science
Cyfrowe wskrzeszanie zmarych z uzyciem AI
Dostepne narzedzia sztucznej inteligencji pozwalaja nam cyfrowo ozywic osoby ktorych juz z nami nie ma. Mozemy tworzyc krotkie wideo uzywajac jedynie zdjecia czy odtwarzac gos zmarego majac kilkanascie sekund nagrania. Czas pokaze czy taka technologia na granicy zycia i smierci sie przyjmie.
Audio Medioznawca dr Miłosz Babecki o cyfrowym wskrzeszaniu zmarłych przy użyciu sztucznej inteligencji Kilka lat temu pojawiły się pierwsze startupy, które oferowały stworzenie materiałów wideo ze zmarłą osobą. Wykreowany przez sztuczną inteligencję obraz mógł np. pokazywać nieżyjącą już osobę, która żegna się z bliskimi. Wtedy trzeba było do tego specjalistycznego oprogramowania, jednak obecnie wystarczy aplikacja na telefon albo narzędzie online. Wystarczy jedno zdjęcie, aby używając sztucznej inteligencji, stworzyć krótkie wideo, na którym np. zmarła osoba się do nas uśmiechnie, pomacha. Są też aplikacje, które pozwalają nam wgrywać kompozycje dwóch zdjęć. Możemy wygenerować taki efekt, że ktoś, kogo nie ma już z nami, może nas objąć, przytulić. Taki trend widzimy teraz w sieciach społecznościowych. Gwiazdorzy z Hollywood na przykład wrzucają takie kompozycje, gdzie na jednym zdjęciu przytulają siebie z czasów młodości - mówi medioznawca dr Miłosz Babecki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wystarczy kilkanaście sekund audio, aby sklonować czyjś głos. Można więc przejrzeć rodzinne nagrania, wyciąć fragment rozmowy i potem sprawić, że ponownie usłyszymy zmarłą osobę. Jeżeli dodamy do tego nagrania wideo, to algorytmy AI mogą stworzyć nam nawet awatar takiej osoby, jej cyfrową kopię. W temacie cyfrowego wskrzeszania pojawia się oczywiście dużo rozważań i pytań ze strony etycznej. Musimy zastanowić się, czy osoba, której już dzisiaj z nami nie ma, chciałaby, żebyśmy ją w taki sposób "ożywiali". W grę wchodzi też taka sfera formalno-prawna. Jeśli to dotyczy na przykład jakiejś bardzo znanej osoby, to musimy sobie zadać pytanie kto ma prawo do próbek głosu, które po takiej osobie zostały. W bardzo wielu systemach prawnych na świecie te kwestie nie są uregulowane, dlatego że nikt nigdy wcześniej nie przewidywał, że będzie to można wykorzystać - mówi dr Babecki w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Bułakowskim. Pozostaje jeszcze kwestia psychologiczna i moralna. Moim zdaniem, jeżeli bardzo mocno za kimś tęsknimy, chcemy taką osobę zobaczyć chociaż przez chwilę i nie wiąże się to z jakimiś oporami moralnymi, to możemy wykorzystać sztuczną inteligencję do cyfrowego wskrzeszenia zmarłej osoby. Natomiast jeśli mówimy o takim użyciu publicznym, na przykład w mediach, no to musimy sobie zadać pytanie, czy jest to zgodne z prawem i czy ta osoba, którą będziemy pokazywać, naprawdę by tego chciała. Również w Polsce mieliśmy różne wywiady ze zmarłymi osobami. Kluczowe jest tutaj informowanie, że to sytuacja fikcyjna - dodaje medioznawca.
PREV NEWSKiepsko spisz Naukowcy maja ze wiesci To postarza mozg o kilka lat
NEXT NEWSNa plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Taurydy 2024 Deszcz meteorow nad Polska. Gdzie ogladac spadajace gwiazdy
Taurydy to deszcz meteorow ktory mozna ogladac juz od kilku tygodni. Jednak najlepsze warunki do obejrzenia tego zjawiska pojawiaja sie teraz. Przez najblizszy tydzien bedzie mozna podziwiac na niebie spadajace gwiazdy. W szczycie roju Taurydy powinno dac sie dostrzec nawet kilkanascie meteorow na godzine.
Jak czytanie zmienia nasz mozg Kluczem jest roznorodnosc
"Gdy nie czytamy roznego rodzaju funkcje naszego mozgu sie pogarszaja" - powiedzia w Radiu RMF24 prof. Wojciech Glac neurobiolog ekspert od mozgu i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdanskiego gosc Wykadu otwartego. "To co czytamy ma kluczowe znaczenie. Musi to sprawiac przyjemnosc bo inaczej ta czynnosc nie bedzie traktowana przez mozg jako warta powtarzania" - doda.
Pszczoy maja wspoprace "w genach"
Pszczoy miodne Apis mellifera maja zdolnosci do wspopracy zaprogramowane w genach - potwierdzaja na amach czasopisma "Science Advances" naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Dusseldorfie HHU. Badania ktore przeprowadzili wraz z kolegami z Uniwersytetow we Frankfurcie nad Menem Oksfordzie i Wurzburgu pozwoliy zidentyfikowac kluczowy gen tzw. doublesex dsx ktory m.in. decyduje o pci owadow. "Zachowania poszczegolnych pszczo i ich funkcja w kolonii nie sa wyuczone lecz dziedziczone" - podkresla wspoautor pracy prof....
Naukowcy bija na alarm. Jeze w Europie moga byc zagrozone
Populacja europejskich jezy maleje. Miedzynarodowa grupa naukowcow potwierdza to w najnowszym numerze czasopisma "Nature". Analiza dostepnych raportow na ten temat wskazuje ze w kilku krajach europejskich takich jak Szwecja Norwegia Holandia Niemcy i Wielka Brytania populacja tych popularnych owadozernych ssakow spada w ciagu ostatniej dekady o nawet 30 proc. Na najnowszej Czerwonej Liscie Gatunkow Zagrozonych dla Europy Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN zakwalifikowaa jeza europejskiego jako gatunek "bliski zagrozenia".
Po uderzeniu tego meteorytu na Ziemi zagotoway sie oceany
Meteoryt ktory uderzy w Ziemie 3 miliardy lat temu by 200 razy wiekszy od tego ktory spowodowa wymarcie dinozaurow. Jego uderzenie doprowadzio do zagotowania sie oceanow i powstania gigantycznego tsunami. Jak ustalili naukowcy wpyneo takze pozytywnie na rozwoj zycia.
Na plazy w Australii odkryto tajemniczy obiekt
Na plazy w zachodniej czesci Australii odkryto tajemniczy obiekt wielkosci maego samochodu. Okazuje sie ze przyby do nas z przestrzeni kosmicznej.