemów znowu stanął na podium MŚJ w drużynie. Tym razem ekipa, w której - poza nim - byli: Łukasz Łukaszczyk , Wróbel i Tymoteusz Amilkiewicz , zdobyła brąz w Planicy . Teraz Joniak został mistrzem Polski, choć tego lata tylko raz był w "30" zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego. Do skoków narciarskich trafił - za namową kolegi - na początku szkoły podstawowej. Poza sportem skoczek z zakopiańskiej Olczy lubi rzeźbić i rysować. Zajmuje się tym od dziecka. To dobra odskocznia od skoków. Za swoje prace rzeźbiarskie był wielokrotnie nagradzany . Zdolności artystyczne odziedziczył z kolei po rodzinie ze strony mamy. Jej siostra jest nauczycielką plastyki i rzeźby w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" . Teraz okazało się, że Joniak rzeźbi nie tylko w drewnie, ale też na skoczni. Na Średniej Krokwi wyrzeźbił pierwsze swoje złoto w seniorskiej karierze . Ten medal teraz zajmie ważne miejsce w jego domu. Z Zakopanego - Tomasz Kalemba, Interia Sport Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu . Prywatność . Copyright by INTERIA.PL 1999 - 2024 . Wszystkie prawa zastrzeżone.