science
Fotosynteza w komorkach zwierzecych. Przeom japonskich naukowcow
Japonscy naukowcy dokonali przeomu w dziedzinie biologii tworzac hybrydowe komorki roslinno-zwierzece. W innowacyjnym badaniu zespo z Uniwersytetu Tokijskiego wprowadzi do komorek zwierzecych chloroplasty - struktury wystepujace wyacznie w komorkach roslinnych i odpowiadajace za proces fotosyntezy. Dzieki temu komorki zwierzece zyskay zdolnosc pozyskiwania energii ze swiata sonecznego jak czynia to rosliny.
W przyrodzie . Zwierzęta polegają na mitochondriach, które przetwarzają energię chemiczną z pożywienia na formę przyswajalną przez komórki. Rośliny korzystają natomiast z chloroplastów, które pozwalają im na fotosyntezę - proces, który dzięki światłu słonecznemu wytwarza energię niezbędną do ich funkcjonowania. W nowym badaniu Po upływie dwóch dni komórki te nadal wykonywały funkcje fotosyntetyczne, co jest niezwykłym osiągnięciem. Wcześniejsze badania dowodziły, że transplantacja chloroplastów do komórek drożdży pozwala im na fotosyntezę, jednak wprowadzenie ich do komórek zwierzęcych to zupełnie inny poziom. Chloroplasty w komórkach zwierzęcych W komórkach zwierzęcych pojawił się chlorofil, kluczowy związek chemiczny dla chloroplastów, który nie występuje naturalnie w komórkach zwierząt. Chlorofil "świeci" przy odpowiednich długościach fal światła, co pozwoliło naukowcom na łatwą identyfikację chloroplastów w komórkach chomika. Żeby nie było żadnych wątpliwości, za pomocą techniki zwanej pulsacyjną amplitudową fluorometrią modulowaną potwierdzili, że O ile nam wiadomo, jest to pierwsze odnotowane wykrycie fotosyntetycznego transportu elektronów w chloroplastach wszczepionych do komórek zwierzęcych. Myśleliśmy, że chloroplasty zostaną strawione przez komórki zwierzęce w ciągu kilku godzin po wprowadzeniu. Odkryliśmy jednak, że funkcjonowały one nawet przez dwa dni i że nastąpił transport elektronów w procesie fotosyntezy Nowe możliwości dla inżynierii tkankowej Interesującym odkryciem było także to, że , co sugeruje, że hybrydowe komórki mogą wykorzystywać nowo dostępne źródło węgla. Tym samym Matsunaga uważa, że badania jego zespołu mogą być przydatne w inżynierii tkankowej. Tkanki hodowane w laboratorium, jak , składają się z wielu warstw komórek, jednak ich wzrost jest ograniczony przez brak tlenu w głębszych warstwach, co uniemożliwia podział komórek. . Wydaje się więc, że to krok milowy na drodze tworzenia bardziej zaawansowanych hodowanych w laboratorium organów i tkanek, które mogłyby być wykorzystywane w transplantacjach i innych dziedzinach medycyny przyszłości.
PREV NEWSSzczury w kamizelkach. Maja powstrzymac kusownikow i przemytnikow
NEXT NEWSZnacie ten rozdzierajacy bol w srodku nocy Juz maja rozwiazanie
Stan cywilny a depresja. Lepiej byc w mazenstwie niz stanu wolnego
Najnowsze badania sugeruja ze osoby stanu wolnego moga byc nawet o 80 proc. bardziej narazone na wystapienie depresji niz osoby pozostajace w zwiazku mazenskim. Wyniki wskazuja rowniez ze ryzyko depresji jest szczegolnie wysokie u mezczyzn oraz u osob o wyzszym poziomie wyksztacenia.
Dokowanie Dragona do ISS
Zaoga Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej otrzyma dzis przesyke z Ziemi. Trwa transmisja dokowania statku towarowego firmy Space X Dragon ktory dostarczy na orbite blisko 3 tony zywnosci sprzetu i materiaow do eksperymentow naukowych. Cumowanie planowane byo przed godzina 16 czasu polskiego. Dragon zosta wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA na Florydzie na pokadzie rakiety Falcon 9. Misja oznaczona jako CRS-31 to 31 komercyjna misja zaopatrzeniowa SpaceX na zlecenie NASA.
Ogladaj dokowanie Dragona do ISS TRANSMISJA
Zaoga Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej otrzyma dzis przesyke z Ziemi. Trwa transmisja dokowania statku towarowego firmy Space X Dragon ktory dostarczy na orbite blisko 3 tony zywnosci sprzetu i materiaow do eksperymentow naukowych. Cumowanie planowane byo przed godzina 16 czasu polskiego. Dragon zosta wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA na Florydzie na pokadzie rakiety Falcon 9. Misja oznaczona jako CRS-31 to 31 komercyjna misja zaopatrzeniowa SpaceX na zlecenie NASA.
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....