business
Prezes Adam Glapinski komentuje perspektywy inflacji. Zdradza co z wyczekiwanymi obnizkami stop
Prezes Adam Glapinski zabra gos po tym jak w srode Rada Polityki Pienieznej pozostawia stopy procentowe nietkniete. Na czwartkowej konferencji przedstawia perspektywy inflacji i zdradza kiedy moze dojsc do tak wyczekiwanych obnizek.
Ostatnią zmianą stóp przez RPP była obniżka o 0,25 pkt proc. tuż przed październikowymi wyborami parlamentarnymi w 2023 r., a we wrześniu 2023 r. doszło do nieoczekiwanego cięcia o 0,75 pkt proc. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w 3 i 4 grudnia. – Wzrost inflacji z powodu cen energii nie jest dla nas niespodzianką. Ale to niejedyny element podwyższających inflację, we wrześniu w kierunku wyższej inflacji oddziaływała wyższa akcyza, wzrost cen wody i usług kanalizacyjnych. Wkład wszystkich elementów regulowanych, administrowanych, tych nierynkowych, jest wyjątkowo duży i we wrześniu wyniósł 2,3 pkt proc. – mówił Adam Glapiński. Zwracał uwagę na wciąż podwyższoną dynamikę płac, przekładającą się na wyższe ceny usług i inflację bazową. RPP w ostatnich miesiącach pozostawała ostrożna i utrzymywała stopy bez zmian, widząc rosnącą inflację, choć było to efektem w dużej mierze czynników takich jak wygaszanie tarcz antyinflacyjnych w zakresie cen żywności i energii. (według wstępnych danych) z 4,9 proc. we wrześniu, a jeszcze w marcu była nawet poniżej punktowego celu NBP (2,5 proc.) i wynosiła 2 proc. Prezes NBP podkreślał podczas czwartkowej konferencji, że ostatnie odbicie inflacji jest zdecydowanie mniejsze niż w szoku z 2022 r., gdy ceny szybko rosły wskutek wojny w Ukrainie i postpandemicznego odbicia. Ale podwyższona inflacja powoduje, że — jak przekonywał prezes — konieczne jest utrzymywanie stopy na poziomie 5,75 proc. Prof. Glapiński mówił, że RPP nie bagatelizuje faktu, że ostatni wzrost inflacji wynika z czynników regulacyjnych. — Naszym ustawowym i konstytucyjnym obowiązkiem jest spowodowanie, by wzrost cen nie utrwalił się, nie przekuł w wyższe oczekiwania inflacyjne, aby nie rozlał się na gospodarkę i wynagrodzenia. Aby nie powstała spirala płacowo-cenowa. — mówił szef NBP. Zwrócił uwagę na niedawną ocenę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że bardziej restrykcyjna polityka fiskalna (mniejsze wydatki i deficyty) zwiększyłaby przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Stwierdził, że jest ona zbieżna z podejściem RPP.
PREV NEWSWielki short na GPW okaza sie pomyka
NEXT NEWSWakacje skadkowe w 2024 r. Oto do kiedy trzeba zozyc wniosek
NBP kupuje zoto na potege. Mamy "wieksze zasoby niz Wielka Brytania"
Zoto w Narodowym Banku Polskim to towar silnie pozadany. Tylko we wrzesniu NBP kierowany przez Adama Glapinskiego zakupi 217 ton zota. Kruszec staje sie coraz wazniejszym elementem aktywow rezerwowych ktore na koniec wrzesnia wyceniane byy na 8357 mld z. "Polska ma juz wieksze zasoby zota niz Wielka Brytania" - chwali sie NBP. Plany sa jednak jeszcze ambitniejsze.
PIE w tym i przyszym roku bedziemy obserwowac deficyt na rachunku biezacym
Zarowno w tym jak i w przyszym roku bedziemy obserwowac deficyt salda obrotow biezacych a gowna tego przyczyna beda pogarszajace sie prognozy wzrostu gospodarczego Niemiec i strefy euro napisa w komentarzu do danych NBP ekonomista PIE Sergiej Druchyn.
Rentownosc obligacji USA spada po danych o inflacji
Wiadomosc ze inflacja w pazdzierniku bya w USA zgodna z oczekiwaniami wywoaa wyrazny spadek rentownosci obligacji USA.
Szefowa MRPiPS do modych pracownikow badzcie roszczeniowi nie zabierajcie pracy do domu
Zmiana pokoleniowa ma szanse przeozyc sie na zmiany w polskiej kulturze pracy wskazaa szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bak w liscie do uczestnikow konferencji "Modzi na rynku pracy". Badzcie roszczeniowi zadajcie normalnych umow o prace nie zabierajcie pracy do domu podkreslia.
Inflacja przyspieszya w najwiekszej gospodarce swiata. Jest kilka przyczyn
Z 24 zrobio sie 26 proc. rocznego wzrostu cen wynika z najnowszych danych Biura Statystyk Rynku Pracy Stanow Zjednoczonych. Choc paliwa tam tanieja to odwrotnie jest w przypadku energii elektrycznej.
Na dziea sztuki do Zamku Krolewskiego wydano 115 mln z. "Dwie trzecie zakupow nietrafione"
Zamek Krolewski w Warszawie jest jednym z najwazniejszych miejsc na historycznej i architektonicznej mapie Polski. Magorzata Omilanowska nowa dyrektorka Zamku Krolewskiego zdradzia w rozmowie z "Polityka" jak wygladaa polityka zakupowa jej poprzednika Wojciecha Fakowskiego. "Wszyscy sie zorientowali ze tu sie kupuje 'bez trzymanki' i bez pytania o cene" - powiedziaa Magorzata Omilanowska.