business
Komu przysuguje zacheta podatkowa
Dziaalnosc producentow odziezy polegajaca na projektowaniu i tworzeniu nowych kolekcji ubran jest objeta ulga na badania i rozwoj.
Ulga B+R pomaga przedsiębiorcom uzyskać dodatkowe oszczędności na prowadzenie nowatorskich projektów i rozwój biznesu. Mogą z niej korzystać różne przedsiębiorstwa, bez względu na wielkość i branżę. Ostatnio dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził kilkakrotnie, że przedsięwzięcia prowadzone przez producenta odzieży, które polegają na projektowaniu i tworzeniu nowych kolekcji ubrań, spełniają definicję działalności B+R i mogą podlegać odliczeniu. — Przedsiębiorca wskazał, że zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą odzieży. Tworzy produkty od podstaw. Dąży do powstania unikatowych kolekcji ubrań wyróżniających się na rynku. Proces ten obejmuje wiele faz — od poszukiwania inspiracji przez projektowanie, tworzenie prototypów aż po produkcję próbnych serii. Odpowiadają one na aktualne trendy i potrzeby rynku. Jego projekty są innowacyjne — mówi Hubert Cynkier, konsultant w Grant Thornton. Warto podkreślić, że przedsiębiorca wykorzystuje nowoczesne technologie i stosuje innowacyjne metody w prowadzonych projektach. Wśród nich m.in. cyfrowy druk na tkaninach. Ponadto wykorzystuje odpady produkcyjne do tworzenia nowych, unikatowych materiałów, a także eksperymentuje z nowoczesnymi formami odzieżowymi i paletami kolorów. Celem tego typu działań jest powstawanie produktów, które nie mają odpowiedników na rynku. Zdaniem przedsiębiorcy realizowane przez niego prace wpisują się w definicję działalności B+R i uprawniają do skorzystania z zachęty podatkowej. — Podkreślił on we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, że wspomniane prace mają charakter twórczy. Są prowadzone w sposób systematyczny i ich celem jest tworzenie nowych rozwiązań. Ponadto działania dotyczące powstawania nowych kolekcji ubrań nie są wykonywane automatycznie. Każdy projekt jest unikatowy i dostosowany do specyficznych potrzeb klientów — wyjaśnia Hubert Cynkier. Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Zauważył, że twórczy charakter jego działalności gospodarczej przejawia się w tworzeniu innowacyjnych kolekcji ubrań, które wyróżniają się na rynku. — Dyrektor KIS stwierdził, że prowadzone przez przedsiębiorcę prace są systematyczne, zaplanowane i metodyczne, natomiast ich celem jest zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystanie ich do tworzenia nowych zastosowań. Przyznał jednocześnie, że uprawniają one wnioskodawcę do skorzystania z ulgi B+R — podkreśla konsultant w Grant Thornton. Dyrektor KIS uznał ponadto, że odliczeniu będą podlegać koszty wynagrodzeń pracowników i składek od nich, a także wydatki przeznaczone na materiały i surowce. W grę wchodzą również odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności B+R. — Interpretacja dyrektora KIS to istotne potwierdzenie dla przedsiębiorstw z branży odzieżowej, że mogą korzystać z ulgi B+R. Dzięki temu obniżają zobowiązania podatkowe i dalej inwestują w innowacyjne rozwiązania — mówi Hubert Cynkier.
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.