science
Cakowite leczenie depresji w domu Naukowcy To mozliwe
Czy w przyszosci leczenie depresji bedziemy mogli prowadzic bez wychodzenia z domu Amerykansko-brytyjska grupa naukowcow wskazuje ze tak i to efektywniej niz dotychczas. W swoich najnowszych badaniach dowodza ze wystarczy do tego stymulacja... pradem.
Depresja leczona... prądem to jedna z chorób, której współcześnie poświęca się dużo uwagi, ze względu na coraz większy nacisk na dbanie o zdrowie psychiczne. . A ta liczba może niestety ciągle rosnąć. Z tego powodu naukowcy poszukują kolejnych metod jej leczenia. Jak się okazuje, taką może być znana jeszcze ze starożytności stymulacja elektryczna, przeprowadzona w bezpieczny sposób. Nawet w naszym domu. to nieinwazyjna metoda leczenia wykorzystująca prąd elektryczny do terapii. Stosowano ją już w starożytnej czy Rzymie z wykorzystaniem narządów elektrycznych niektórych ryb np. płaszczek. Dziś taka terapia wykorzystuje słaby prąd elektryczny, dostarczany przez dwie elektrody umieszczone na skórze głowy. Nowy sposób zwalczania depresji z domu tDCS obecnie już służy do zwalczania niektórych schorzeń psychicznych. Jednak grupa naukowców z UTHealth Houston, King’s College London oraz University of East London postanowiła sprawdzić, czy nie można pójść o krok dalej, . Zbadali grupę 174 uczestników, ze zdiagnozowaną depresją w stopniu od umiarkowanej do ciężkiej. Podzielili ich na dwie grupy: jedna otrzymywała tDCS, a druga placebo. Wszyscy uczestnicy przez 10 tygodni codziennie wykonywali w swoich domach sesje z urządzeniem aplikującym lub symulującym tDCS. Wyniki od razu pokazały efekty. . W grupie placebo było to 21,8 proc. Naukowcy mówią, że sugeruje to skuteczność stymulacji prądem w leczeniu depresji. Same wyniki badań zachęcają do dalszej analizy potencjalnego wykorzystywania tDCS w zwalczaniu depresji. Szczególnie że mogą być używane także w domach. Według autorów badań taki koncept jest o tyle zasadny, że może stanowić bardzo dobrą alternatywę dla obecnych środków zwalczających depresje. Dziś najpopularniejszymi są leki i terapie. Pierwsze jednak często wywołują skutki uboczne, a drugie mogą trwać długo, zanim dadzą efekty. . Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma . *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub i komentuj tam nasze artykuły!
PREV NEWSTo trway efekt uboczny palenia. Odkryli go... archeolodzy
NEXT NEWSNowe technologie pisza historie. To najstarsza na swiecie kopalnia ochry
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Naukowcy bija na alarm. Jeze w Europie moga byc zagrozone
Populacja europejskich jezy maleje. Miedzynarodowa grupa naukowcow potwierdza to w najnowszym numerze czasopisma "Nature". Analiza dostepnych raportow na ten temat wskazuje ze w kilku krajach europejskich takich jak Szwecja Norwegia Holandia Niemcy i Wielka Brytania populacja tych popularnych owadozernych ssakow spada w ciagu ostatniej dekady o nawet 30 proc. Na najnowszej Czerwonej Liscie Gatunkow Zagrozonych dla Europy Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN zakwalifikowaa jeza europejskiego jako gatunek "bliski zagrozenia".
Po uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
Meteoryt ktory uderzy w Ziemie 3 miliardy lat temu by 200 razy wiekszy od tego ktory spowodowa wymarcie dinozaurow. Jego uderzenie doprowadzio do zagotowania sie oceanow i powstania gigantycznego tsunami. Jak ustalili naukowcy wpyneo takze pozytywnie na rozwoj zycia.
Na plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Na plazy w zachodniej czesci Australii odkryto tajemniczy obiekt wielkosci maego samochodu. Okazuje sie ze przyby do nas z przestrzeni kosmicznej.