business
Mae firmy traca grunt pod nogami
Z powodu braku stabilnosci finansowej przedsiebiorcy musza ograniczac koszty i inwestycje a nawet zwalniac pracownikow.
Pogarsza się sytuacja finansowa małych i średnich przedsiębiorców. Sen z powiek wciąż spędzają im wysokie ceny energii i surowców. Pojawia się też coraz więcej nowych obciążeń. Z początkiem przyszłego roku wzrośnie choćby płaca minimalna. To odbija się na sytuacji przedsiębiorców. Z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) „Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP” wynika, że spadek bezpieczeństwa finansowego — definiowany m.in. jako posiadanie długów oraz trudności w zakresie płynności, regulowania zobowiązań w terminie — w największym stopniu dotyka mikrofirm. — Najmniejsze podmioty ze względu na niewielką skalę prowadzenia działalności i zasoby mają ograniczone możliwości rekompensaty rosnących kosztów prowadzenia działalności. W efekcie trudniej im zachować bezpieczeństwo finansowe — mówi Adam Łącki, prezes KRD. Aż 38 proc. badanych mikroprzedsiębiorców przyznało, że ma problemy z bezpieczeństwem finansowym — najwięcej działa ich w produkcji i budownictwie. Spadek bezpieczeństwa finansowego albo jego utrata skutkuje przede wszystkim ograniczeniem kosztów — tak wskazało 37 proc. badanych, problemami z zakupem materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności — 25 proc. i problemami z wypłacalnością — 23 proc.. Takim firmom spada też rentowność i często są zmuszone do zmniejszenia inwestycji albo działań rozwojowych, a nawet ograniczenia podwyżek dla pracowników. W przypadku jednej piątej podmiotów doświadczających spadku bezpieczeństwa finansowego następstwa są jeszcze gorsze — obejmują redukcję miejsc pracy oraz wzrost zadłużenia. Najwięcej wskazań dotyczących zmniejszenia zatrudnienia — 39 proc. — płynęło ze strony przedstawicieli produkcji. Takie działania podjęła także jedna trzecia firm transportowych, 29 proc. budowlanych oraz jedna czwarta handlowych. Częstotliwość zwolnień w przedsiębiorstwach zależy także od czasu funkcjonowania na rynku. W przypadku podmiotów ze stażem krótszym niż 10 lat na redukcję stanowisk zdecydowała się jedna czwarta badanych, a wśród istniejących na rynku dłużej niż dekadę 12 proc. Z powodu spadku lub utraty bezpieczeństwa finansowego dług zwiększyło 40 proc. podmiotów zajmujących się budownictwem i 37 proc. handlowców. Brak możliwości zewnętrznego finansowania, takiego jak kredyt czy faktoring, dotknął 17 proc., a 12 proc. musiało wyprzedawać majątek. — Redukcja etatów z powodów finansowych jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji dla firm. Po pierwsze, może negatywnie wpłynąć na morale pozostałych członków załogi, a także na wizerunek firmy. Po drugie, może przysporzyć długofalowych trudności oraz dodatkowych kosztów w przyszłości, kiedy firma wyjdzie już na prostą i będzie próbowała ponownie pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Po trzecie, może zwiększyć wzrost bezrobocia w regionie — mówi Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.
PREV NEWSKomu przysuguje zacheta podatkowa
NEXT NEWSWysokie stopy procentowe obnizyy perspektywy konsumpcji w Polsce
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.