business
Porazka Gazpromu. Mia dostac 530 mln euro ale pieniadze trafiy do Niemiec
Budzet Niemiec wasnie powiekszy sie o 530 mln euro ktore miaytrafic do Gazpromu. To rekompensata za pomoc finansowa udzielona firmie Unipergdy rosyjski gigant przesta jej dostarczac gaz po wybuchu wojny w Ukrainie.
Budżet Niemiec właśnie powiększył się o 530 mln euro, które miałytrafić do Gazpromu. To rekompensata za pomoc finansową udzieloną firmie Uniper,gdy rosyjski gigant przestał jej dostarczać gaz po wybuchu wojny w Ukrainie. fot. FABRIZIO BENSCH / / Reuters Problemy Gazpromu, największego wydobywcy gazu ziemnego naświecie, rozpoczęły się wraz z początkiem wojny w Ukrainie w 2022 r. Rosyjskigigant zakończył ostatni rok rekordową stratą, a teraz pieniądze, które mógłzarobić, trafiły do budżetu Niemiec. Tamtejszy dostawca gazu Uniper właśnie przekazał rządowi w Berlinie 530 mln euro jakorekompensatę za pomoc finansową, której potrzebował, gdy Gazprom przestał mu dostarczać gaz po wybuchu wojny nawschodzie Europy – podałOnet.pl Wygrana sprawa, spłacone zobowiązanie Gdy Uniper został bez kluczowego dostawcy gazu, był w bardzotrudnej sytuacji finansowej. Bez pomocy rządowej groziło mu bankructwo. Łączniena jego ratowanie przeznaczono wówczas ponad 13,5 mld euro. Dwa lata temu niemiecka firma złożyła pozew przeciwkoGazpromowi i domagała się odszkodowania za poniesione straty. W czerwcu 2024 r.arbitraż w Sztokholmie uwzględnił to roszczenie i zobowiązał Gazprom do zapłaty14 mld dol. na rzecz Unipera. Wówczas ten mógł rozwiązać z nim wszystkie umowyi anulować wszystkie zobowiązania. Kwota przekazana niemieckiemu rządowi to płatność od niemieckiejspółki, która miała trafić do Gazpromu za sierpień 2022 r. W ten sposób spłaciłaona swoje zobowiązanie. Kłopotów ciąg dalszy Pozwy przeciwko Gazpromowi za naruszenie kontraktów gazowychzłożyło co najmniej 19 firm z 11 krajóweuropejskich, również z Polski.Ich łączna kwota osiągnęła 18,6 mld euro. Roszczenie Uniper było największe. Jednak oprócz niegoodszkodowania w wysokości 1 mld euro domaga się inny niemiecki importer gazu –RWE. Z kolei francuski Engie żąda ponad 300 mln euro, największy austriacki koncernenergetyczny OMV złożył pozew na kwotę 575,3 mln euro, a szwajcarscydostawcy gazu DXT Commodities i Axpo Solutions na prawie 1 mld euro.Natomiast polski Europol Gaz chce 1,5 mld euro. Źródło:
PREV NEWSRynek dyskontuje wygrana Trumpa
NEXT NEWSWyniki wyborow w USA. Radosaw Sikorski wiatr zmian wieje jeszcze mocniej
UKE chce minimum 25 mld z w aukcji 5G
Rynkowy regulator ustali cene wywoawcza pojedynczego bloku w aukcji czestotliwosci 700800 MHz na 356 mln z. Po konsultacjach obnizy pierwotne oczekiwania ale liczy na licytacje.
"Foreign Affairs" panstwa spoza Europy coraz istotniejsze dla losow wojny w Ukrainie
Pozaeuropejskie kraje takie jak Iran czy Korea Ponocna maja coraz wieksze znaczenie dla losow wojny Rosji przeciwko Ukrainie za to brak zdecydowanych dziaan Europy wobec rosyjskiej inwazji pokazuje jej sabnaca pozycje na arenie miedzynarodowej - oceni magazyn "Foreign Affairs".
Czoowy gracz na polskim rynku dyskontow apie oddech. Entuzjazm inwestorow
Od razu po rozpoczeciu piatkowych notowan na warszawskim parkiecie mocno pozytywnie wyrozniao sie Dino ktorego akcje po poudniu zyskiway nawet w dwucyfrowym tempie. Inwestorzy pozytywnie odebrali wyniki dyskontowej grupy za III kwarta.
Sprawa Palikota. Prokuratura odmawia sledztwa w sprawie przekroczenia uprawnien
Odmowiono wszczecia sledztwa w sprawie przekroczenia uprawnien przez prokuratorow w zwiazku z wykorzystaniem tresci znajdujacych sie w telefonie podejrzanego Janusza Palikota i domniemanym naruszeniem tajemnicy obronczej - poinformowaa w piatek Prokuratura Krajowa.
MON robi zakupy dla wojska. Kontrakt za ponad miliard zotych
Ministerstwo Obrony Narodowej MON zawaro umowe o wartosci ponad 1 mld z na dostawe wozow dla wyrzutni rakietowych Langusta. Ich liczba jest tajna.
Tankowanie wciaz tansze niz przed rokiem. Niebawem zmiana w cennikach
"Ceny na pylonach stacji paliw sa w tym roku na duzo nizszym poziomie niz o tej porze rok temu" - wylicza e-petrol w cotygodniowej analizie detalicznego rynku paliw. Analitycy dodaja jednak ze w hurcie wyraznie rosna ceny diesla i LPG co najpewniej sprawi ze w przyszym tygodniu kierowcy tankujacy olej napedowy i autogaz zapaca nieco wiecej. Pocieszac moze fakt ze swiatowe trendy moga skaniac krajowych producentow paliw do ustabilizowania cennikow.