business
Rzad planuje zmiany w zasadach i finansowaniu likwidacji kopaln
Dopaty na redukcje wydobycia nie beda mogy byc wydawane na biezace dziaanie kopaln ich likwidacja bedzie prowadzona przez wascicieli a nie przez SRK - to niektore zmiany ktore rzad planuje w ustawie o funkcjonowaniu gornictwa wegla kamiennego.
Zgodnie z wpisem do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, do końca I kwartału 2025 r. rząd zamierza przyjąć projekt zmiany ustawy górniczej, przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu. Jak wynika z wpisu, przewiduje się dodatnie do ustawy regulacji, eliminujących sytuacje, w których pieniądze z dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych wydawane są na bieżące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw górniczych, a nie na redukcję wydobycia. W założeniach do zmiany ustawy przewiduje się też, że likwidacja poszczególnych kopalń węgla kamiennego energetycznego będzie prowadzona przez przedsiębiorstwa, do których należą te zakłady górnicze, a nie jak dotychczas przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Projektowane zmiany zakładają, że likwidacja będzie finansowana z funduszu likwidacji zakładu górniczego i innych środków własnych spółki górniczej, a po ich wyczerpaniu z dotacji budżetowej oraz innych źródeł finansowania. Jak sprecyzowano, do innych źródeł finansowania zalicza się w szczególności podwyższenie kapitału zakładowego danej spółki górniczej obligacjami Skarbu Państwa. Założenia przewidują udzielanie, urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla i odpraw pieniężnych dla zatrudnionych w likwidowanym zakładzie górniczym w dniu zatwierdzenia planu ruchu przez nadzór górniczy. Świadczenia te mają być wypłacane przez poszczególne spółki górnicze objęte Nowym Systemem Wsparcia z dotacji budżetowej przyznawanej na ten cel. Jak zaznacza się we wpisie do wykazu, działania te stanowią realizację m.in. Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r., które zakładają stopniowe odchodzenie od węgla kamiennego jako surowca do wywarzania energii elektrycznej oraz ciepła oraz szerszych procesów, jakim są transformacja energetyczna Polski i osiągnięcie neutralności klimatycznej. We wpisie do wykazu prac legislacyjnych rządu zastrzega się również, że przepisy o wypłacaniu pomocy publicznej będą mogły wejść w życie dopiero po zgodzie Komisji Europejskiej.
Klarna poprawia wyniki przed IPO
Klarna Group zanotowaa po dziewieciu miesiacach niewielka strate ktora w tym samym okresie ubiegego roku siegaa niemal 18 mld SEK informuje Bloomberg.
KPRM po serii audytow rzad planuje zmienic program wieloletni CPK
Do konca roku rzad planuje przyjac nowelizacje uchway ws. programu inwestycyjnego zwiazanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym CPK - wynika ze strony kancelarii premiera. Zmianie maja ulec ramy finansowe oraz czasowe projektu. Dodano ze to wynik audytow w spoce CPK.
Lotnisko w Modlinie spadek liczby pasazerow spowodowany negocjacjami z przewoznikami
Spadek liczby pasazerow na lotnisku w Modlinie spowodowany jest trwajacymi negocjacjami z przewoznikami - przekaza PAP zarzad portu. Lotnisko podao w poniedziaek ze w pazdzierniku obsuzono ponad 2565 tys. pasazerow wobec ponad 3255 tys. podroznych rok temu.
Inwestor Wojtek Szef Cognora nie kupuje za drobne
Przemysaw Sztuczkowski to inwestor ktory nie kupuje za drobne. Na sesji 19 listopada kupi 484 tys. akcji Cognora niemal 60 proc. wolumenu tego dnia. Wyda 24 mln z. Dzien pozniej doozy 156 mln i kupi 2658 tys. akcji a 21 listopada zapaci 254 tys. za 408 tys. akcji. Dzieki temu kurs od doka odbi o 35 proc.
Prezes UniCredit mniejsze prawdopodobienstwo oferty przejecia Commerzbanku
Akcje Commerzbanku tanieja o prawie 6 proc. najmocniej wsrod niemieckich blue chipow z DAX po tym Andrea Orcel prezes UniCredit powiedzia ze prawdopodobienstwo zozenia oferty przejecia niemieckiego banku jest obecnie mniejsze niz wczesniej szacowano informuje Bloomberg.
Angela Merkel bez mrugniecia podpisywaa kontrakty gazowe z Rosja. Tak "walczya o pokoj"
Umowy gazowe zawarte z Rosja miay na celu pomoc niemieckim firmom i utrzymanie pokoju ocenia w rozmowie z BBC Angela Merkel. To wasnie gdy Merkel bya kanclerzem oddane zostay do uzytku dwie nitki gazociagu ponocnego. Mimo trwajacej wojny w Ukrainie Rosja jest drugim co do wielkosci eksporterem gazu do Wspolnoty. Odpowiada za 17 proc. importu "bekitnego paliwa".