business
Zetkami trzeba zarzadzac inaczej. Oto wyzwania z ktorymi mierza sie firmy
Zetki wprowadzaja nowa jakosc w swiecie pracy. Nie godza sie na niesprawiedliwosc jasno komunikuja swoje potrzeby i konsekwentnie daza do harmonii miedzy zyciem zawodowym a prywatnym. Ich priorytety dobrostan rozwoj osobisty i spoeczne zaangazowanie to wyzwanie dla tradycyjnych modeli zarzadzania ale takze szansa na przeom w kulturze organizacyjnej.
Jak zauważa Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse, Pokolenie Z ma naturalne kompetencje cyfrowe i odwagę, by kwestionować utarte schematy, co czyni ich cennymi pracownikami w organizacjach nastawionych na innowacje. Przywództwo empatyczne – nowy fundament zarządzania Generacja Z oczekuje liderów, którzy będą partnerami, a nie autorytarnymi szefami. To pokolenie chce być wysłuchane i docenione, co wymaga od menedżerów nowych umiejętności. Empatyczny lider rozumie, że praca to tylko część życia. Dla tego pokolenia istotne jest czy liderzy szanują ich pracę oraz stawiane granice, oferując elastyczne godziny czy programy wsparcia zdrowia psychicznego, jak również czy dają przykład autentycznością, zamiast wymagać od innych tego, czego sami nie praktykują. Generacja Z chce czuć, że ich praca ma znaczenie. Wybierają firmy zaangażowane społecznie. Kluczowa jest dla nich również możliwość nauki i poszerzania kompetencji. Przywództwo oparte na empatii jest odpowiedzią na te potrzeby. Zwiększa motywację, poprawia relacje w zespole i wspiera retencję pracowników. W świecie coraz bardziej konkurencyjnego rynku pracy to podejście może być kluczowym elementem budowania przewagi organizacyjnej. Grywalizacja – odpowiedź na cyfrowe DNA Gen Z Wychowane w świecie gier i aplikacji, które dostarczały im ciągłego feedbacku i nagród pokolenie, ceni wyzwania oparte na tych samych mechanizmach. Grywalizacja, czyli wykorzystanie elementów znanych z gier w codziennych zadaniach, jest więc świetnym sposobem na zwiększenie ich zaangażowania i motywacji. Wprowadzenie metod śledzenia swoich postępów w czasie rzeczywistym, np. punktów, odznak czy rankingów motywuje i pozwala im szybciej poprawiać błędy. Równie istotna jest . Ustalenie pomaga Zetkom monitorować swoje wyniki i sprawia, że czują się docenieni, nawet za małe osiągnięcia. Z kolei rywalizacja zespołowa, w której stawia się na współpracę, nie tylko wzmacnia więzi w zespole, ale także wprowadza element zabawy w realizację celów. Jak podkreśla prof. dr hab. Jacek Męcina, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan, grywalizacja nie tylko angażuje pracowników, ale także pomaga im w lepszym definiowaniu swoich celów zawodowych. Zindywidualizowane podejście, jasna komunikacja celów i wsparcie w ich osiąganiu, także poprzez gamifikację, pomagają budować zarówno sukces firmy, jak i rozwój jednostek. Takie podejście zwiększa satysfakcję i efektywność pracowników, co przekłada się na lepsze wyniki całej organizacji. Zetki nie są wyzwaniem, które trzeba "pokonać". Stanowią szansę na nową jakość w miejscu pracy – taką, która harmonijnie łączy empatię, elastyczność i cyfrową nowoczesność. Organizacje, które to zrozumieją, zyskają więcej niż tylko pracowników – zyskają prawdziwych ambasadorów swojej przyszłości.
Klarna poprawia wyniki przed IPO
Klarna Group zanotowaa po dziewieciu miesiacach niewielka strate ktora w tym samym okresie ubiegego roku siegaa niemal 18 mld SEK informuje Bloomberg.
KPRM po serii audytow rzad planuje zmienic program wieloletni CPK
Do konca roku rzad planuje przyjac nowelizacje uchway ws. programu inwestycyjnego zwiazanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym CPK - wynika ze strony kancelarii premiera. Zmianie maja ulec ramy finansowe oraz czasowe projektu. Dodano ze to wynik audytow w spoce CPK.
Lotnisko w Modlinie spadek liczby pasazerow spowodowany negocjacjami z przewoznikami
Spadek liczby pasazerow na lotnisku w Modlinie spowodowany jest trwajacymi negocjacjami z przewoznikami - przekaza PAP zarzad portu. Lotnisko podao w poniedziaek ze w pazdzierniku obsuzono ponad 2565 tys. pasazerow wobec ponad 3255 tys. podroznych rok temu.
Rzad planuje zmiany w zasadach i finansowaniu likwidacji kopaln
Dopaty na redukcje wydobycia nie beda mogy byc wydawane na biezace dziaanie kopaln ich likwidacja bedzie prowadzona przez wascicieli a nie przez SRK - to niektore zmiany ktore rzad planuje w ustawie o funkcjonowaniu gornictwa wegla kamiennego.
Inwestor Wojtek Szef Cognora nie kupuje za drobne
Przemysaw Sztuczkowski to inwestor ktory nie kupuje za drobne. Na sesji 19 listopada kupi 484 tys. akcji Cognora niemal 60 proc. wolumenu tego dnia. Wyda 24 mln z. Dzien pozniej doozy 156 mln i kupi 2658 tys. akcji a 21 listopada zapaci 254 tys. za 408 tys. akcji. Dzieki temu kurs od doka odbi o 35 proc.
Prezes UniCredit mniejsze prawdopodobienstwo oferty przejecia Commerzbanku
Akcje Commerzbanku tanieja o prawie 6 proc. najmocniej wsrod niemieckich blue chipow z DAX po tym Andrea Orcel prezes UniCredit powiedzia ze prawdopodobienstwo zozenia oferty przejecia niemieckiego banku jest obecnie mniejsze niz wczesniej szacowano informuje Bloomberg.